Doktorantiem
Pētniecība
Zinātnes nedēļa 2019
Rezidentūra

1. aprīlī starts tika dots Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zinātnes nedēļai – piecām zinātnei veltītām dienām, kuru laikā notiek trīs vērienīgas starptautiskas konferences ar vairāk nekā 1250 zinātniskajiem ziņojumiem, kā arī vieslekcijas, praktiskās darbnīcas un citi notikumi, kas pieejami plašai publikai. Īpaši svinīgā gaisotnē notika divu RSU Goda doktoru inaugurācijas ceremonija. Daļai no pasākumiem paredzēta tiešraide.

foto galerija

"Esmu pārliecināts, ka piecas ar zinātni piepildītās dienas ļaus demonstrēt paveikto, smelties jaunas idejas, rast aizmetņus sadarbības projektiem un paplašināt savu profesionālo kontaktu tīklu starptautiskā mērogā. Zinātnes nedēļa ir platforma pētniecības izrāvienam, sākot no studentiem un beidzot ar zinātnisko institūtu komandām," uzsver RSU rektors prof. Aigars Pētersons.

Pirmdien, 1. aprīlī, ar bijušās Latvijas Valsts prezidentes (1999–2007) prof. Vairas Vīķes-Freibergas un molekulārģenētiķa, Francijas Inovācijas balvas (Médaille de l’innovation 2017) ieguvēja prof. Žamala Tazi (Jamal Tazi) ievadreferātiem tika atklāta medicīnas un veselības zinātņu konference Knowledge for Use in Practice. Atklāšanas plenārsesijā ar referātiem startēja autoimūno saslimšanu pētnieks no Izraēlas prof. Jehuda Šēnfelds (Yehuda Shoenfeld), zinātnieks un endokrīnais ķirurgs prof. Peters Goreckis (Peter Goretzki), farmaceitiskā farmakoloģe prof. Maija Dambrova un mākslīgā intelekta pētnieks no Somijas, biomedicīniskās inženierijas prof. Simo Jāko Sārakala (Simo Jaakko Saarakkala). Pirmās dienas turpinājumā darbs noritēja septiņās paralēlajās sekcijās, kas aptvēra tādas jomas kā sirds un asinsvadu veselība, onkoloģija un hematoloģija, sievietes un bērna veselība, infekciju slimības, psihiskā veselība un neirozinātne, zobārstniecība, ortodontija, mutes, sejas un žokļu ķirurģija, kā arī farmācija un farmakoloģija.

zkonf-2019-ban1.png

Darbs konferencē Knowledge for Use in Practice turpinājās arī 2. aprīlī un notiek 3. aprīlī, kad paralēlajām sekcijām pievienojas desmit tematiskās konferences: Komplementaritātes princips metabolo slimību pētniecībā, Traumatoloģija un ortopēdija, Morfoloģija, Reti klīniskie gadījumi, retās slimības, Humanitārās zinātnes un medicīna, Sabiedrības veselība un veselības sistēmu vadība, Digitālā patoloģija, kā arī augstskolas pedagoģijas tematiskā konference Studenti pētnieku lomā un 3. Baltijas jūras valstu simpozijs par simulāciju un virtuālās realitātes izmantošanu.

Pirmdien, 1. aprīlī, plkst. 17.30 RSU aulā notika divu RSU Goda doktoru inaugurācijas ceremonija. Par īpašiem nopelniem RSU studiju un pētniecības jomas attīstībā Goda doktora nosaukums piešķirts ASV prof. Metjū Goldsmitam (Matthew Goldsmith) un ASV prof. Jūdžinam Minevičam (Eugene Minevich).

Otrdien, 2. aprīlī, norisinājās starpdisciplinārā sociālo zinātņu konference PLACES, kur tika skatīti sociālās antropoloģijas, tiesībzinātņu un ekonomikas, mediju un komunikācijas, politikas un starptautisko attiecību jautājumi, savukārt zinātniskā darbaspēka paneļsesijā tika vētīta pētnieku un mācībspēku starptautiskā mobilitāte. Konferencē ar ievadreferātiem uzstājās pētnieki no Zviedrijas, Spānijas un Latvijas. "Konferences laikā RSU kļuvusi par vietu, kur tikties visdažādākajiem metodoloģiskajiem strāvojumiem un teorētiskajām skolām. Turklāt tas viss ir maksimāli atvērts plašai publikai. Mūsdienās, kad ar zinātni konkurē pseidotelpas – sazvērestības teorijas, mīti, ezotērika –, pētnieku uzdevums ir aktīvi komunicēt," uzsvēra konferences organizatoriskās daba grupas vadītājs prof. Deniss Hanovs. Tik plaša sociālo zinātņu konference RSU notika pirmo reizi.

places_konf_2019_rev.jpg

Papildus PLACES pamatprogrammai notika arī citi pasākumi, piemēram, 2. aprīlī tika prezentēta grāmata The SCOPUS Diaries and the (il)logics of Academic Survival par "izdzīvošanas" stratēģijām pētniekiem, no kuriem mūsdienās tiek prasīta gan docēšana, gan menedžments un finansējuma piesaiste, gan nevainojama aktivitāte sociālajos tīklos. Tikmēr 3. aprīlī visas dienas garumā noritēja programma esošajiem un topošajiem žurnālistiem A Day of Constructive Journalism, kad starptautiski eksperti dalīsies pieredzē, kā noturēt kvalitāti krītošu abonēšanas apjomu laikmetā.

4. un 5. aprīlī zinātnes grožus savās rokās pārņēmuši studenti, jo notiek Baltijā lielākā studentu konference (International Student Conference) 17 sekcijās gan sociālo, gan veselības zinātņu jomā. Arī studenti piedāvā vairākas praktiskās darbnīcas un vieslekcijas.

Banneris_RSU_ISC_pareizais_2.png

Zinātnes nedēļas darba valoda – angļu.

Detalizētas programmas skatāmas visu trīs konferenču mājaslapās, tostarp Side Events apakšsadaļās. Tiešraidē portālā LSM.LV bija iespēja sekot līdzi konferences Knowledge for Use in Practice atklāšanai 1. aprīlī no plkst. 9.00 līdz 13.00, kā arī konferences PLACES atklāšanai 2. aprīlī no plkst. 9.00 līdz 11.00. Tiešraižu ieraksti pēc konferences RSU darbiniekiem un studentiem būs pieejami e-studijās.

Darbinieki un studenti, kuri vēlas piedalīties klātienē un vēl nav reģistrējušies konferencēm Knowledge for Use in Practice un PLACES, aicināti to veikt reģistrācijas sistēmā, savukārt studentu starptautiskajai zinātniskajai konferencei Health and Social Sciences – uz vietas konferences dienās, taču darbnīcām un lekcijām ierobežoto vietu skaita dēļ bija lūgums reģistrēties iepriekš studentu konferences mājaslapā.