Starptautiskā sadarbība

Otrdien, 8. novembrī, Rīgas Stradiņa universitāte un Ukrainas Nacionālais zinātniskais centrs Hon. Prof. M. S. Bokarius Forensic Science Institute parakstīja līgumu par savstarpēju sadarbību.

Līguma parakstīšanā RSU pārstāvēja studiju prorektore prof., Dr. habil. paed. Tatjana Koķe, Juridiskās fakultātes prodekāns Dr. iur. Jānis Grasis un doktora studiju programmas Juridiskās zinātnes vadītāja PhD Karina Palkova. Ukrainas Nacionālo zinātnisko centru Hon. Prof. M. S. Bokarius Forensic Science Institute pārstāvēja tā direktors prof., Dr. Oleksandrs Kļujevs, direktora vietnieks prof., dr. iur. Oļehs Uhroveckis un Starptautiskās sadarbības departamenta vadītāja PhD Olena Agapova.

rsu_bokarius_ligums_08122020.jpg

rsu_bokarius_ligums_08122020_ukr.jpg

RSU īsteno studiju programmu Policijas darbs, kas veic Iekšlietu ministrijas pakļautības iestāžu un citu tiesībaizsardzības iestāžu vecāko speciālistu apmācību, kā arī ir vadošā universitāte Latvijā kriminālistikas apmācības jomā, līdz ar to sadarbība ar Ukrainas vadošo kriminālistikas institūtu ir īpaši nozīmīga.

Hon. Prof. M. S. Bokarius Forensic Science Institute ir Ukrainas vadošā zinātniskās pētniecības iestāde. Tā dibināta 1925. gadā un jau 97 gadus nodrošina valsti un sabiedrību ar kvalificētu, objektīvu un neatkarīgu tiesu ekspertīzi Ukrainā un ārpus tās. Institūta laboratorijas ir akreditētas saskaņā ar kvalitātes standartiem ISO/IEC 17020:2014 un ISO/IEC 17025:2017. Tās veic aptuveni 80 ekspertīžu veidus.

Šā gada 28. augustā ar Ukrainas prezidenta lēmumu par starptautisko atzīšanu un nozīmīgu ieguldījumu tiesu ekspertīzes un kriminālistikas attīstībā institūtam tika piešķirts Nacionālā zinātniskā centra goda statuss.

Kopš 2018. gada Hon. Prof. M. S. Bokarius Forensic Science Institute īsteno Ukrainas un ārvalstu studentu sagatavošanu aspirantūrā un doktorantūrā, kas dod iespēju iegūt zinātnisko grādu – filozofijas doktors (PhD) un zinātņu doktors (Dr. iur.)

Rīgas Stradiņa universitātes un Ukrainas Nacionālā zinātniskā centra Hon. Prof. M. S. Bokarius Forensic Science Institute sadarbība aizsākās pirms gada, iesaistoties gan kopīgā starptautiskā projektu konkursā, sagatavojot kopīgas zinātniskās  publikācijas, kā arī darbojoties abu iestāžu zinātnisko žurnālu – Socrates (RSU) un Kriminoloģijas un tiesu zinātņu arhīvs (Ukraina) – redakcijas kolēģijā ar mērķi stiprināt zinātnieku zinātnisko potenciālu, kā arī stiprināt abu iestāžu pozīcijas Eiropas zinātniskajā pētniecības telpā.

Jāatzīmē arī īpašā saikne starp Rīgas Stradiņa universitāti un Ukrainas Nacionālo zinātnisko centru – tā dibinātāja Nikolaja Bokariusa mazdēli Sergejs un Leonīds Bokariusi ir atklājuši iepriekš nezināmus vēsturiskus faktus: XX gadsimta 50. gados viņa tēvs, prof. Vitālijs Bokariuss, aktīvi sadarbojās ar prof. Paulu Stradiņu, un 1956. gada vasarā prof. V. Bokariuss kopā ar ģimeni atpūtās profesora P. Stradiņa lauku mājā. Pēc šīs viesošanās V. Bokariuss uzzīmēja lauku mājas etīdi, taču tā diemžēl līdz mūsdienām nav saglabājusies.