Pārlekt uz galveno saturu
Par mums medijos
Studentiem
Absolventiem
Attīstība
Darbiniekiem
Skolēniem
Skolotājiem
Sports

Par plānoto FIBA2 līgas prasībām atbilstošo jauno sporta kompleksu Torņakalnā un citām iecerēm, kā attīstīt infrastruktūru Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) basketbolistiem, volejbolistiem, badmintonistiem, sporta vingrotājiem un citiem sportotājiem, stāsta administrācijas un attīstības prorektors Toms Baumanis (attēlā). Visa intervija lasāma 6. janvāra laikrakstā Diena, kā arī portālā Diena.lv (abonentiem).

toms_baumanis.jpg

Kā sarunā ar žurnālistu Rolandu Pētersonu norāda prorektors, pēdējo 10 gadu laikā RSU studentu interese par sportu ir ievērojami augusi, tāpēc turpmāk augstskola sporta aktivitāšu nodrošināšanai paredzējusi tērēt ne mazāk kā 1 % no kopējā budžeta, kas 2022. gadā būs aptuveni 700 tūkstoši eiro. Tuvākajos gados arī paredzēts investēt sporta infrastruktūrā, Torņakalnā, Cigoriņu ielā 3, uzbūvējot FIBA2 līgas prasībām atbilstošu jaunu basketbola zāli, kas būtu izmantojama arī volejbola, badmintona, sporta vingrošanas, aerobikas un citu sporta veidu vajadzībām. Sporta attīstībā RSU patlaban lielākoties investē pašu pelnītos līdzekļus. Valsts ieguldījums viena studenta sportiskajās aktivitātēs ir 5,69 eiro gadā, sarunā ieskicē prorektors, vienlaikus pauzdams, ka cerību vieš Nacionālajā attīstības plānā ietvertais – nepieciešams atbalstīt studentu sportu.

Jau patlaban, kā sarunā min prorektors, RSU studentiem ir virkne sportisku iespēju – gan Sporta klubā Torņakalnā, gan atjaunotajā sporta kompleksā Taurenē, Vecpiebalgas pusē. Iespējas ir dažādas – basketbols, volejbols, badmintons, funkcionālie treniņi, fitness, pilates, estētiskā vingrošana. “Mēs atbalstām arī hokeja treniņus, nomājam hokeja laukumu. Studentu vidū populāra tāpat ir peldēšana, vieglatlētika,” uzskaita T. Baumanis.

“Mūsu galvenā doma, attīstot sportu, ir princips “veselā miesā vesels gars”. Un, ja mēs esam tieši veselības virzienā specializēta augstskola, ir tikai loģiski, ka mums ir jāveicina studējošo un mācībspēku sportiskās aktivitātes,” uzsver prorektors.

Tiekties uz to, cik attīstīts studentu sports ir Eiropā un ASV

Jaunais sporta komplekss, kā intervijā lēš T. Baumanis, varētu izmaksāt no 4,3 līdz 5 miljoniem eiro. “Šobrīd tur atrodas basketbola zāle, kas īsti neatbilst starptautiskajiem standartiem, jo tai nav pietiekami lielas telpas aiz gala līnijas. To mēs saglabāsim, bet blakus tiks būvēts jauns komplekss, kas atbilst FIBA2 standartiem. Tas nozīmē līdz 500 skatītāju vietām, iespēju zāli transformēt, atbilstošu ģērbtuvju skaitu, telpas treneriem, telpas fizioterapeitam, ārstam, kā arī svaru zāli, vingrošanas zāli u. tml. Vecā ēka un jaunā ēka fiziski tiks savienotas vienā kompleksā. Būtiski, ka komplekss faktiski atradīsies blakus Arkādijas parkam un stadionam. Kur ir arī dažādas iespējas izmantot publisko telpu, nodarboties ar krosu, nūjošanu,” stāsta RSU prorektors.

rsu_sporta_centrs_cigorinu_iela.pngTāds izskatīsies topošais RSU sporta komplekss Cigoriņu ielā

Atbalstu basketbolam RSU izvirzījusi par vienu no universitātes sporta prioritātēm. Pērn jau ziņots, ka augstskola kļuva par VEF Rīga fārmklubu, paceļot studentu basketbola komandas jaunā līmenī. Arī intervijā T. Baumanis ieskicē palielināto finansējumu basketbolam. “Tradicionālā RSU vīriešu basketbola komanda ir kļuvusi par basketbola kluba VEF fārmklubu, tā saucas RSU VEF un šobrīd ieņem trešo vietu Latvijas nacionālajā jeb Ramirent līgā. Starp citu, mūsu spēlētājs Rihards Ginters ir pagājušās nedēļas labākais šīs līgas spēlētājs. Taču studentiem ir vēl viena komanda, kur spēlē viņi paši, un tad, kad kāds no viņiem ir sasniedzis pietiekamu līmeni, tad tiek uz šo RSU VEF. Tajā faktiski ir jauktais sastāvs, laukumā parasti spēlē trīs studenti un divi vefieši.

Tādā veidā mēs ceram celt mūsu jaudu vīriešu basketbolā, jo vēsturiski spēcīgāks ir bijis RSU sieviešu basketbols, kur pirms dažiem gadiem mēs esam bijuši pat nacionālie līderi,”

Dienai pauž T. Baumanis, uzsverot, ka sieviešu basketbola komandu trenē U20 sieviešu basketbola izlases galvenais treneris Matīss Rožlapa, savukārt vīriešu basketbola komandu – starptautisku pieredzi guvušais Kristaps Zeids. Intervijā izceltas arī RSU volejbolistes, kuras jau vēsturiski ir spēcīgas. RSU volejbolistes startē Optibet Baltijas līgā, bet Latvijas kausā nupat izcīnīja 2. vietu.

“Mēs ceram, ka studentus visi šie mūsu sasniegumi piesaistīs. Jo redzam, ka citur Eiropā un ASV studentu sports ir ļoti attīstīts, tas ir kā daļa no nācijas augstākā līmeņa sporta, un,

ja gribam būt moderna un sociāli atbildīga augstskola, mums sporta attīstība ir jāveicina.”

Sports veicina arī akadēmiskos panākumus

Atbildot uz jautājumu, cik lielā mērā kvalitatīvas studijas savienojamas ar pusprofesionālo sportu, prorektors norāda:

“ir zinātniski pierādīts, ka fiziskās aktivitātes stimulē smadzeņu darbību, un sports tādēļ, mūsuprāt, ir pareizais ieguldījums studentu akadēmiskajā izcilībā.

Piedāvājot aizvien kvalitatīvākas un ambiciozākas studiju iespējas, mums ir jādomā arī par viņu sporta iespējām. Vai konkrētais cilvēks pēc tam jau izvēlas profesionālo sportu vai akadēmisko karjeru – tas ir cits jautājums. Bet mēs nereti esam pat pārsteigti, cik labi akadēmiskie rezultāti ir mūsu studējošajiem, kuri paralēli ir aktīvi sportisti”.

RSU studentu sportisko panākumu liste ir ļoti gara, norāda prorektors. Vismaz 117 RSU studenti ir dažādu Latvijas sporta izlašu dalībnieki. Augstskolas komanda regulāri startē Rīgas maratonā, piemēram, 2019. gadā tajā bija 500 dalībnieku, turklāt tā startē ar lieliskiem panākumiem. “10 kilometru distancē RSU medicīnas students no Somijas Jāko Nieminens ieņēma pirmo vietu! Tas rāda mūsu cilvēku augsto sportisko līmeni. Mūsu fizioterapijas studente Alma Vītola 2015. gadā Brazīlijā uzvarēja 260 km garajā Džungļu maratonā un pēcāk vairākkārt startēja 67 kilometru augstākās grūtības ultramaratonā apkārt Monblānam.

Sports bieži vien veicina motivāciju panākumiem. Cilvēki, kuri sporto, nav nesekmīgi!”