Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem

Februārī noslēdzās RSU T-kreklu konkurss, kurā uzvarēja Karīna Makrjakova – meitene no Aglonas, kura studē Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Rehabilitācijas fakultātē audiologopēdiju un kurai patīk zīmēt ar pildspalvu uz pierakstu malām. "Šoreiz nolēmu izkāpt no komforta zonas un piedalīties RSU izsludinātajā T-kreklu dizaina konkursā ar mērķi popularizēt savu izvēlēto studiju programmu Audiologopēdija," tā savā Facebook profilā raksta Karīna. Viņas dizainētais T-krekls ar dzīvības simbolu – koku – drīzumā tiks iekļauts RSU suvenīru piedāvājumā.

 

karina_makrjakova_4.jpgKarīna 2020. gadā pie Ota ezera Latgalē. Foto no privātā arhīva

Kāpēc piedalījies T-kreklu konkursā?

Mani kursabiedri ir ļoti talantīgi – par to pārliecinājos studiju kursā Valodas traucējumi bērniem pie mūsu programmas vadītājas Ilzes Blūmentāles. Veicām komandas darbu, kurā vajadzēja izstrādāt materiālus par stāstījuma intervenci – zīmējumus, kas palīdz attīstīt bērna stāstīšanas spējas un paplašina vārdu krājumu. Bija jāveido kādam stāstam vairāki attēli. Atklājās, ka daudzas meitenes ļoti labi zīmē! To pamanīja arī I. Blūmentāle, un tieši viņa pastāstīja mums par šo konkursu un mudināja piedalīties. Tā man vienā vakarā tapa T-krekla dizains.

tkrekls.pngKarīnas veidotais T-krekla dizains, kurš uzvarēja konkursā

Vai tev ir pieredze dizaina jomā?

Mācījos Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolā Saules skola līdz 5. klasei, kur apguvu zīmēšanu. Tagad man patīk darboties grafikas lauciņā – zīmēju ar pildspalvu uz pierakstu malām. Pārsvarā tie ir abstrakti zīmējumi, un to daru tikai savam priekam.

Pastāsti par savu izveidoto T-krekla dizainu! Ko ar to gribēji pateikt?

Esmu attēlojusi koku, ar to vizualizējot savu universitāti.

Koks simbolizē mūža gājumu – cilvēks manto vērtības, izglītojas, nes tās pasaulē. RSU – mana alma mater – tiek asociēta ar koka saknēm, kas ir vēsturiski mantotas vērtības, zināšanas, un tās tiek nodotas no paaudzes paaudzē.

Stumbrā plūst dzīvības ūdens, kas ir līdzvērtīgs universitātes galvenajam mērķim sniegt zināšanas, bet koka vainagā paveras redzējums uz dzīvi no zināšanu un pieredzes skatupunkta. Sirds man simbolizē vienotību studiju procesa laikā. Koks aug, kļūst stiprāks, varenāks – tas ir atvērts pasaulei, lai nestu ieguldījumu nākotnē. Tur ir arī dizaina elementi – auss un cilvēka seja, kas ir svarīgi manā profesionālajā jomā audiologopēdijā.

Kāpēc izvēlējies studēt audiologopēdiju?

Esmu cilvēks ar ļoti plašu interešu loku.

Pēc vidusskolas man bija daudz variantu, kur studēt, bet izvēlējos tieši RSU – nevis konkrētās specialitātes dēļ, bet tāpēc, ka patika augstskolas vide.

Vidusskolas laikā konkursos un citos pasākumos biju dažādās augstskolās, arī RSU, un šeit man ļoti iepatikās. Gribēju studēt vidē, kur patīkami būt, kas ir daudzveidīga. Man bija dažādas ieceres par studiju virzienu, bet izvēle krita par labu audiologopēdijai. Ja pirmajā studiju gadā vēl nebiju īsti pārliecināta, ka esmu izvēlējusies pareizo specialitāti, tad tagad droši varu teikt, ka esmu īstajā vietā. Man arī ir ļoti paveicies ar kursabiedriem – visi esam uz viena viļņa!

Tu esi jau 3. kursā – tas nozīmē, ka esi izbaudījusi arī "normālas" studijas. Kā ir mācīties attālināti?

Man patīk attālināti mācīties teorētiskos kursus, jo atrodos savā vidē, te ir ērti – varu ieslēgt fona mūziku, paņemt kafiju. Bet praktisko daļu šādi nevar apgūt, tas ir liels mīnuss šā brīža studijās. Tomēr ceru, ka nākamgad apgūsim iekavētās praktiskās studijas, jo tās ir ļoti svarīgas manā specialitātē.

Vai šajā studiju gadā ir sanācis būt praksē?

Jā, rudens semestrī bijām praksē dzirdes centrā Dzirdes sistēmas, kur strādājām gan ar pieaugušajiem, gan ar bērniem un veicām dzirdes diagnostiku. Tāpat apguvām dzirdes aparātu pielāgošanu un apciemojām pacientus mājas vizītēs.

karina_makrjakova_prakse.jpg3. kursa prakse dzirdes centrā "Dzirdes sistēmas" (Karīna – otrā no labās puses). 2020. gada rudens. Foto no privātā arhīva

Ko tu gribētu darīt pēc studijām?

Pēc studijām noteikti atgriezīšos Latgalē. Es gribu strādāt klīniskajā vidē, jo tur ir sarežģītāki un profesionāli interesantāki gadījumi, piemēram, dažādi funkcionālie traucējumi, saistīti ar rīšanu un elpošanu, dzirdes problēmas. Patīk strādāt ar pacientiem no sākuma līdz beigām, redzot, kā tiek atrisināta problēma, ar kuru cilvēks ir vērsies pie speciālista.

Studijās mums priekšā ir vēl daudz interesantu studiju kursu: runas māksla, disfāgija, ārstnieciskā pedagoģija, kurus ar nepacietību gaidu. Katrs no tiem atnes kādu interesantu pieredzi – bieži ir tā, kā pēc noteikta studiju kursa gribam apgūt tieši to specialitātes virzienu.

Vai plāno studēt maģistrantūrā?

Jā, noteikti! Šobrīd vēl esmu sava virziena meklējumos, tāpēc ir grūti spriest, kurā programmā virzīšos tālāk, bet esmu apņēmusies turpināt izglītoties.

Kādi ir tavi vaļasprieki?

Kādu brīdi dejoju Tautas deju ansamblī Liesma, bet šobrīd esmu Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas deju kopā Bramaņi. Diemžēl tagad mēģinājumi nenotiek, bet cenšamies būt aktīvi vismaz sociālajos tīklos.

Esmu aktīvās atpūtas piekritēja – iespēju robežās, ievērojot epidemioloģiskās drošības noteikumus, dodos brīvā dabā baudīt ziemas priekus. Šogad sāku mācīties snovot, kas ir labs veids, kā ne tikai stiprināt fizisko veselību, bet arī gūt atslodzi prātam. Atnākot pavasarim, pievērsīšos skrituļslidošanai un izbraucieniem ar velosipēdu.

karina_makrjakova_tautasterpa.jpgKarīna – TDA "Liesma" dejotāja. 2019. gads. Foto no privātā arhīva