Pārlekt uz galveno saturu
Doktorantiem
Darbiniekiem
Pētniecība
Tiesības

Lai atklātu noziegumu un pēc tam varētu vainīgo tiesāt, ir vajadzīgi pierādījumi. Vieni no izplatītākajiem pierādījumiem nozieguma vietā ir pirkstu nospiedumi jeb papillārlīniju rakstu pēdas, kuras var atrasties, piemēram, uz ieroča, banknotes, patronas, auduma u. c.

Viena no sarežģītākajām virsmām, uz kuras var tikt atstātas latentas jeb neredzamas papillārlīniju rakstu pēdas, ir cilvēka āda, jo viena āda atstājusi pēdas uz citas ādas.

Šāda situācija var veidoties nozieguma laikā vai arī pēc tam, piemēram, pārvietojot mirušā ķermeni, kad to cenšas noslēpt.

Promocijas darba pētījumā RSU doktorante un Sociālo zinātņu fakultātes lektores p. i. Aelita Zīle Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrā veica eksperimentu, kurā uz 41 izpētes objekta tika atstātas 1419 latentas papillārlīniju rakstu pēdas uz dažādām ķermeņa daļām. Eksperimenta gaitā tika pētīts pēdu atspoguļojums uz ādas, jo ne vienmēr papillārlīniju raksts ir saskatāms.

aelitas_ziles_disertacija01.jpgUz labās rokas apakšdelma atstātā papillārlīniju raksta pēda, kas kļuvusi redzama, izmantojot smalkas konsistences daktiloskopisko pulveri "Swedish Black". Attēls no Aelitas Zīles promocijas darba

Tika pētīts un analizēts, kādi daktiloskopiskie pulveri latento pēdu iekrāso vislabāk. Pārkopējot pēdu uz dažādām daktiloskopiskajām plēvēm un silikona pastas, tika pētīts, kā pēdas redzamas pēc to pārkopēšanas.

aelitas_ziles_disertacija02.jpgUz krūškurvja ar daktiloskopisko pulveri "Special Blower Black" vizualizētās un uz gaišās daktiloskopiskās plēves "Gelantin Lifters White" pārkopētās papillārlīniju rakstu pēdas. Attēls no Aelitas Zīles promocijas darba

Pētījumā noskaidroti apstākļi, kas var ietekmēt latentu papillārlīniju rakstu pēdu saglabāšanos, kādi daktiloskopiskie pulveri vislabāk iekrāso neredzamo pēdu un kāda daktiloskopiskā plēve un silikona pasta vislabāk pārkopē iekrāsoto pēdu.

aelitas_ziles_disertacija03.jpgUz labās kājas potītes daļas ar daktiloskopisko pulveri "Black Special" vizualizētās un uz baltās silikona pastas "White silicone with paste hardener" pārkopētās papillārlīniju rakstu pēdas. Attēls no Aelitas Zīles promocijas darba

Šis ir pirmais teorētiskais un praktiskais pētījums Latvijā, kurā veikts eksperiments latentu papillārlīniju rakstu pēdu vizualizēšanā uz miruša cilvēka ādas.

Aelitas Zīles promocijas darba Latentu papillārlīniju rakstu pēdu uz miruša cilvēka epidermas izpētes kriminālistiskie aspekti aizstāvēšana notiks 2024. gada 21. maijā. Plašāka informācija