Pārlekt uz galveno saturu
Video

Šajās dienās Ķīnas Tautas Republikā noslēdzas šīs valsts vienīgās partijas – Ķīnas Komunistiskās partijas – 19. kongress, kas tiek organizēts reizi piecos gados un kurā notiek atskatīšanās uz aizgājušo piecgadi, kā arī tiek iezīmēti plāni nākamajiem pieciem gadiem. Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins kongresā uzsvēra, ka līdz šim Ķīna pasaulē ir spēlējusi arvien lielāku lomu, taču pienācis laiks ieņemt centrālo vietu pasaulē. Ko Ķīna plāno darīt, ko tas nozīmē pasaulei un kas no tā būtu jāmācās Latvijai, skaidro Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Eiropas studiju fakultātes docents un Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Māris Andžāns.

"Ķīna joprojām ir lielākā valsts pasaulē pēc iedzīvotāju skaita, un tai ir skaitliski lielākie bruņotie spēki. Strauji ir audzis šīs valsts ekonomikas līmenis, tā vairs nav nabadzīgā Ķīna, kas ražoja visu pēc kārtas, turklāt ne vienmēr kvalitatīvas preces. Ķīna ir augusi daudzējādā ziņā," norāda M. Andžāns.

"Ko tas nozīmē pasaulei? Pasaulei jārēķinās, ka līdzās ASV kā superlielvarai nostājas Ķīnas Tautas Republika, un tā pilnīgi noteikti nav Krievija, kuras ekonomika ir ievērojami mazāka nekā Ķīnai. Ja iepriekšējās desmitgades aizgāja ASV zīmē, tad nākamās aizies aizvien lielākā Ķīnas Tautas Republikas ietekmē," uzsver M. Andžāns.

"Ko no tā mācīties Latvijai? Ar Ķīnu un tās ietekmi jārēķinās ikvienam. Tā ir pasaules otra lielākā ekonomika, kas ļoti strauji turpina attīstīties. Līdz ar to arī Latvijā, kā redzam, ik pa laikam parādās ziņas par vilcieniem, kas atbraukuši no Ķīnas vai dodas pretējā virzienā, palielinās Ķīnas tūristu skaits Latvijā, un pakāpeniski paveras iespējas ieiet Ķīnas tirgū, kur, ņemot vērā šī tirgus izmēru un maksātspēju, vēlas iekļūt arvien vairāk valstu."

"Jārēķinās, ka arvien plašāka būs Ķīnas iesaiste konfliktos pasaulē. Ķīna līdz šim ir bijusi aktīva ne tikai savā pierobežā. Vēl šogad izskanēja ziņas par saspīlējuma pieaugumu robežkonfliktā ar Indiju. Tāpat ik pa laikam uzvirmo bažas par attiecību saspīlējumu ar Taivānu, ko Ķīna uzskata par savu daļu. Ķīna ir bijusi ļoti aktīva Dienvidķīnas jūrā, kur tai ir teritoriāls strīds ar vairākām citām valstīm un kur Ķīna turpināja mākslīgo salu nostiprināšanu. Turklāt Ķīna šogad atvēra savu pirmo militāro bāzi jeb atbalsta punktu Āfrikā (Džibuti)."

"Līdz ar to mums jārēķinās, ka Ķīnu mēs redzēsim un jutīsim arvien vairāk gan pasaulē, gan Latvijā," atzīst docents un pētnieks Māris Andžāns.