Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētā profesore Ilze Konrāde un RSU cilvēka ģenētikas un molekulārās medicīnas darba grupa veic pētījumu, kura rezultātā tiek izzināti jauni otrā tipa cukuru diabēta terapijas mehānismi. Par šo pētījumu zinātnieku grupa ir saņēmusi LZA Prezidenta atzinības rakstu.

Pētījuma mērķis

Asociētā profesore Ilze Konrāde stāsta, ka ir sarežģīti populārā valodā izskaidrot pētījuma būtību. Varētu sākt ar vēsturisku faktu, ka 1922. gadā tika atklāts viens no mūsdienu nozīmīgākajiem diabēta ārstniecības medikamentiem – metformīns. Tas ne tikai samazina glikozes līmeni asinīs, bet spēj samazināt sirds un asinsvadu saslimšanas diabēta slimniekiem, kā arī mazina vēža risku, tomēr 2–3 % pacientu šo medikamentu nevar pielietot. Viņiem jau pirmo 12 stundu laikā pēc metformīna saņemšanas ir sūdzības par zarnu trakta darbību.

Mūsu zarnās mītošo baktēriju kopumu zinātniski sauc par mikrobiomu. Baktērijas ir gan labvēlīgas gan arī nelabvēlīgas, un to kopējais skaits cilvēka organismā ir lielāks nekā šūnu skaits. Metformīns veicina tieši to baktēriju skaita pieaugumu, kuras uz cilvēka organismu darbojas labvēlīgi. Tomēr dažkārt medikamenta izraisītās pārmaiņas ir pārāk krasas, un tās var veicināt nelabvēlīgās blakusparādības. Pētnieki ir pierādījuši, ka izmaiņas mikrobiomā jeb šūnu struktūrā notiek agrīni, jau dažas stundas pēc metformīna lietošanas. Kopumā tas ir nozīmīgi, analizējot medikamentu izvēli un ietekmi, kā arī paver iespējas jauniem kopējiem projektiem.

Sadarbības nozīme

Asoc. prof. I. Konrāde uzsver, ka viens no veiksmīgas pētniecības priekšnoteikumiem ir sadarbība starp dažādiem pētniecības institūtiem, katram dodot savu pienesumu atbilstīgi darbības jomai. Šis pētījums notiek sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru, turpinās arī sadarbība ar Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratoriju. Nākamais uzdevums pētījuma ietvaros varētu būt izpētīt, kā dažādas uztura stratēģijas ietekmē baktēriju vidi zarnās.

Diabēta risks

Diabēts ir hroniska slimība, kas izpaužas kā cukura līmeņa paaugstināšanās asinīs, un tas veicina nopietnu komplikāciju risku, kas savukārt būtiski pasliktina cilvēka veselības stāvokli un var novest pie invaliditātes vai pat priekšlaicīgas nāves. Otrā tipa cukura diabēta pacientiem sirds un asinsvadu slimību risks ir 2–4 reizes lielāks.

Patlaban Latvijā ir gandrīz 90 tūkstoši otrā tipa cukura diabēta pacientu. Kopumā strauja šīs slimības izplatība nav tikai Latvijas īpatnība, jo pacientu skaita pieaugums novērojams visā ES. Cukura diabēts patlaban ir ap 360 miljoniem pasaules iedzīvotāju un tiek prognozēts, ka 2030. gadā slimība iespējams būs skārusi vairāk nekā pusmiljardu cilvēku, tādēļ RSU pētnieku grupas veikums ir ne tikai Latvijas mēroga, bet arī starptautiski nozīmīgs sasniegums.

Konrades_grupa.jpg

Asoc. prof. Ilze Konrāde (otrā no labās) kopā ar kolēģiem, saņemot Latvijas Zinātņu akadēmijas Atzinības rakstu