Darbiniekiem
RSU vēsture

30. martā apritētu izcilā diriģenta, jauktā kora Rīga dibinātāja un ilggadējā mākslinieciskā vadītāja, profesora Jāņa Dūmiņa 95. dzimšanas diena.

Janis-Dumins03-lead.jpg

Muzikologs Oļģerts Grāvītis par maestro rakstījis: "Žestā vīrišķīgi vērienīgs un savā muzikalitātē vienmēr dziļi aizrautīgs – tāds koncertpubliku priecēja latviešu profesionālo kordiriģentu pirmo pēckara gadu jaunās paaudzes spīdeklis: staltais, melnmatainais skaistulis Jānis Dūmiņš. Ne tikai Rīgā un citās pilsētās, bet arī tālu aiz Latvijas robežām – Austrijā, Azerbaidžānā, Baltkrievijā, Bulgārijā, Čehijā, Gruzijā, Igaunijā, Krievijā, Lietuvā, Moldāvijā, Polijā, Slovākijā, Somijā, Ukrainā, Vācijā – Maestro cēlis ļaužu priekšā [..] priekšnesuma suverenitātes spozmē ne tikai latvju kora mākslas daili, bet garajā radošajā mūžā uzkrātās arī pasaules skaņu mākslas vērtības." (LZA izdevums LZA Vēstis, 2012. gada 66. sējums, 1./2. numurs, 133.–135. lpp.).

Janis-Dumins-dziesmu-svetki-1970-lead.jpg

Dziesmusvētku virsdiriģenti. 4. no labās – Jānis Dūmiņš. 1970. gads. RSUM

Jānis Dūmiņš ar mūsu augstskolu bija saistīts 20 gadus (1966–1986), kad vadīja jaukto kori Rīga. Par to, kā sākās sadarbība, rakstījusi Vija Briede grāmatā Jānis Dūmiņš (Vija Briede Jānis Dūmiņš, Rīga: Liesma, 1983., 108. lpp.): "1966. gadā Rīgas Medicīnas institūta pārstāvji nāca pie Jāņa Dūmiņa ar lūgumu vadīt studentu kori. Taču grūtības ar telpām, kā arī mēģinājumu neregulārais ritms traucēja darbu. Kā būtu, ja apvienotu rūpnīcas jauniešus ar studentiem? VEF Kultūras pils atbalstīja, arī Medicīnas institūta vadība piekrita. Ieradās arī vairāki festivāla sastāva dalībnieki, sākās rūpīga dziedātāju atlase. [..] Tā uz pirmo mēģinājumu sanāca solīds skaits dalībnieku, ap septiņdesmit astoņdesmit. Visu vajadzēja sākt no paša sākuma, izejot cauri tapšanas grūtībām, un to bija ne mazums."

Janis-Dumins-1972-lead.jpg

Koris "Rīga" un diriģents Jānis Dūmiņš sveic savu ilggadējo dziedātāju – RMI Sporta katedras pasniedzēju Alfrēdu Rorbaku. 1972. gads. RSUM

Maestro Dūmiņa vadībā koris Rīga strauji guva panākumus un bija viens no Latvijas vadošajiem jauktajiem Tautas koriem. Tas plūca laurus Dziesmusvētku karos, kā arī izpelnījās padomju varas uzticību, kura atļāva korim doties koncertu turnejās ārpus PSRS. Kolektīva repertuārā bija pasaules tautu dziesmas – kādā no 1978. gada koncertiem, kas notika LVU Lielajā aulā, tās skanējušas 21 valodā. Rīga izpildīja gan latviešu, gan cittautu komponistu oriģinālmūziku, arī lielās formas darbus ar simfonisko orķestri. Te īpaši pieminama sadarbība ar gruzīnu komponistu Otaru Taktakišvili. 1970. gadā koris Rīga iestudēja oratoriju Pa Rustaveli pēdām, kas izskanēja LPSR Akadēmiskajā operas un baleta teātrī, bet nedaudz vēlāk – Gruzijā, Tbilisi operā. Maestro Jānis Dūmiņš bija ne vien iemīļots mūziķis Latvijā, bet arī Gruzijā, kur no 1957. gada kā koru diriģents iesaistījies dažādos Gruzijas Kultūras ministrijas organizētajos pasākumos un bijis Tbilisi konservatorijas docētājs.

Janis-Dumins-Maskava-1977-lead.jpg

Kora "Rīga" uzstāšanās Vissavienības Tautas saimniecības sasniegumu izstādē Maskavā 1977. gadā. Soliste – LPSR Akadēmiskā operas un baleta teātra māksliniece Ivonna Jākobsone. Helmuta Gangnusa foto. RSUM

Maestro Jāņa Dūmiņa sadarbība ar jaukto kori Rīga turpinājās līdz 1986. gadam, kad tā vadību nodeva Edvīnam un Ingai Dziļumiem. Tomēr ar to viņa radošā darbība nebeidzās – viņš turpināja pedagoģisko darbu un bija izcils diriģents līdz pat mūža beigām. 2007. gadā Rīgas Stradiņa universitāte profesoram Jānim Dūmiņam piešķīra Goda doktora (Doctor Honoris Causa) nosaukumu par ilggadīgu darbību RSU (bij. Rīgas Medicīnas institūta) jauktā kora Rīgamākslinieciskā vadītāja un diriģenta amatā, un par universitātes vārda popularizēšanu gan Latvijā, gan pasaulē.

Janis-Dumins-Gaudeamus-1981-02-lead.jpg

Jānis Dūmiņš gājienā, domājams, Baltijas studentu Dziesmu un deju svētkos "Gaudeamus" 1981. gadā Rīgā. RSUM

30. martā LU Lielajā aulā plkst. 19.00 ar koncertu tiks godināta izcilā diriģenta Jāņa Dūmiņa piemiņa. Tajā piedalīsies arī mūsu universitātes jauktais koris Rīga, kuru vada diriģentes Evita Taranda un Zane Zilberte.

Jāņa Dūmiņa CV (132.17 KB)