RSU zinātnes sinapses
Darbiniekiem
Pētniecība

Sadarbojoties Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentiem, top gaisa attīrīšanas un dezinfekcijas robota prototips, lai autonomi uzlabotu gaisa kvalitāti telpās.

Prototips tiek izstrādāts RTU īstenotajā programmā Vertikāli integrēts projekts (VIP), kurā pirmo reizi izveidota starpuniversitāšu komanda, ļaujot aktivitātē piedalīties arī RSU studentiem. Apvienotā abu augstskolu studentu komanda RSU vadošās pētnieces Žannas Martinsones un RTU profesora Anatolija Borodiņeca vadībā meklē risinājumu iekštelpu gaisa attīrīšanas izaicinājumam.

"Smart Air Tracker komandas galvenais mērķis ir radīt prototipu gaisa attīrīšanas un dezinfekcijas robotam, lai autonomi uzlabotu gaisa kvalitāti telpās.

Komanda ir veikusi sākotnējo literatūras, filtrēšanas materiālu, gaisa dezinfekcijas metožu un līdzīgo prototipu izpēti, šobrīd tiek veidota Smart Air Tracker skice. Prototipa skices izveidē tiek liktas lietā zināšanas, nepieciešama arī specifiska izpēte, piemēram, filtrējošo materiālu apzināšana, bateriju lielums, ventilatoru jauda un tamlīdzīgi," stāsta Ž. Martinsone.

"Komanda jau izstrādājusi robota gaisa apstrādes daļas tehnisko risinājumu. Tas balstās uz vairāku nelielas jaudas ventilatoru izmantošanu, kas ļauj samazināt trokšņa līmeni un nodrošināt vienmērīgu gaisa padevi atkarībā no telpas noslodzes,"

papildina A. Borodiņecs.

VIP mērķis ir dot iespēju studentiem no dažādām studiju programmām un līmeņiem sadarboties ilgtermiņa pētniecības projektā, vienlaikus stiprinot un paplašinot mācībspēku zinātnisko darbību. Studentu komandas ir starpdisciplināras un vertikāli integrētas, t. i., studējošie pārstāv dažādus studiju līmeņus, sākot no RTU Inženierzinātņu vidusskolas un RTU bakalaura studijām līdz maģistrantūrai un doktorantūrai. Šajā semestrī tajā piedalās 77 dalībnieki. Komandas vāc un apstrādā datus, attīsta prototipus, to darbu uzrauga RTU vadošie pētnieki. Studentu un pētnieku sadarbībā top prototipi un idejas risinājumiem bioenerģijas, notekūdeņu attīrīšanas, zemas enerģijas patēriņa ēku, kosmosa, sensora tehnoloģiju, digitālo dvīņu un robotikas jomā.

Aktivitāte tiek īstenota:

ESF līdzfinansētajā projektā Pārvaldības procesu pilnveide un studiju programmu satura modernizācija Rīgas Stradiņa universitātē (nr. 8.2.3.0/18/A/011) saistībā ar ERAF līdzfinansētu projektu Nr. 1.1.1.3/18/A/001 RTU inovāciju granti studentiem

rsu_nap_esf.jpg