Pārlekt uz galveno saturu
Videokomentāri

Esam labi informēti par pārmērīga uztura uzņemšanas nelabvēlīgām sekām, taču sievietes veselību ļoti negatīvi ietekmē arī pretējā problēma – nepamatotu diētu ievērošana un tādi ēšanas traucējumi kā anoreksija, bulīmija un kompulsīvā pārēšanās. Šī problēma ir aktuāla arī Latvijā, kur 10 % no meitenēm 15 gadu vecumā ir liekais svars vai aptaukošanās, bet diētas ievēro 25 % šāda vecuma meiteņu. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētā profesore un dietoloģe Laila Meija skaidro, kādu kaitējumu tas nodara sievietes reproduktīvajai veselībai.

Ja sieviete ievēro nepamatotu diētu, viņa, protams, zaudē svaru, taču tas rada kaitējumu sievietes dzimumorgānu sistēmai, kas var rezultēties pat neauglībā. “Ja grūtniecība tomēr iestājas, rodas daudz problēmu gan mammai, gan gaidāmajam bērniņam. Draud grūtniecības pārtraukšanās, priekšlaicīgas dzemdības, izmainīts bērna svars, problēmas barot ar krūti. Mammām bieži ir depresija, un bērnam tiek skartas daudzas orgānu sistēmas, vēlāk draud ēšanas un uzvedības traucējumi, ir mainīta reakcija uz stresu,” skaidro asoc. prof. Laila Meija.

“Visu šo problēmu sakne bieži vien slēpjas dziļā pagātnē – laikā, kad topošā māmiņa vēl atradās savas mammas dzemdē.” Nelabvēlīgu ietekmi rada mammas nemitīgās diētas un ēšanas traucējumi. Risku vēl vairāk palielina daudzi faktori ģimenē: kopīgu maltīšu neesamība, konflikti vai pārāk ierobežojoši, strikti noteikumi, kas saistīti ar ēšanu. “Uzkrājoties daudziem šādiem stimuliem, īpaši jūtīgajā pubertātes periodā, turklāt, ja vienlaikus sabiedrībā ir greizi postulēti tievuma ideāli, meitenei var attīstīties ēšanas traucējumi ar sekām, kas būs jūtamas visu turpmāko dzīvi,” stāsta eksperte.

Situācijas, kad sievietei, iespējams, jāmeklē speciālista palīdzība

  • Pārāk bieža svēršanās
  • Pārāk lielas uzmanības pievēršana tam, ko ēd
  • Bieža svara mazināšanas līdzekļu lietošana
  • Pārāk intensīvas fiziskās aktivitātes
  • Ēšana slepus
  • Pastāvīga neapmierinātība ar savu ārējo izskatu

laila-meija.jpg

Jo ātrāk meklēsiet palīdzību, jo labāk varēs palīdzēt!

Asoc. prof. Laila Meija