Pārlekt uz galveno saturu
Lepojamies!

Zinoša, atsaucīga, izpalīdzīga un liels atbalsts kolēģiem ikdienas darbā, turklāt spēj tālredzīgi paredzēt veselības aprūpes jomas vajadzības un attiecīgi plānot un organizēt komandas darbu ne tikai ikdienā, bet arī grūtās nestandarta situācijās. Tā par Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra direktora p. i. Andretu Slavinsku (attēlā) rakstīja kolēģi RSU Gada balvas pretendentu pieteikumos.

andreta_slavinska13-lead.png

2023. gada vasarā RSU darbinieki un studenti izvirzīja kandidātus RSU Gada balvai deviņās nominācijās. Pēc tam par tiem pretendentiem, kuri bija izvirzīti nominācijai Gada administrācijas darbinieks, ikviens varēja balsot, bet uzvarētāju, izvēloties vienu no trim balsojuma līderiem, noteica RSU vadība.

Februārī būs 13 gadi, kopš viņa ir RSU darbiniece. “Esmu pārliecināta, ka tā ir likumsakarība, ka strādāju tieši Rīgas Stradiņa universitātē.

Mani aizrauj joma, kurā darbojos, patīk darbs, kuru daru, un ļoti novērtēju to savdabīgo brīvību, ko dod RSU,”

saka Andreta. “Turklāt man ir ļoti paveicies, jo mana profesionālā darbība sakrīt ar manām zinātniskajām interesēm, kas ir simulācijā balstītas izglītības virziens un drošības koncepts medicīnas un veselības aprūpes jomā.”

Kāds bija jūsu ceļš līdz RSU?

RSU sāku strādāt 2011. gadā Rehabilitācijas fakultātes Rehabilitoloģijas pētnieciskajā laboratorijā profesora Aivara Vētras vadībā. Šajā laikā man bija iespēja iegūt nenovērtējamu pieredzi, un esmu pateicīga prof. Aivaram Vētram par divām īpašībām, ko šī pieredze manī attīstīja: pirmā – uzdrošināties domāt neordināri un drosmīgi; otra – uzņemties atbildību par idejām, ko esi radījis, kas nozīmē iestāties par tām līdz galam, neņemot vērā, cik laika un pūļu tas dažkārt var prasīt.

Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā (MITC) sāku strādāt 2013. gadā. Tajā laikā to vadīja Roberts Rezgalis. Paralēli darbam MITC kādu brīdi strādāju Klīnisko prasmju un medicīnas tehnoloģiju katedrā, kura tika izveidota 2014. gadā un kuru joprojām vada asoc. prof. Oļegs Sabeļņikovs. 

Darbs MITC un Klīnisko prasmju un medicīnas tehnoloģiju katedrā to izveides sākumposmā bija ļoti interesants un izaicinājumiem bagāts. MITC bija pirmais simulāciju centrs Latvijā, tajā bija simulācijas telpas ar modernām simulāciju tehnoloģijām un neliels skaits cilvēku ar niecīgu pieredzi šajā jomā, taču pietrūka sistēmas, kas paredz simulācijā balstītas izglītības pieejas integrāciju mācību procesā.

andreta_slavinska_rsu_gada_balva.pngRSU Gada balvu nominācijā " Gada administrācijas darbinieks" RSU Akadēmiskajā ballē, kas notika 2023. gada 9. septembrī Rīgas Latviešu biedrības namā, Andretai pasniedza administrācijas un attīstības prorektors Toms Baumanis

Pirmie entuziasti, kas vadīja simulācijā balstītas nodarbības MITC, bija asoc. prof. Oļegs Sabeļņikovs, asoc. prof. Anna Miskova, asist. p. i. Marina Šarkele, mazliet vēlāk arī doc. Artūrs Balodis un asist. p. i. Edijs Šmagris. Pirmie, kas domāja par simulāciju tehnoloģijām un simulācijas vides atbilstību mācību mērķiem, bija medicīnas iekārtu inženieris Aleksejs Rutkovskis, simulāciju speciālistes Ingre Dižā (pašlaik – IT projektu vadītāja RSU Informācijas tehnoloģiju departamentā) un Ieva Bunce. Liela nozīme gan simulācijā balstītas izglītības attīstībā RSU, gan MITC attīstībā bija arī Pedagoģiskās izaugsmes centra direktorei asoc. prof. Norai Jansonei-Ratinikai. Minētie cilvēki bija pirmie, kuri sāka veidot simulācijā balstītas izglītības konceptuālo ietvaru RSU un radīja praktiskos risinājumus šīs pieejas integrācijai medicīnas un veselības aprūpes izglītībā. Nedrīkst nepieminēt prorektoru Tomu Baumani, kura pakļautībā MITC bija sākotnēji – Toms Baumanis vienmēr bijis līdzās stāvošs un par MITC attīstību tur rūpi arī pašlaik.

Man ir bijusi iespēja visus šos 10 gadus strādāt un sniegt savu ieguldījumu gan simulācijā balstītas medicīnas un veselības aprūpes izglītības jomas, gan MITC attīstībā.

Progress ir redzams – ar katru gadu ir paplašinājušās MITC simulācijas tehnoloģiju iespējas, pilnveidojusies simulācijas vide, paaugstinājusies profesionālā kapacitāte un galvenais – veidojusies izpratne par simulācijā balstītas izglītības nozīmi medicīnas un veselības aprūpes izglītībā gan RSU, gan medicīnas un veselības aprūpes nozarē kopumā.

2023. gada noslēgumā īpašs gandarījums bija par sadarbības memoranda parakstīšanu starp astoņām institūcijām par nacionāla līmeņa simulācijā balstītas medicīnas izglītības stratēģijas izstrādi. Šo ideju loloju kopš 2014. gada, un varam lepoties, ka šim mērķim ir izdevies vienot tik daudz ieinteresēto organizāciju. Taču vienlaikus apzinos, ka pašlaik svarīgi neapstāties, uzņemties atbildību un turpināt iesākto.

andreta_slavinska00-lead.png

Kā tas ir vadīt tik lielu centru kā MITC?

Jā, centrs patiešām ir liels – tajā pašlaik strādā vairāk nekā 50 darbinieku, kuri pārstāv dažādas jomas: medicīnu un veselības aprūpi, medicīnas inženieriju, projektu vadību, iepirkumu procesu u. c. Jāatzīst, ka tieši šī dažādība ir MITC veiksmes pamatā, taču reizē arī liels izaicinājums.

Vadīt centru, kurā ir tik daudz dažādu personību, varētu raksturot vienā vārdā – interesanti. Gribu gan uzsvērt, ka

stāsts jau nav par vadīšanu, stāsts ir par prasmi sadarboties un aiz katra darba saredzēt cilvēku, par prasmi pareizi novērtēt un harmonizēt apstākļus un spēju virzīt lietas un procesus kopīgam mērķim.

Tādēļ, lai vadītu centru, manuprāt, svarīgas ir vairākas lietas. Pirmkārt, svarīgi ieraudzīt simulācijā balstītas medicīnas un veselības aprūpes izglītības globālās attīstības tendences un saprast, kādi ir MITC galvenie mērķi un uzdevumi gan īstermiņā, gan ilgtermiņā, vienlaikus domājot par reālajām iespējām un par to, kas ir darāms MITC līmenī un kas nacionālā līmenī, lai veicinātu šīs jomas attīstību kopumā. Otrkārt, nepieciešams veidot un atbalstīt profesionāļu komandu, kura vienotā darbā nodrošina MITC mērķu un uzdevumu īstenošanu. Treškārt, svarīgi veidot un attīstīt sadarbību ar nozari pārstāvošām institūcijām, lai veicinātu simulācijā balstītas izglītības integrāciju visu līmeņu izglītībā, uzlabojot izglītības un veselības aprūpes kvalitāti. 

Bez kādām zināšanām un rakstura iezīmēm nebūtu iespējams vadīt MITC? 

Manuprāt, lai vadītu MITC, jāspēj orientēties augstākās izglītības jomā, jābūt kompetentam par simulācijā balstītas izglītības pamatprincipiem, ar izpratni par medicīnas un veselības aprūpes aspektiem un labām komandas vadības un darba organizēšanas prasmēm. Vienlaikus ir svarīgi būt mērķtiecīgam un izlēmīgam, kā arī spēt saglabāt mieru sarežģītās situācijās.

Bet pats būtiskākais – būt radošam un uzdrošināties darīt pat tad, ja ir mazliet bail.

andreta_slavinska_40_jubileja-lead.png2024. gada 9. janvārī RSU vadība sveica Andretu apaļā dzīves jubilejā, izsakot pateicību par ieguldījumu MITC izaugsmē un simulācijā balstītas medicīnas izglītības jomas veidošanā Latvijā

Kāds ir jūsu vadības stils? 

To vislabāk varētu pateikt mani kolēģi (smaida), taču ir daži principi, kurus savā darbā mēģinu ievērot. Pirmais, ir jāpazīst kolēģi un jāsaprot, kas ir viņu stiprās puses un kur viņu potenciālu vislabāk var realizēt MITC kontekstā. Respektīvi, salāgot katra cilvēka talantu ar centra vajadzībām un iespējām. Otrs, pēc iespējas precīzāk definēt un izskaidrot sasniedzamo mērķi un uzdevumus, vienlaikus nodrošinot, ka mana iesaiste un atbalsts ir pieejams jebkurā brīdī. Trešais, visu darbu laicīga plānošana un nepieciešamo resursu nodrošināšana.

Ja kāda lieta neizdodas, tad visticamāk, ka iemesls tam ir mana kļūda kādā no iepriekš minētajiem punktiem – konkrētā uzdevuma īstenošanu neesmu uzticējusi īstajam kolēģim, pietiekami skaidri neesmu izskaidrojusi veicamo uzdevumu un tā specifiku, veicamajam uzdevuma neesmu paredzējusi pietiekamu laiku un resursus. 
Daži kolēģi joko, ka man piemīt autoritatīvi demokrātiskais vadības stils, bet, ja godīgi, tad

es vienkārši izjūtu atbildību par tādu apstākļu radīšanu, kuros kolēģiem ir vēlme darboties, kur valda pozitīva un radoša gaisotne, savstarpēja sapratne, miers un harmonija.

Strādājot MITC, esmu sapratusi, ka galvenais ir darīt labāko, kas ir iespējams konkrētajā laikā un vietā. Tāpat to, ka katrai lietai ir sava attīstības gaita un neko nevar ne pasteidzināt, ne nobremzēt, un visbeidzot to, ka cilvēkam ir jādod brīva telpa radošumam un domāšanai.

Cilvēkiem vajag uzticēt darīt lielas lietas!

Kas jūs darbā spēj izsist no līdzsvara?

Parasti darba jautājumi mani no līdzsvara izsist nevar. Ir tikai lietas, kas nepatīk – izdomātas problēmas, nekonsekvence, paviršība.

Kā jūs atpūšaties?

Uz šo jautājumu grūti atbildēt, mana ikdiena veidojas no pienākumiem MITC un pašas izvirzītajiem izaicinājumiem – pašlaik tā ir mana promocijas darba izstrāde. Vienlaicīgi mēģinot visu sabalansēt ar ģimenes vajadzībām, kurā aug un savu vietu pasaulē meklē trīs burvīgi bērni. Principā visu laiku esmu kustībā un esmu pateicīga vīram, kurš mani atbalsta un nodrošina vajadzīgos apstākļus, lai varu darīt tikai to, kas man patīk.

andreta_slavinska10-lead.png

Jūsu aizraušanās vai vaļasprieki?

Man tāds interesants raksturs – ja reiz esmu kaut ko sākusi darīt, tad agri vai vēlu ar to arī aizraujos. (Smejas.) Svarīgi vispār sākt. Taču šajā dzīves periodā man vairāk ir pienākumi un atbildības, līdz ar to laika vaļaspriekiem principā nav. Toties, ja būtu, man noteikti patiktu lasīt vēsturisku personību biogrāfiskās grāmatas.

Aiz muguras Ziemassvētki un Jaungads… Kā jūs svinat šos svētkus?

Šo svētku laiku pilnībā veltu savai ģimenei. Mūsu ģimenē īpaši svarīgas ir par tradīciju kļuvušās Ziemassvētku vakariņas, kas ir skaists kopā būšanas laiks ar maniem tuviniekiem lauku mājās. Jauno gadu parasti sagaidām ģimenes, draugu un kaimiņu lokā.

Gada izskaņā ierasti izvērtēju iepriekšējā gadā paveikto un izvirzu mērķus nākamajam gadam. Tas nav vēlmju vai apņemšanos saraksts, bet gan konkrēti sasniedzamie rezultāti ar uzdevumiem un laika plānu, kas ir kā ceļa karte jaunajam gadam. 

Lai visiem laimīgs un radošām veiksmēm bagāts 2024. gads!