Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
Pētniecība
Starptautiskā sadarbība

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki turpina prezentēt valsts pētījumu programmas (VPP) projekta Covid-19 epidēmijas ietekme uz veselības aprūpes sistēmu un sabiedrības veselību Latvijā; veselības nozares gatavības nākotnes epidēmijām stiprināšana rezultātus starptautiskos forumos. RSU prof. Dace Rezeberga piedalījās starptautiskās asociācijas Infekcijas dzemdniecībā un ginekoloģijā kongresā Ungārijā, bet RSU pētniece Ieva Briedīte uzstājās Eiropas Seksuālās medicīnas tīklojuma simpozijā Seksualitāte Eiropā Austrijā.

vpp_projekts_covid_ietekme_prof_rezeberga_isidog_4_kong_102021.jpgRSU prof. Dace Rezeberga

Viena no galvenajām starptautiskās asociācijas Infekcijas dzemdniecībā un ginekoloģijā (Internationa Society of Infectious Diseases in Obsterics and Gynecology, ISIDOG) 4. kongresa tēmām bija Covid-19 infekcijas ietekme uz sievietes veselību, tajā skaitā grūtniecības laikā. Kongress notika 2021. gada 14. – 17. oktobrī Budapeštā (Ungārijā).

Starptautiskā asociācija Infekcijas dzemdniecībā un ginekoloģijā apvieno dažādu jomu speciālistus, kuru pētnieciskā interese ir dzimumceļu infekciju un seksuāli transmisīvo slimību diagnostika un ārstēšana. RSU prof. Dace Rezeberga savā referātā un tēzēs bija salīdzinājusi Covid-19 ietekmi uz seksuāli transmisīvo slimību izplatību Latvijā ar vairāku starptautiskā projekta I-SHARE konsorcija valstu datiem.

Pētījuma dalībnieki Čehijā un Dānijā statistiski ticami retāk gribēja veikt testus seksuāli transmisīvo infekciju un HIV infekcijas diagnostikai nekā pētījuma dalībnieki Latvijā, bet Zviedrijas respondenti to gribēja darīt daudz biežāk. Ilgs gaidīšanas laiks (40 %), transporta ierobežojumi (23 %) un finansiāli ierobežojumi testu veikšanai (16 %) bija galvenie seksuāli transmisīvo infekciju un HIV testēšanas pieejamības samazināšanās iemesli.

Kongress apstiprināja, ka ir būtiski definēt seksuālās un reproduktīvās veselības pakalpojumus, kuriem jābūt pieejamiem arī krīžu laikā. Seksuāli transmisīvo infekciju un HIV diagnostika ir viens no šādiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Lai to nodrošinātu, ir jāievieš seksuāli transmisīvo infekciju paštestēšana kā rutīnas metode šo infekciju diagnostikā, kas jāietver aktuālajās vadlīnijās un plaši jāskaidro profesionāļu un pacientu vidū.

Plašāka informācija (angļu valodā)

vpp_projekts_covid_ietekme_ieva_briedite_simp_zalcburga_23102021.jpgRSU pētn. un asist. Ieva Briedīte

Eiropas kooperācijas zinātnē un tehnoloģijā (European Cooperation in Science and Technology, COST) Eiropas Seksuālās medicīnas tīklojums (European Sexual Medicine Network) 2021. gada 21. – 23. oktobrī Zalcburgā (Austrijā) organizēja simpoziju Seksualitāte Eiropā. Iesniegtās simpozija tēzes izvērtēja zinātniskā komiteja, un labākās tika prezentētas.

RSU pētnieces un ārstes Ievas Briedītes un līdzautoru pētījums Covid-19 pandēmijas pirmā viļņa un ierobežojumu ietekme uz seksuālo veselību un uzvedību Latvijā prezentācija izskanēja simpozija sadaļā par Covid-19 ietekmi uz seksuālo veselību. Serbija prezentēja pētījumu par seksuālo disfunkciju pirms Covid-19 un tā laikā.

Ievas Briedītes uzstāšanās, kurā viņa uzsvēra, ka seksuālā aktivitāte aptaujātajām sievietēm ierobežojumu laikā nemainījās, bet samazinājās apmierinātība ar seksuālo dzīvi, izraisīja lielu interesi un aktīvu diskusiju.

Klātienes simpozijs deva iespēju veidot jaunus kontaktus un pārrunāt iespējamo sadarbību. Tas apstiprināja, ka seksuālā veselība ir svarīga sabiedrības veselības sastāvdaļa, kuru nedrīkst ignorēt arī krīzes apstākļos.

Plašāka informācija (angļu valodā)