Attīstība

Sadarbojoties Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pasniedzējiem, viesprofesoriem, uzņēmējiem un nozares organizācijām, augstskolā izstrādāta jauna, plaši konkurētspējīga bakalaura studiju programma angļu valodā International Business and Start-up Entrepreneurship (Starptautiskais bizness un jaunuzņēmējdarbība), kurā pirmos studentus plānots uzņemt 2020. gada rudenī. RSU šajā programmā piedāvās studēt pilna un nepilna laika klātienē, un studijas noritēs izteikti starptautiskā vidē – ar ārvalstu studentiem un pasniedzējiem, kā arī vizītēm ārpus Latvijas. Tuvākajā laikā programma tiks iesniegta licencēšanai.

Kā norāda jaunās studiju programmas vadītājs Dr. sc. admin. Romāns Putāns, aizvien vairāk darba tirgu piepilda tieši starta uzņēmumi jeb jaunuzņēmumi, kuri meklē sev darbiniekus.

“Starta uzņēmējdarbības prasmes un kompetence mūsdienu strauji progresējošajā, piesātinātajā un ļoti ātrajā uzņēmējdarbības vidē ir pieprasītas ne tikai jaunu, bet arī pieredzējušu uzņēmēju vidū. Attīstot šo programmu, esam reaģējuši ne tikai uz pašreizējo tirgus pieprasījumu, bet arī ņēmuši vērā Latvijas jauniešu pieaugošo vēlmi iegūt praktiskas zināšanas inovatīvā, starptautiskā vidē,” norāda R. Putāns.

Jaunās programmas saturs tika prezentēts 25. oktobrī, klātesot gan augstskolas vadībai – studiju prorektorei profesorei Tatjanai Koķei un RSU Eiropas studiju fakultātes dekānam profesoram Andrim Sprūdam –, gan programmas docētājiem, viesprofesoriem, uzņēmējiem un pārstāvjiem no organizācijām, kuras piedalījušās programmas radīšanā un novērtēšanā.

Kā pasākumā uzsvēra Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktora vietniece Madara Ambrēna, jaunuzņēmumu ekosistēma Latvijā attīstās strauji – ir vairāk nekā 350 uzņēmumu un vairāk nekā 300 miljonu eiro lielas piesaistītās investīcijas. “Jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstība ir Ekonomikas ministrijas darbības prioritāšu vidū. Domājot par ilgtspējību, svarīga loma ir augstskolām – tām jākļūst par centrālo elementu, kas nodrošina jaunuzņēmumu attīstības nepārtrauktību un veido veiksmīgas sinerģijas,” sacīja M. Ambrēna. Izvērtējot aktualitātes uzņēmējdarbībā Latvijā, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāve Katrīna Zariņa norādīja, ka jaunāko pētījumu rezultāti liecina par augsti kvalificēta darbaspēka trūkumu valstī. Tikmēr viesprofesore Antje Leukens no Šveices Ziemeļrietumu Lietišķo zinātņu augstskolas (University of Applied Sciences Northwestern Switzerland) akcentēja, ka jaunā studiju programma ir veiksmīgi organizēta un tā būs starptautiski konkurētspējīga.

Šī ir viena no sešām jaunajām, starptautiski konkurētspējīgajām studiju programmām, ko RSU plāno attīstīt ar Eiropas Sociālā fonda un valsts budžeta līdzfinansējumu laika posmā līdz 2023. gadam projekta Studiju programmu fragmentācijas mazināšana un studiju internacionalizācijas veicināšana Rīgas Stradiņa universitātē (projekta nr. 8.2.1.0/18/A/014) ietvaros.

rsu_nap_esf.jpg