Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Atzinība
Darbiniekiem
Pētniecība
Tradicionālie pasākumi

Lauma Ieviņa ir Medicīnas fakultātes maģistra studiju programmas Biomedicīna 2. kursa studente un Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta zinātniskā asistente.

lauma_ievina_akademiska_balle_2022.jpgRSU Gada balva deviņās nominācijās tika pasniegta Akadēmiskajā ballē 2022. gada 10. septembrī Rīgas Latviešu biedrības namā. Balvu nominācijā "Gada maģistrants" Laumai Ieviņai (1. rindā pa vidu) pasniedza studiju prorektore prof. Tatjana Koķe

Viņa 2020. gadā absolvējusi RSU bakalaura studiju programmu Fizioterapija, bet maģistra studijām biomedicīnu izvēlējusies tāpēc, ka gribējusi “mācīties kaut ko pilnīgi citu nekā pamatstudijās.

Mani vienmēr ir interesējusi bioloģija, tāpēc biomedicīna šķita ļoti laba ideja. Pašlaik esmu ļoti apmierināta ar šo izvēli.”

Balvas ieguvēju Laumu Ieviņu studiju programmas Biomedicīna direktors prof. Pēteris Tretjakovs raksturo kā teicamu studenti, kura iesaistījusies pētniecībā Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūtā un kurai drīz būs Scopus līmeņa publikācijas.

Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūtā Lauma izstrādā savu maģistra darbu Fibromialģijai specifisks mikrobioma, vīrusu infekcijas un imunoloģiskais profils.

“Mēs meklējam potenciālos diagnostikas marķierus, kas ļautu labāk diagnosticēt fibromialģiju, kas ir hroniska slimība, kam raksturīgas plašas muskuļu un skeleta sistēmas sāpes,

ko papildina nogurums, miegs, atmiņas traucējumi, garastāvokļa maiņas un citi simptomi, kas pazemina dzīves kvalitāti,” par savu pētījumu pastāstīja jaunā zinātniece.

lauma_ievina_izlaidums_griezta.jpg2020. gads. Lauma Ieviņa izlaiduma dienā ar RSU diplomu, kas apliecina iegūto profesionālā bakalaura grādu veselības aprūpē un fizioterapeita kvalifikāciju. Foto no privātā arhīva

Par sevi. Man patīk uzskatīt, ka katrs ir pats savas laimes kalējs. Šī doma man palīdz saglabāt motivāciju brīžos, kad ir grūtāk saņemties. Esmu aktīva, man patīk būt dabā un kolekcionēt hobijus (to ir daudz, tāpēc neuzskaitīšu). Esmu spītīga un augstu vērtēju savas intereses, taču nejauciet to ar savtību.

Trīs svarīgākās lietas, kas līdz šim paveiktas. Svarīgākā lieta, ko līdz šīm esmu izdarījusi, ir karjeras maiņa. Tas nebija viegli. Saņemt drosmi, neuzklausīt citu cilvēku šaubas un sākt atkal no jauna ir briesmīgi biedējoši, tomēr pilnībā tā vērts.

Manuprāt, svarīga lieta ir arī tā, ka iesāku savu augstākās izglītības ceļu. Līdz šim paveiktais bakalaurs tomēr ir bijusi vērtīga lieta. Šī izglītība mani norūdīja un dod iespēju tagad studēt tālāk.

Trešo vienu svarīgo sasniegumu man ir grūti izvēlēties, jo ir sakrājies vienlīdz vērtīgi sasniegumi, kurus gribētu uzskaitīt, taču šoreiz pieminēšu to, ka kādu brīdi ar draugiem taisījām savu startup jeb jaunuzņēmumu, kur organizējām aktīvus atpūtas un socializēšanās pasākumus. Kad sākās pandēmija, izveidojām orientēšanās spēli, lai cilvēki sociāli atbildīgi varētu izrauties no mājām un iepazīt Latvijas reģionālās pilsētas.

Fizioterapijas bakalaura studijās Rīgas Stradiņa universitātē ļoti interesanta bija mana prakse. Tā nebija emocionāli viegla, jo strādāju ar pacientiem, kuriem katram ir citāda trauma un / vai slimība – šauti ievainojumi, amputēti locekļi, insulta radītās sekas u. c. Saskarsme ar šādiem cilvēkiem lika ļoti novērtēt to, ka esmu vesela un varu palīdzēt nelaimē nonākušajiem. Tajā brīdī, protams, man nelikās, ka par to runāšu kā kaut ko pieminēšanas vērtu, jo nemaz tik ļoti es to neizbaudīju, taču atskatoties esmu pateicīga, ka man šāda iespēja ir bijusi.

Dzīves skolotāji ir mana ģimene un tuvākie cilvēki. Man ir paveicies, ka man svarīgo cilvēku loks sastāv no motivētām, gudrām un drosmīgām personībām. Tas, ka redzu, kā citi cīnās par to, kas katram ir svarīgs, neļauj man apstāties un stagnēt. Un apziņa, ka grūtākos brīžos varu pie viņiem vērsties un vienmēr saņemšu padomu, ir patīkama.

lauma_ievina_portrets_kalnos.jpg

Dzīves vērtības jeb stūrakmeņi. Es ļoti augstu vērtēju uzticēšanos, mērķtiecību, kas droši vien manā gadījumā ir spītība, un vēlmi izzināt pasauli. Cenšos turēt atvērtu prātu jaunām idejām un ideoloģijām, tāpēc novērtēju to arī citos cilvēkos. Mēģinu saglabāt pozitīvu pasaules uztveri. Tas ir izaicinājums, taču redzu to kā efektīvāko veidu, kā izbaudīt šo pasākumu, ko sauc par dzīvi.

Kas jādara, lai pasaule kļūtu labāka? Varētu izdomāt grandiozus plānus, kā padarīt pasauli labāku, taču domāju, ka jāsāk ar vienkāršām lietām jeb maziem solīšiem – mazāk laika jāpavada pie ekrāniem un jādodas vairāk dabā. It īpaši Latvijā, jo mums ir skaista daba un daudz iespēju. Cilvēkiem tad būs mazāk trauksmes, labāka veselība un labāks garastāvoklis.

Kur jūs redzat savu vietu Latvijas attīstībā? Es gribētu pielikt savu roku Latvijas zinātnes attīstībā. Lai gan esmu mainījusi savu darbības jomu no fizioterapijas uz biomedicīnu, mana vēlme palīdzēt cilvēkiem ir saglabājusies, tāpēc gribu nākotnē izveidot savu pētniecisko grupu, lai varētu pētīt slimības un rast atbildes uz pacientu vēl neatbildētajiem jautājumiem.