Pārlekt uz galveno saturu
Starptautiskā sadarbība

No 7. līdz 9. novembrim Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) norisinājās 2. starptautiskā internacionalizācijas konference, kuras tēma šogad bija Innovative Approaches to Internationalisation. Tajā piedalījās vairāk nekā 90 dalībnieku no 20 valstīm.

Tās mērķis bija diskutēt par augstskolu inovatīviem risinājumiem starptautiskās dimensijas attīstīšanai, neskatoties uz pašreizējās politiskās vides izaicinājumiem – pieaugošām nacionālisma tendencēm vairākās pasaules valstīs, fragmentācijai un dažādu sabiedrības grupu noslāņošanai. Pateicoties izcilam runātāju sastāvam, apmeklētājiem bija iespēja uzzināt par jaunākajām globālajām tendencēm augstākajā izglītībā un diskutēt par konkrētiem risinājumiem augstskolu internacionalizācijas procesā.

"RSU ir augstskola, kura vienmēr ir bijusi starptautiski atvērta. Pēdējo trīs dekāžu laikā esam uzkrājuši nozīmīgu pieredzi starptautiski konkurētspējīgas izglītības nodrošināšanā. To pierāda lielais RSU ārvalstu studentu skaits, aizvien pieaugošā sadarbība studentu un personāla apmaiņu jomā, RSU dalība starptautiskajos projektos, universitātes organizētie starptautiskie pasākumi un citas aktivitātes," atzina RSU Starptautisko sakaru departamenta direktore Baiba Pētersone. "Tomēr starptautiskā vide ir dinamiska, it īpaši pēdējo gadu laikā. Tādēļ augstskolām ir jāspēj atbildēt uz šīm izmaiņām, atbilstoši attīstot starptautisko dimensiju. Internacionalizācija nevar palikt tikai retoriskā līmenī, mums ir jāsaprot, kā starptautiskās dimensijas pievienoto vērtību integrēt visu – studentu, docētāju, zinātnieku un administratīvā personāla – pieredzē."

Konferences pirmajā dienā ar prezentāciju par globālo tendenču ietekmi uz augstāko izglītību uzstājās Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (EDSO) augstākās izglītības nodaļas Skills Beyond School vadītājs Dirks Van Damme. Savukārt ar savu alternatīvo skatījumu uz starptautiskās konkurētspējas celšanu, veicinot augstskolu sinerģiju ar industriju un zinātni, iepazīstināja Itālijas lielākā un Eiropas trešā lielākā slimnīcu tīkla San Donato Group prezidents Paulo Rotelli.

"Ļoti priecājos par iespēju satikt tik daudz aizrautīgu kolēģu un redzēt, ka mēs visi, neskatoties uz institucionālām un nacionālām atšķirībām, cenšamies sasniegt vienus un tos pašus mērķus. Konferences laikā iemācījos daudz jauna. Mani īpaši saistīja tas, ka konferencē apskatītās tēmas pārsniedza vienas disciplīnas robežas. Tās atklāja jomas, kuras mums visiem vajag attīstīt, lai veiksmīgi darbotos ļoti neprognozējamā nākotnē," sacīja Ziemeļumbrijas Universitātes (Lielbritānija) Inovāciju dizaina laboratorijas direktors un viens no konferences runātājiem Marks Beilijs.

Pasākuma otro dienu atklāja Linkolnas Universitātes (Lielbritānija) ārējo attiecību prorektors Tobijs Vilkinsons ar prezentāciju par viņa pārstāvētas augstskolas internacionalizācijas stratēģiju. Turpinājumā Berlīnas Humbolta universitātes (Vācijas) Starptautisko sakaru biroja direktore Urzula Hansa dalījās augstskolas pieredzē pārmaiņu vadībā.

"Jauki, ka bija iespēja atgriezties Rīgā uz internacionalizācijas konferenci. Atzinīgi vērtēju RSU Starptautiskā sakaru departamenta profesionālismu un aizrautību. Viņu viesmīlība un rūpes par dalībniekiem ir īpaši uzteicamas. Starptautisko sakaru departaments ir lieliski vēstnieki gan RSU, gan Latvijas augstākajai izglītības telpai," savu novērtējumu sniedza Tobijs Vilkinsons.

"Konferences laikā mēs centāmies rast atbildes uz nozīmīgiem jautājumiem – kā iekļaut starptautiskos aspektus studiju saturā, kā identificēt un apgūt alternatīvus finansējumu avotus mobilitātēm, kā nodrošināt sadarbību ar industriju starptautisko prasmju attīstīšanai, kā izmantot jaunās e-tehnoloģijas starptautisko kompetenču apguvē, kā celt starptautisko kapacitāti pētniecībā," stāsta B. Pētersone.

"Pateicos par iespēju satikt konferences delegātus no tik dažādām valstīm un jomām, sākot no veselības aprūpes līdz militārajām akadēmijām. Tālākajā darbā ļoti noderēs konferences laikā iegūtā informācija. Konferences runātāji sniedza interesantu ieskatu savās internacionalizācijas pieejās. Īpaši vielu pārdomām deva Urzula Hansa no Humbolta universitātes. Paldies arī par jauko sociālo programmu, kura konferences dalībniekiem ļāva citam citu iepazīt. Esmu pārliecināta, ka ar daudziem kolēģiem turpināsim komunikāciju arī nākotnē," secināja konferences dalībniece Nikola Bušere no Dīsburgas-Esenes universitātes (Vācija).

Pasākumā piedalījās vēl citi internacionalizācijas eksperti no universitātēm Luksemburgā, Austrijā, Francijā, Lielbritānijā un Latvijā, kuri dalījās ar labās prakses piemēriem tādos jautājumos kā bilingvālā augstākā izglītība, studentu mobilitātes veicināšana, ārvalstu studentu integrācija, augstskolu dibinātās stipendijas internacionalizācijas veicināšanai.

Konferences prezentāciju materiāli pieejami pēc pieprasījuma (mobilityatrsu[pnkts]lv (mobility[at]rsu[dot]lv)).

Konference plānota kā ikgadējs pasākums, kas, pārsniedzot vienas disciplīnas robežas, apskata dažādus internacionalizācijas jautājumus. Nākamā gada konferences temats tiks izziņots 2018. gada pavasarī. Tāpat kā iepriekšējos gadus, arī nākotnē papildus konferencei tiks organizēta Erasmus+ Starptautiskā nedēļa.