Izstādes

lampa_staro_riga_RSU_muzeja_arhivs.jpgLatvijas Dzelzceļa vēstures muzejs sadarbībā ar 19 Latvijas muzejiem gaismas festivāla Staro Rīga laikā no 17. līdz 20. novembrim katru vakaru no plkst. 17.00 līdz 23.00 piedāvā iepazīt vairāk nekā 200 gaismekļu, kas kopā veidos vienotu gaismas instalāciju. Izstādē Latvijas muzeju gaismekļi zem Dzelzceļa muzeja debesīm, kurā tiks sniegts ieskats senāk izmantoto gaismekļu vēsturē, piedalīsies arī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) muzejs.

Staro_Riga_Dzelcela_muzejs_2017-lead.jpgElektriskais apgaismojums mūsdienās ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Dažas stundas bez elektrības mēdz radīt bezpalīdzības sajūtu, jo apstājas gandrīz viss. Bet ko izmantoja mūsu senči vēl ne tik tālā pagātnē? Ar ko gaismas signālus padeva uz jūras un dzelzceļa? Kādi izskatījās kariešu, velo, lokomotīvju un senāko auto lukturi? Kāds bija ielas un peronu apgaismojums 20. gadsimta sākumā?

Izstādē apskatāmi dažnedažādu krāsu, formu un materiālu unikāli un tipveida gaismekļi – signāllampas, rokas lukturi, skalturi, Daugavas laivinieka lukturi un Salacgrīvas ostas vaduguns, vējlukturi, karbīda un petrolejas lampas, māla lustra u. c. RSU muzejs izstādē piedalās ar Rīgas Medicīnas institūta (tagad – RSU) Iekšķīgo slimību katedras profesorei Olgai Kovšai (1918 – 2003) dāvināto galda lampu, ko vienā eksemplārā izgatavojis Rīgas porcelāna un fajansa rūpnīcas (bij. Kuzņecova porcelāna un fajansa fabrikas) meistars Pāvels Gorohovs. Viņš lampas statueti gatavojis slepus mājās un uzdāvinājis profesorei Olgai Kovšai viņas 60 gadu jubilejā.

Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā (Uzvaras bulv. 2A, Rīga) izveidoto Staro Rīga objektu bez maksas iespējams aplūkot no 17. līdz 20. novembrim no plkst. 17.00 līdz 23.00. Pēc festivāla beigām izstāde apskatāma līdz 25. novembrim Dzelzceļa muzeja darba laikā.

Par gaismas festivālu Staro Rīga

10. gaismas festivāls Staro Rīga iezīmē gaismas ceļu uz Latvijas simtgadi, un šī gada tēma ir Uz zvaigznēm. Festivāls Staro Rīga turpina tradīciju sveikt Latviju dzimšanas dienā, vairojot gaismu un dzīvespriecīgu kopības sajūtu, izgaismojot Rīgas ielas un ēkas, parkus, laukumus un pagalmus. Gaismas festivālu organizē Rīgas dome un Rīgas domes Kultūras departaments sadarbībā ar vadošajiem Latvijas gaismas un video māksliniekiem, pasākumu organizatoriem un mākslinieku grupām.