Starptautiskā sadarbība

No 3. līdz 7. septembrim Lisabonā norisinājās 46. Starptautiskās medicīnas vēstures biedrības (ISHM, International Society of History of Medicine) kongress, kurā kā delegāti piedalījās RSU Medicīnas vēstures institūta docētāji profesors Juris Salaks un docente Ieva Lībiete, bet kā kongresa goda viesis – RSU rektors profesors Aigars Pētersons.

ishf-congress-lisbon-2018-01.jpg

Latviju Starptautiskajā medicīnas vēstures kongresā pārstāvēja delegāti no Rīgas Stradiņa Universitātes un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja: Juris Salaks, Artis Ērglis, Ieva Lībiete, Aigars Pētersons un Aldis Ērglis (fotografē).

Kongresa delegātus uzņēma Lisabonas Jaunās universitātes (Universidade Nova de Lisboa) Medicīnas fakultāte. Kopumā kongresā piedalījās 230 delegāti no sešiem pasaules kontinentiem un zinātniskais darbs četru dienu garumā norisinājās trīs paralēlās sesijās, atspoguļojot aktuālās tendences medicīnas vēstures pētniecībā visā pasaulē. Docente Ieva Lībiete referēja par pasaulē reti sastopamu medicīnas vēstures materiālo mantojumu - RSU Anatomijas muzeja tetovēto ādas preparātu kolekciju. Īpašu interesi raisīja profesora Jura Salaka ziņojums par iepriekš nezināmu slavenā juveliera Faberžē devumu medicīnas instrumentu ražošanā Pirmā pasaules kara laikā.

Kongresa programma

ishf-congress-lisbon-2018-02.jpg

Kongresa norises vieta – Lisabonas Jaunās universitātes Medicīnas fakultāte

ishf-congress-lisbon-2018-03.jpg

Portugāles Republikas prezidents M. R. di Soza sveic kongresa delegātus svinīgajā atklāšanas ceremonijā

Kongresu 3. septembrī atklāja Portugāles Republikas prezidents Marselu Ribelu di Soza (Marcelo Rebelo de Sousa), bet 7. septembrī kongresu slēdza RSU rektors prof. A. Pētersons ar uzrunu ģenerālajā asamblejā,  aicinot klātesošos piedalīties biedrības simts gadu jubilejas kongresā, kas norisināsies Rīgā 2020. gadā. Par kongresa galveno mītni un pasaules medicīnas vēstures epicentru 2020. gadā kļūs Rīgas Stradiņa universitāte. Uz ISHM simtgades kongresa organizēšanu pretendēja arī Maskava un Parīze.

Reģistrācija kongresam sāksies šā gada 1. oktobrī; plašāka informācija – kongresa mājaslapā.

ishf-congress-lisbon-2018-04.jpg

ISHM valdes locekļi, biedrības prezidents Karloss Vjeska (Carlos Viesca; Meksika) un profesors Aigars Pētersons ģenerālās asamblejas prezidijā

ishf-congress-lisbon-2018-05.jpg

Profesors Aigars Pētersons uzrunā kongresa delegātus

ishf-congress-lisbon-2018-06.JPG

Docente Ieva Lībiete un profesors Juris Salaks prezentē 2020. gada ISHM kongresa mājaslapu

Starptautiskā medicīnas vēstures biedrība dibināta 1920. gadā Beļģijā. Pašlaik tā apvieno vairāk nekā 700 profesionālu medicīnas vēsturnieku un ārstu, kuri interesējas par savas profesijas pagātni. Kopš 1995. gada biedrība publicē akadēmisko žurnālu Vesalius. Kongresi notiek reizi divos gados kādā no pasaules universitātēm, kas pazīstama ar medicīnas vēstures tradīcijām. RSU Medicīnas vēstures institūts ir starptautiskās biedrības kolektīvais biedrs ar balstiesīgu nacionālo delegātu.