Pārlekt uz galveno saturu
Vide

Kopš vasaras Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) galvenās ēkas apkaimi papildinājis vides mākslas objekts Lielā vāze. 1/4, kas tapis Borisa un Ināras Teterevu fonda īstenotās programmas Māksla publiskā telpā ietvaros. Lai atzīmētu šo notikumu, augstskolā 3. septembrī viesojās mākslas darba autors Ojārs Pētersons, darba kuratore Helēna Demakova un Borisa un Ināras Teterevu fonda valdes loceklis Mareks Indriksons. 

Mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors O. Pētersons lielformāta mākslas darbu veidojis, iedvesmojoties no Garlība Merķeļa darba Vidzemes senatne, un tas sastāv no trīs daļām: Lielā vāze. 3/4, Lielā vāze. 1/4 un īpaša izdevuma ar Merķeļa teksta fragmentu. 

Vāzes lielākā daļa jau kopš 2014. gada skatāma pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas, bet ceturtdaļa pēc ilgāka laika nonākusi tai sākotnēji iecerētajā mājvietā Dzirciema ielā 16, blakus filantropa, ārsta un uzņēmēja Borisa Tetereva alma mater. Līdz ar mākslinieka, kuratores un fonda pārstāvja vizīti RSU sasniegusi arī darba trešā daļa – izdevums ar Merķeļa teksta fragmentu latviešu, angļu, franču, vācu, spāņu un krievu valodās, kas būs skatāms RSU bibliotēkā.   

Mākslas darba ārējā virsma noklāta ar keramisku mozaīku – uz katras no vairāk nekā 14 000 keramikas plāksnītēm izvietots viens burts no Merķeļa teksta. Kā savulaik norādījusi kuratore H. Demakova, mākslas darbs ir plaši interpretējams: “Vāzes granīta iekšpuse norāda uz mūsu platuma grādiem, lauku vidi, savukārt keramikas ārpuse ar Merķeļa teksta fragmentu akcentē eiropeiskās kultūras uzslāņojumu un vēsturisko pieredzi, ko apliecina arī vāzes forma.”