Pētniecība
Starptautiskā sadarbība
Zobārstniecība, mutes medicīna

Pasaules Zobārstniecības federācija (FDI) nule ir publicējusi Balto grāmatu par mākslīgā intelekta (AI) izmantošanu zobārstniecībā.

Ziņojumā atzīts, ka mākslīgais intelekts ir galvenā tehnoloģija zobārsta profesijas nākotnei un kā tas var palīdzēt sasniegt FDI stratēģiju Vīzija 2030, kas paredz optimālu mutes veselību visiem.

fdi_ai_white_paper_feb2023.png

Dokumentam ir četri galvenie mērķi:

• definēt AI un tā pamatā esošo tehnoloģiju zobārstu kopienai;
  • sistemātiski parādīt, kā AI var dot labumu zobārstniecības aprūpes sistēmām, izglītībai un pētniecībai;
  • noteikt jomas, kurās AI var veicināt FDI 2030. gada vīzijas stratēģijas īstenošanu;
  • uzsvērt AI iespējamos riskus un nepieciešamību kopienai iesaistīties un ieviest standartus, noteikumus un ieteicamo praksi.

Ziņojumā aprakstīta AI izmantošana četrās galvenajās zobārstniecības jomās: individuālo pacientu aprūpē, sabiedrības un sabiedrības veselības aprūpē, darbaspēka plānošanā un uzraudzībā un zobārstniecības pētniecībā. Ziņojumā arī aplūkota nepieciešamība līdzsvarot datu aizsardzību un pieejamību, kā arī pārskatīt tradicionālās salīdzinošās pārskatīšanas pieejas, strādājot ar mākslīgo intelektu un pētījumiem sarežģītu datu analīzē. Ziņojuma nobeigumā ir minēta ietekme uz klīnisko praksi un aicinājums zobārstniecības kopienai iesaistīties plašās aktivitātēs saistībā ar AI standartizāciju.

Ziņojumu sagatavoja trīs ekspertu grupa: prof. dr. Falks Švendike (Falk Schwendicke) no Charité Berlīnē (Vācija), prof. dr. Markuss Blacs (Markus Blatz) no Pensilvānijas Universitātes (ASV) un asociētais profesors dr. Serhio Urive (Sergio Uribe) no Rīgas Stradiņa universitātes Zobu terapijas un mutes veselības katedras.

sergio_uribe_sq.png

Esmu pagodināts, ka esmu izraudzīts piedalīties ekspertu komandā, kuru vada profesors Švendike no Charité Berlin, lai kopā ar viņiem strādātu un noteiktu, kā mākslīgais intelekts var dot labumu zobārstniecības aprūpes sistēmām, izglītībai un pētniecībai. Iesaistīšanās Pasaules Zobārstniecības federācijas (FDI) Baltās grāmatas par mākslīgā intelekta (AI) izmantošanu zobārstniecībā izstrādē ir bijusi ārkārtīgi bagātinoša pieredze.
Ir skaidrs, ka mākslīgais intelekts ir būtiska tehnoloģija zobārsta profesijas nākotnei, un esmu sajūsmā par iespējām, ko tā piedāvā mutes un zobu veselības uzlabošanai visā pasaulē. Svarīgi ir arī pieminēt nepieciešamību līdzsvarot datu aizsardzību un pieejamību, kā arī pārskatīt ierastās recenzēšanas (peer-review) sistēmas, strādājot ar mākslīgo intelektu un pētījumiem sarežģītu datu analīzē.
Esmu ļoti pateicīgs par šo iespēju un turpināšu sniegt ieguldījumu zobārstniecībā un mākslīgajā intelektā.

Dr. Serhio Urive

FDI Pasaules Zobārstniecības federācija (FDI) ir starptautiska nevalstiska organizācija, kas pārstāv nacionālās zobārstniecības asociācijas visā pasaulē. Tā dibināta 1900. gadā, un tās mērķis ir veicināt zobu un mutes veselību visā pasaulē un uzlabot cilvēku dzīves kvalitāti, popularizējot labu zobārstniecības praksi un standartus. FDI ir vienīgais zobārstniecības pārstāvis PVO un sadarbojas ar citām starptautiskām organizācijām, lai uzlabotu mutes veselību visā pasaulē. FDI darbība ietver zobārstniecības tālākizglītības, pētniecības un attīstības veicināšanu, zobārstniecības politikas un regulējuma popularizēšanu visā pasaulē un sadarbību ar citām organizācijām, lai risinātu globālos mutes veselības jautājumus. FDI ir arī izstrādājusi stratēģiju Vīzija 2030, kuras mērķis ir panākt optimālu mutes veselību visiem.

Saistīta informācija FDI vietnē