RSU zinātnes sinapses
Atzinība
Darbiniekiem

2021. gada 15. jūnijā L’Oréal Baltic sadarbībā ar Baltijas valstu zinātņu akadēmijām un UNESCO Nacionālajām komisijām prestižajā Sievietēm zinātnē programmā apbalvoja septiņas talantīgas Baltijas valstu zinātnieces. Viena no viņām ir RSU doktorante Dana Kigitoviča. Par savu ieguldījumu zinātnē un pētījumu veikšanai balvā katrai laureātei tiek piešķirti 6000 eiro.

dana_kigitovica.jpg

Doktorante Dana Kigitoviča ir ārste rezidente nefroloģijā Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā, asistente RSU Iekšķīgo slimību katedrā, kā arī praktikante Latvijas Organiskās sintēzes institūtā.

Apbalvojumu Sievietēm zinātnē jaunā zinātniece saņēmusi par pētījumu, kurā meklē jaunu pieeju sirds labā kambara mazspējas ārstēšanai, analizējot iespējas, kā stiprināt nogurušu sirdi. Pētījuma mērķis ir veicināt personalizētas medicīnas attīstību, identificēt riska faktorus sirds labā kambara mazspējas gadījumā un uzlabot pacientu ar labā kambara mazspēju dzīves kvalitāti, pārprofilējot klīniskajā praksē līdz šim lietoto kardiovaskulāro medikamentu meldoniju. Identificētie riska faktori un jaunas terapijas metodes varētu samazināt augsto pacientu mirstību no sirds mazspējas Latvijā.

Dana Kigitoviča ir RSU "Gada students 2016"
2016. gada intervija RSU mājaslapā

"Zinātņu akadēmiju žūrijas izraudzījušās balvai septiņas jaunās pētnieces, novērtējot viņu zinātnisko izcilību un aktivitāti.

Man ir patiess prieks par šīm sievietēm, kuru aizrautība un darba rezultāti iedvesmos meitenes skolās un augstskolās īstenot savus mērķus kopējam sabiedrības labumam, veselībai un videi.

Esmu pārliecināta, ka tas arī atgādinās ikvienam būtisko zinātnes nozīmi un mūsu zinātnieču pienesumu," uzsver programmas Sievietēm zinātnē patronese, bijusī Latvijas Valsts prezidente (1999.–2007.), akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga.

UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika:

"Zinātnei ir svarīga nozīme harmoniskas un ilgtspējīgas sabiedrības attīstības veicināšanā un mūsdienu pasaules problēmu izpētē.

UNESCO un L’Oréal partnerības programma ir veikusi ievērojamus ieguldījumus zinātnes attīstībā un veicinājusi dzimumu līdztiesību zinātnē. Programmas laureātes – jaunas zinātnieces no Baltijas – ietekmē zinātnes nākotni un iedvesmo jauno paaudzi iesaistīties zinātnē, kā arī atklāt jaunus zinātnisko atklājumu apvāršņus."

Kopš 2005. gada, kad L’Oréal Baltic programma tika ieviesta Latvijā, atzinību par savu ieguldījumu zinātnes jomā ir saņēmusi 51 zinātniece no Latvijas. Papildus jau piekto gadu pēc kārtas programma tiek īstenota arī Igaunijā un Lietuvā, kur par darbu zinātnē ir apbalvotas astoņas zinātnieces no Lietuvas un astoņas no Igaunijas.

Sievietēm zinātnē apbalvojumu programmu pirms 17 gadiem Latvijā aizsāka programmas patronese Vaira Vīķe-Freiberga, L’Oréal Baltic, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija un Latvijas Zinātņu akadēmija. Pašlaik L’Oréal Baltic apbalvojumu programmā Sievietēm zinātnē kopā ar trīs Baltijas valstu zinātņu akadēmijām un UNESCO Nacionālajām komisijām Latvijā, Igaunijā un Lietuvā veicina Baltijas zinātnieču profesionālo attīstību, palīdzot sasniegt jaunus mērķus un vairot pienesumu gan zinātnei, gan sabiedrībai.

ivars-kalvins-foto.png

Svarīga joma veiksmīgai sabiedrības attīstībai ir atbalsts jauno talantu izaugsmei. Īpaša nozīme ir iekļaujošai izglītības, zinātnes, pētniecības un inovāciju politikai, kas nodrošina vienādas karjeras iespējas jaunām pētniecēm, atbalstot viņu centienus apvienot ieguldījumu zinātnē ar ģimenes un bērnu aprūpi.

Ivars Kalviņš, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents

Arī šodien Eiropā zinātnieces saskaras ar dažādiem izaicinājumiem. Piemēram, tikai 11 % augstākos akadēmiskos amatus Eiropā ieņem sievietes, kā arī vien 33 % pētnieku ir sievietes. Tikai nepilni 3 % Nobela balvu par zinātnisko progresu tiek piešķirtas sievietēm.

Starptautiskā programma Sievietēm zinātnē tika aizsākta 1998. gadā. Kopš tā laika L’Oréal un Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) ir apņēmušās veicināt sieviešu skaita pieaugumu, kuras darbojas zinātniskajā pētniecībā. Tādēļ pēdējo 23 gadu laikā L’Oréal un UNESCO programma Sievietēm zinātnē godina zinātnieces viņu galvenajos karjeras posmos, dodot nozīmīgu ieguldījumu zinātnes attīstībā, kā arī veicinot dzimumu vienlīdzību zinātnes jomā. Kopumā programmas ietvaros 23 gadu laikā atzinību saņēmušas 3600 zinātnieces, un šodien programma tiek īstenota 117 valstīs.

Plašāka informācija

RSU pētnieces – Sievietēm zinātnē stipendiātes

• Iekšķīgo slimību katedras asist. p. i. Dana Kigitoviča (2021.)
  • Farmācijas ķīmijas katedras asoc. prof. Renāte Ranka (2017.)
  • Farmācijas ķīmijas katedras vecākā pasniedzēja Marina Makrecka-Kūka (2014.)
  • Vadošā pētniece Elīna Makarova (Škapare) (2012.)
  • Fizikas katedras lekt. Tatjana Glaskova-Kuzmina (2009.)
  • Farmācijas ķīmijas katedras prof. Maija Dambrova (2006.)
  • Farmācijas ķīmijas katedras asoc. prof. p. i. Māra Plotniece (2006.)