Iepazīstieties!
Pētniecība
Intervijas

Maija Dambrova ir Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātes Farmācijas ķīmijas katedras profesore un viena no aktīvākajām RSU pētniecēm, kura strādā gan starptautiskos zinātniskos projektos, gan vairākos RSU un RTU / RSU zinātniskajos grantos, katru gadu publicējot lielu skaitu zinātnisko rakstu starptautiski citējamās datubāzēs. Profesore arī prot piesaistīt zinātnei labākos Farmācijas fakultātes studentus, kuri aizstāvējuši augstas raudzes promocijas darbus.

Maija-Dambrova-rsu-lead.jpg

Par sevi. Nav tāda viena, īpaši izceļama veikuma, turklāt ceru, ka vēl esmu sava zinātnes ceļa vidū un interesantas lietas tiks pētītas un atklātas arī nākotnē. Ar prieku atceros katru reizi, kad eksperimentos iegūtie rezultāti ļauj izveidot loģisku stāstu, kas palīdz arī citiem ieraudzīt jauno un piekrist maniem secinājumiem.

Pēdējās nedēļas redzu, cik daudz esam paveikuši meldonija (mildronāta) farmakoloģisko efektu un darbības mehānismu pētījumos, jo praktiski katra mana diena sākas ar atbildēm daudzu pasaules valstu zinātniekiem, kas jautā pēc rakstu kopijām un izsaka vēlmi sadarboties. Esmu bijusi vadītāja vairākām RSU Farmācijas programmas doktorantu disertācijām, kas rezultējās ar publikācijām augstas raudzes starptautiskos nozares izdevumos. Mums ar kolēģiem ir patīkami apzināties, ka šobrīd esam pasaules vadošie zinātnieki meldonija eksperimentālās izpētes jomā.

Dzīves skolotāji. Esmu mācījusies un turpinu mācīties no daudziem cilvēkiem, tajā skaitā no tiem, kuri mani šobrīd jau varētu uzskatīt par savu skolotāju. Studentiem vienmēr stāstu, ka jāpriecājas par jautājumiem konferencēs un zinātnisko rezultātu prezentācijās, jo tie parāda, ka padarītais kādu ir ieinteresējis, un zinātnē konstruktīva kritika ir ļoti vērtīga un palīdz augt.

Maija-Dambrova-rsu-zin-konf-2015-lead.jpg

Kad jūs pēdējo reizi jutāties laimīga? Pirms Lieldienām man bija jāatgriežas no komandējuma Antverpenes Universitātē, lidojot no Briseles lidostas. Tā kā lidojums bija paredzēts divas dienas pēc sprādzieniem, nācās to pārcelt uz Amsterdamu. Biju tiešām laimīga, atgriežoties Latvijā, kas tobrīd šķita tik droša, mierīga un Lieldienām saposusies, ka gribējās atcelt visus nākamos ārzemju braucienus.

Dzīves vērtības jeb stūrakmeņi. Pozitīva attieksme pret dzīvi, nebaidoties kļūdīties un mēģinot saprast, par ko vērts cīnīties. Cienīt un novērtēt gan sevi, gan apkārtējos, veltot pietiekami daudz laika draudzīgu savstarpējo attiecību uzturēšanai. Katra līmenim atbilstoša fiziskā aktivitāte, kas palīdz sakārtot domas un uzlabo omu un veselību.

Kas jādara, lai pasaule kļūtu labāka? Katrs cilvēks labumu mēdz saredzēt dažādi, bet mierīga dažādību līdzāspastāvēšana varētu būt sasniedzama, katram no mums izglītojoties un iepazīstot jaunas un aizraujošas lietas un sajūtas, ar ko dalīties ar citiem.

Par RSU Gada balvu

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Gada balva tiek piešķirta tiem, kuri sasnieguši teicamus panākumus studijās, administratīvajā vai zinātniski pētnieciskajā darbā, kā arī devuši ieguldījumu RSU tēla popularizēšanā. 2016. gada 19. martā RSU Akadēmiskajā ballē, kas notika Rīgas Latviešu biedrības namā, tika pasniegta RSU Gada balva astoņās nominācijās.