Starptautiskā sadarbība

No 31. maija līdz 1. jūnijam RSU Anatomijas muzejā viesojās un ar muzeja kolekcijām strādāja Oksfordas Universitātes Vizuālās, materiālās un muzeju antropoloģijas nodaļas lektore, pētniece Džemma Endžela (Gemma Angel).

Dzemma_Endzela_strada_ar_RSU_kolekciju-lead.jpgPašlaik RSU Anatomijas muzejā ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu top muzeja tetovētās ādas kolekcijas katalogs, kurā akadēmisku ekspertīzi aicināta sniegt Džemma Endžela.

"Mūsu muzejā glabājas 30 tetovētas ādas preparāti, kas tapuši 20. gs. 20. gados anatomikumā. Zināms, ka līdzīgas kolekcijas 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā tapušas arī citur Eiropā. Vēlamies, lai topošais katalogs būtu ne vien vizuāli iespaidīgs, bet arī akadēmiski vērtīgs un mūsu kolekcija tiktu ievietota līdzīgu kolekciju kontekstā pārējā Eiropā. Džemma Endžela ir pētniece, uz kuru vienkārši nevar neatsaukties, strādājot pie šādas tēmas," skaidro muzeja vadītāja Ieva Lībiete.

Džemmas Endželas pētījumu tēmas ietver Eiropas tetovējumu vēsturi un antropoloģiju, tostarp tetovējumu pēcnāves saglabāšanas prakses. Dž. Endžela 2014. gadā aizstāvēja disertāciju, kas tika izstrādāta, balstoties uz lielāko mūsdienās saglabāto tetovētās ādas preparātu kolekciju, kas glabājas Londonas Zinātnes muzejā (Science Museum) un sastāv no vairāk nekā 300 tetovētas ādas paraugiem.

Dzemma_Endzela_portrets.jpg

Pēc RSU Anatomijas muzeja kolekcijas detalizētas izspētes Džemma Endžela atzina: "RSU kolekcijā vērojams apbrīnojams attēlu un frāžu spektrs. Starp citām manis pētītajām kokekcijām šī ir unikāla tādā ziņā, ka šeit saglabājušies atsevišķi dokumenti, kas sasaista ādas preparātus ar cilvēkiem, kuriem tie piederējuši dzīves laikā. Tas ir aizraujošs vēsturisks pavediens, kam piemīt potenciāls atklāt ko daudz vairāk par tetovēšanos Eiropā 20. gadsimta sākumā, kas vēl aizvien ir slikti izprasta prakse."

2019. gada  sākumā RSU Anatomijas muzeja izstrādātais projekts uzvarēja Valsts Kultūrkapitāla izsludinātajā konkursā Muzeju nozares attīstības programma, saņemot atbalstu muzeja kataloga Ādas/ Skins sagatavošanai un izdošanai. Projekta realizācijā piesaistīta Oksfordas Universitātes pētniece Džemma Endžela un LMA profesors, mākslinieks Kristians Brekte. Katalogs iznāks angļu un latviešu valodā 2020. gada sākumā.