Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība

Kā militāro apavu lietošanas paradumi un pēdu anatomiskās īpatnības var ietekmēt karavīru kāju pārslodzes traumu biežumu, kāda būtu optimālā fiziskā slodze karavīriem un kādi apavu parametri būtu jāņem vērā, veicot apavu iepirkumus Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) – šos jautājumus savā promocijas darbā starptautiska pētījuma ietvaros aplūko tehniskā ortopēde, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) doktorante un RSU Militārās medicīnas pētījumu un studiju centra pētniece Darja Ņesteroviča.

Ņemot vērā problēmas aktualitāti un to, ka šie jautājumi Latvijā tiek pētīti pirmo reizi, Darja Ņesteroviča ir izvirzīta 2019. gada Aizsardzības industrijas gada balvai izglītībā un pētniecībā.

karaviru_apavi-lead.gif

RSU pētnieces Darjas Ņesterovičas promocijas darba Militāro apavu valkāšanas biomehāniskie aspekti un to saistība ar apakšējo ekstremitāšu pārslodzes traumām mērķis ir izpētīt kāju pārslodzes traumu biežumu NBS karavīru vidū un noskaidrot to sakarības ar militāro apavu izmantošanas paradumiem un pēdu uzbūves īpatnībām, kā arī izstrādāt vadlīnijas karavīru pēdu skrīningam un nepieciešamajām militāro apavu modifikācijām atkarībā no pēdu tipa.

"Muskuloskeletālais traumatisms ir galvenais medicīniskās nespējas cēlonis militārpersonām miera laikā, tāpēc tā risku analīze un novēršana ir aktuāla visu NATO dalībvalstu bruņoto spēku medicīnas dienestos," uzsver RSU doktorante.

"Šis ir pirmais pētījums Latvijā par militāro apavu ietekmi uz muskuloskeletālo traumatismu, kurā ir analizēti biomehāniskie riski. Uzskatu, ka pētījums radīs priekšnoteikumus medicīniski argumentētai diskusijai par karavīriem piemērojamajām fiziskajām slodzēm un militāro apavu izvēles stratēģijām, tostarp plānojot to iepirkumus NBS."

Promocijas darbs tiek veikts starptautiskajā pētniecības projektā NATO STO (Science and Technology Organization) RTG HFM-283 Reducing Musculoskeletal Injuries, kas sākts 2018. gadā. To plānots pabeigt šogad, un pašlaik rit pētījuma noslēdzošā daļa.

Sadarbojoties ASV, Beļģijas, Kanādas, Latvijas, Lielbritānijas, Nīderlandes, Slovēnijas, Spānijas un Vācijas pētniekiem, pirmo reizi NATO paspārnē notiek vienota pārslodzes traumu sastopamības, riska faktoru un profilaktisko pasākumu lietderības analīze.

Latvijas dati balstās uz RSU Militārās medicīnas pētījumu un studiju centra pētnieces Darjas Ņesterovičas veiktajiem aprēķiniem par muskuloskeletālā traumatisma izplatību Sauszemes spēkos 2016. un 2017. gadā un 160 Sauszemes spēku karavīru aptaujas datiem. 2019. gadā sadarbībā ar RSU Rehabilitācijas katedras Rehabilitoloģijas pētniecisko laboratoriju pētniece sāka datu papildināšanu un detalizētu gaitas biomehānisko faktoru analīzi, kas šobrīd veikta jau 68 Sauszemes spēku karavīriem.