Attīstība

Lai uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti, veicinātu cilvēkresursu piesaisti Liepājai un stiprinātu Liepājas pilsētas pašvaldības un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) ilgtermiņa sadarbību veselības aprūpes jomā, līdz ar ierakstu Uzņēmumu reģistrā, palielināts SIA Liepājas reģionālā slimnīca (LRS) pamatkapitāls un par vienu no slimnīcas kapitāldaļu turētājiem kļuvusi RSU.

Pārrunājot abu iestāžu ilgtermiņa sadarbību, kas paredz, ka slimnīcā tiks veidota RSU studiju un pētniecības klīniskā bāze, 5. septembrī RSU rektors profesors Aigars Pētersons tikās ar Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieku pilsētas attīstības un sadarbības jautājumos Gunāru Ansiņu un Liepājas reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētāju Edvīnu Striku.

liepajas_slimnica_iegade_050919_lead.jpg

Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš (no kreisās), RSU rektors profesors Aigars Pētersons un Liepājas reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Edvīns Striks tikšanās laikā

“Rīgas Stradiņa universitātes sadarbība ar reģionālajām slimnīcām notiek saskaņā ar augstskolas ilgtermiņa attīstības stratēģiju. Veidojot klīniskās bāzes ārpus Rīgas, mēs paplašinām iespējas studentiem apgūt praktiskās iemaņas un kompetences. Šādi RSU palīdz arī slimnīcām un visai praktiskajai veselības aprūpes sistēmai nodrošināt trūkstošās vakances. Ieguvēji ir visi – augstskola, studenti, slimnīca, pašvaldība un pacienti,” norādīja profesors Aigars Pētersons, piebilstot, ka sadarbībai ar Liepāju redz plašu perspektīvu.

“Šī sadarbība  ir nozīmīgs, svarīgs un tālredzīgs solis, kas ir kā drošs pamats veselības nozares nākotnei ne tikai liepājniekiem, bet visiem Kurzemes reģiona iedzīvotājiem. Tā kā jau šobrīd Latvijā trūkst konkrētu jomu medicīnas speciālistu, sadarbība ar RSU ir stabils garants tam, ka nākotnē Liepājas slimnīcā būs iespēja veiksmīgāk piesaistīt jaunos profesionāļus, kas ne tikai palielinās pakalpojumu pieejamību, bet arī uzlabos veselības aprūpi kopumā,” uzsvēra Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš.

Šajā akadēmiskajā gadā uz Liepājas slimnīcu dosies aptuveni 120 RSU studenti ķirurģijas, kardioloģijas un anestezioloģijas cikla ietvaros. Jau šajā vasarā Liepājas slimnīcā vasaras praksē bija 29 RSU medicīnas studenti. Sadarbība ar Liepājas slimnīcu ir arī RSU rezidentiem. Nākamā gada rudenī Liepājas slimnīcā būs izveidota klīniskā bāze sestā kursa studentiem, kas ļaus efektīvāk sagatavoties rezidentūrai. RSU investīcijas sekmēs mācību klašu izveidi teorētisko zināšanu apguvei, to vidū tiešsaistes kursiem. Nākotnē Liepājā plānota arī jauno zobārstu prakse. RSU Liepājā vēlētos attīstīt arī simulāciju iespējas studentiem un rezidentiem.

Veselības ministrijas Cilvēkresursu attīstības plāna ieviešanai ir nepieciešams RSU atbalsts reģioniem, tādēļ RSU kopā ar Liepājas domi sākuši darbu pie priekšlikumiem rezidentūras uzlabošanā, lai arvien vairāk jauno ārstu nokļūtu reģionos.

RSU veido mācību slimnīcu tīklu, iesaistot tajā ne tikai Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu, Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu un Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu, bet arī lielākās reģionālas slimnīcas. Universitāte ir kļuvusi par kapitāldaļu turētāju Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā un Daugavpils reģionālajā slimnīcā, kā arī noslēgusi sadarbības līgumu ar Vidzemes slimnīcu Valmierā.

RSU attīsta sadarbību ne tikai ar Latvijas, bet arī ārvalstu vadošajām klīnikām. 2019. gada 3. aprīlī RSU parakstīja sadarbības līgumu ar Barilana Universitāti (Bar-Ilan University) un Zifas Medicīnas centru (Ziv Medical Center) Izraēlā par klīnisko praksi ortopēdijā. 2018. gada 20. septembrī RSU parakstīja līgumu ar Itālijas ziemeļu pilsētas Bolcāno slimnīcu Azienda Sanitaria di Bolzano par RSU mācību bāzes izveidi. 2017. gadā līdzīga bāze tika izveidota Noisas pilsētas akadēmiskajā mācību slimnīcā Lukaskrankenhaus Vācijā. RSU sadarbojas arī ar Asklēpija medicīnas skolu Hamburgā (Asklepios Medical School GmbH) un Sv. Franciska Minsteres (St. Franziskus-Stiftung Münster) fondu. Tiek plānota ciešāka sadarbība ar Helios Klinikum Berlin-Buch Vācijā un vairākām Skandināvijas klīnikām.