Lepojamies!
Atzinība
Darbiniekiem

Ceturtdien, 17. septembrī, kinoteātrī Splendid Palace norisinājās nozīmīgākais gada notikums veselības nozarē – Gada balvas medicīnā svinīgā pasniegšanas ceremonija –, ko desmito gadu rīko Latvijas Ārstu biedrība. Balva tika pasniegta 14 nominācijās. Vairākas no tām tika Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docētājiem un rezidentiem.

Ar nozīmīgāko no balvām – Gada balva par mūža ieguldījumu medicīnā – tika godināts ārsts anesteziologs un reanimatologs, ilggadējs RSU docētājs Pēteris Ošs, kurš, neraugoties uz cienījamo vecumu, joprojām strādā. Viņš jau vairākus gadu desmitus piedalās RSU rezidentu apmācībā. Kopš 1967. gada Pēteris Ošs strādā Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, kurā bija viens no pirmajiem anesteziologiem, kas sāka sirds vārstuļu un vainagartēriju operācijas mākslīgajā asinsritē. Atmodas barikāžu laikā viņš organizēja papildu personāla dežūras reanimācijas nodaļā un pats tajās piedalījās, kā arī organizēja medicīnisko posteni Latvijas Augstākās padomes deputātiem. Izcils ārstu skolotājs un lektors, mācību grāmatu un zinātnisko publikāciju autors.

Balva nominācijā Gada docētājs šogad piešķirta RSU Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras asociētajai profesorei Rudītei Kokai, ko studenti raksturo kā lielisku sarunu biedri. Viņa studentus ne tikai māca, bet arī mudina augt, neapstāties un izzināt tādus apvāršņus, kurus, šķiet, izzināt nekad nebija lemts. Rudīti Koku kā Gada docētāju, ņemot vērā balsojuma rezultātus, balvai izvirzīja RSU studenti. 2017. gadā Rudīte Koka tika atzīta par RSU Goda docētāju

Balvu Gada ārsts speciālists saņēma RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras asistents, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas un klīnikas Diamed neirologs Jānis Mednieks, ko kolēģi un pacienti raksturo kā ļoti apdāvinātu un gudru, kā arī mūsdienīgu un inovatīvu ārstu. Pats neirologs atzīst, ka cilvēks un dzīve ir trausla, tāpēc jānovērtē katra diena, kas mums dota.

Balvu nominācijā Gada jaunais ārsts saņēma RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras asistente, bērnu neiroloģe Signe Šetlere, kas savā darbā īpašu uzmanību velta bērniem ar retām slimībām, īpaši neiromuskulāro pacientu grupā. Kopā ar pacientu vecākiem viņa panākusi, lai Latvijā būtu pieejama pirmā ģenētiskā terapija pārmantotām slimībām. Ikdienā jaunā daktere ir sirsnīga un zinoša kolēģe, kas neatsaka padomu citiem un nebaidās to vaicāt pati.

Gada zobārsta tituls – Mārupes zobārstniecības, veselības centru apvienības VCA Dent un medicīnas centra PP zobārstei Jekaterinai Keļsinai. Pacienti uzsver, ka jaunajai zobārstei ir "viegla roka" un viņa savā darbā lieliski saprotas gan ar bērniem, gan ar pieaugušajiem. Pati ārste uzskata, ka dzīve ir lielākais skolotājs, tāpēc galvenais ir nekad nepadoties un turpināt censties.

Piesakot balvas nomināciju Gada zobārsts, RSU rektors prof. Aigars Pētersons uzsvēra: "Nekas mūs tā neiepriecina un neuzlādē kā apkārtējo smaids. Nekas tā mūsos pašos nevairo dzīvesprieku kā uzsmaidīšana dzīvei un cilvēkiem. Mūsdienās zobārstniecība ir balstīta uz modernu izglītību, kad visas nepieciešamās zināšanas un prasmes tiek apgūtas, izmantojot simulācijas tehnoloģijas. Zobārsts savā praksē nonāk jau pilnībā sagatavots ikdienas darbam ar pacientiem. Tās nav tikai klīniskās prasmes. Labam ārstam ir starpdisciplināras zināšanas. Piemēram, labam zobārstam ir jābūt arī labam psihologam. Jo tieši zobārsts ir tā profesija, kas mums ļauj atvērties smaidam un vairo mūsu pašapziņu, tajā skaitā mazina bailes no zobārsta apmeklējuma. Tāpēc esmu gandarīts, ka Gada zobārsts 2019 ir mūsu – Rīgas Stradiņa universitātes – absolvente."

Savukārt balvu Gada notikums medicīnā saņēma Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes pārstāvji RSU Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras asistenta, nefrologa Kārļa Rāceņa vadībā par Latvijas jauno ārstu iesaistīšanos un līderības uzņemšanos veselības aprūpes sistēmas pilnveidē, apliecinot, ka Latvijas medicīnas nākotne ir drošās rokās. Balvu kopā par Kārli Rāceni saņēma visa pārējā asociācijas valde: Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras asistente, neiroloģe Ieva Glāzere, Ķirurģijas katedras docētājs, urologs Juris Jansons, Pediatrijas katedras asistente, bērnu kardioloģe Luīze Auziņa, RSU rezidents, radiologs Artūrs Šilovs, RSU docētāja, psihiatre Krista Brūna un Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras asistente, bērnu neiroloģe Signe Šetlere.

Sabiedrības balsojumā tika noskaidroti ne tikai aizvadītā gada labākie mediķi, bet arī veselības aprūpes iestāde. Balvu Gada slimnīca saņēma ilggadējā RSU sadarbības partnere, klīniskā mācību bāze – Bērnu klīniskās universitātes slimnīca, kas ir lielākā specializētā bērnu ārstniecības iestāde Latvijā. Balsotāji norādīja, ka bērnu slimnīcā mazos pacientus ne tikai ārstē un aprūpē, slimnīcas misija ir arī mācīt un iedvesmot, lai bērniem būtu veselīgāka un iespējami pilnvērtīgāka dzīve.

Saraksts ar visiem balvas ieguvējiem