Pārlekt uz galveno saturu
Videokomentāri

Ir tik daudz garšīgu un vienkārši pagatavojamu ēdienu no veselīgās rudens ogas – ķirbja. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docētāja un uztura speciāliste Ilze Lutere rāda, kā ātri pagatavot vakariņas no siera, pākšaugiem un ķirbja. "Šīs vakariņas sastāv no elementāriem produktiem, ko, protams, katrs var izvēlēties pēc savām vēlmēm un iespējam," saka uztura speciāliste, kura vakariņām ir izvēlējusies tējas sieru, jo tas nav tik trekns, nenogatavojušās jeb zaļās sojas pupiņas, kurās ir daudz olbaltumvielu un ļoti daudz C vitamīna, kā arī cepamo ķirbi, kas jācep ar visu mizu un kurā ir daudz vērtīgu vielu.

Ieteicamie produkti (1 personai)

  • Tējas siers – 100 g;
  • Saldētas vai svaigas edamames pupiņas (nenogatavojušās jeb zaļās sojas pupiņas) vai jebkuras citas pupas vai zirņi – 50 g;
  • Cepamais ķirbis – 150 g;
  • Olīveļļa – pavisam nedaudz;
  • Kombinētā zivju garšviela – pavisam nedaudz pārkaisīšanai.
  • Mērcei: olīveļļa, ingvera pulveris vai svaiga ingvera sakne, medus, citrona sula, ķiploks vai ķiploku pulveris.
  • Dekoram: šķipsniņa melnās sezama sēklas.

Pagatavošana

Sieru sagriež biezākās šķēlēs un izklāj uz cepampapīra. "Es esmu izvēlējusies tējas sieru, tāpēc ka tam ir tikai 10 % tauku," stāsta Ilze Lutere. Uz cepampannas blakus sieram liek pupiņas un nelielos gabaliņos sagrieztu ķirbi. "Edamames sojas pupiņās ir daudz vērtīgu vielu: pilnvērtīgs olbaltums, omega 3 taukskābes, fitoestrogēni, kas īpaši vajadzīgi sievietēm, u. c." Ja nav pieejamas šīs pupiņas, var izmantot citas pupas, zirņus vai lēcas. "Šim ēdienam labāk derēs tumšākas krāsas lēcas, jo tās tik ļoti nejuks ārā," dod padomu uztura speciāliste. "Cepamā ķirbja miza nav jāmizo, jo tajā ir daudz vērtīgu vielu. Pēc termiskās apstrādes miza paliek ļoti plāniņa – kā papīrs."

Ķirbi un pupiņas apslaka mazliet ar olīveļļu. Visu pārkaisa ar zivju garšvielu. Pagatavo mērci un apsmērē ar to siera šķēles. Mērces pagatavošanai izmanto mazu, konusveidīgu burciņu, kurā visu sakuļ, vai bļodiņu, kurā sastāvdaļas uzkuļ. Ilze Lutere atgādina, ka "ingvera pulveris ir daudzreiz asāks nekā ingvera sakne". Visu cep 180 grādos aptuveni 15 minūtes. Kad gatavs, visu pārkaisa "ar melnajām sezama sēkliņām, kuras ir aromātiskākas un pirms tam apgrauzdētas".