Starptautiskā sadarbība

Īsi pirms jaunā mācību gada sākuma, 14. augustā, Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā (ATPL) sadarbībā ar nekustamo īpašumu attīstītāju Spire Baltic aicināja dažādu jomu pārstāvjus uz publisku diskusiju par ārvalstu studentu piesaisti.

Diskusijas laikā dalībnieki secināja – lai palielinātu ārzemju studentu skaitu Latvijas augstskolās, nepieciešams ne vien izskaust birokrātiskos šķēršļus ārvalstu studentu un docētāju piesaistīšanai, bet arī nodrošināt augstākas kvalitātes studijas un dzīves apstākļus. Savukārt, biznesa jomas speciālisti akcentēja nepieciešamību radīt apstākļus, kuri sekmētu ārvalstu absolventu kā kvalificētu speciālistu noturēšanu Latvijas darba tirgū.

Šajā gadā Rīga tika iekļauta starptautiskā QS labāko studentu pilsētu reitingā (QS Best Student Cities Ranking). Lai gan iekļūšana prestižajā sarakstā ir pozitīvs pavērsiens, eksperti atzina, ka Latvijas kā starptautiska studiju un karjeras galamērķa nostiprināšanai ir nepieciešami kompleksi risinājumi, kas nozīmētu plašāku sadarbību un iesaisti gan no privātā, gan publiskā sektora.

Rīgas Stradiņa universitāti diskusijā pārstāvēja Starptautisko sakaru departamenta direktore Baiba Pētersone. Diskusijā, kuru moderēja ERDA vadītāja Zane Čulkstēna, piedalījās arī Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre Anita Muižniece, Biznesa augstskolas Turība priekšsēdētājs un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) prezidents Aigars Rostovskis, sociālantropologs un pilsētvides plānošanas speciālists Viesturs Celmiņš, Latvijas universitātes asociētais profesors un domnīcas Certus direktors Daunis Auers, Rīgas Tūrisma attīstības biroja (RTAB) valdes locekle Ieva Lasmane, Cognizant Latvia direktors Kims Leandersons (Kim Leandersson), Draugiem Group runasvīrs Jānis Palkavnieks, Rīgas domes Stratēģiskās plānošanas nodaļas vadītāja, pārvaldes vadītāja vietnieka p. i.,  Māra Zīra, Spire Baltic valdes priekšsēdētājs Džeisons Alens (Jason Allen) un Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone

Šajā vasarā ATPL publicēja viedokļa ziņojumu par talantu piesaisti Latvijai. Tajā norādīts, ka daļa no nepieciešamajiem speciālistiem varētu būt Latvijas augstskolu ārvalstu absolventi.