Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Epitēlijķermenīši ir četri nelieli dziedzeri kakla mīkstajos audos, kuru būtiskākais uzdevums ir regulēt kalcija līmeni asinīs. Ja tas palielinās, cilvēks var ciest no kaulu blīvuma samazināšanās un lūzumiem, pastiprinātas urīnceļu akmeņu veidošanās, hroniska noguruma un koncentrēšanās spēju zuduma.

Ik gadu Latvijā ar dažāda veida epitēlijķermenīšu ķirurģiski ārstējamām patoloģijām, tostarp labdabīgiem un ļaundabīgiem audzējiem, saskaras vairāk nekā 100 pacientu, un viena no ārstēšanas panākumu atslēgām ir diagnostiskā efektivitāte. Noslēdzoties gadu ilgušam projektam, ko īstenoja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) radiologi un ķirurgi sadarbībā ar endokrinoloģijas un patoloģijas speciālistiem,

ir rasti veidi, kā ar inovatīvām metodēm precīzāk noteikt bojāto epitēlijķermenīšu atrašanās vietu un patoloģijas tipu, kas pacientiem nozīmēs precīzāku ķirurģisko pieeju un uzlabotu ārstēšanu.

Vairāk stāsta projekta vadītāji: radioloģe, RSU Radioloģijas zinātniskās laboratorijas vadošā pētniece asociētā profesore Maija Radziņa un endokrīnais ķirurgs asociētais profesors Zenons Narbuts. Projekts īstenots fundamentālo un lietišķo pētījumu programmā, un tajā piedalījās RSU Radioloģijas katedras, RSU Radioloģijas zinātniskās laboratorijas, RSU Medicīnas fakultātes Ķirurģijas katedras zinātnieki, kā arī ārsti speciālisti no Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas klīnikām: radiologs S. Pavlovičs, rezidente ķirurģijā E. Tauvēna, medicīnas studente M. Ratniece.

Epitēlijķermenīši (EĶ) ir četri nelieli dziedzeri kakla mīkstos audos aiz vairogdziedzera. Tie ražo parathormonu, kas piedalās kalcija vielmaiņā.

Tāpat kā citos orgānos, arī EĶ var būt sastopami audzēji. Tie var būt gan labdabīgi, gan ļaundabīgi, kas var radīt palielinātu parathormona daudzumu asinīs – hiperparatireozi un sekojošu palielinātu kalcija daudzumu jeb hiperkalciēmiju asinīs. 

Primāra hiperparatireoze ir biežākā ar EĶ saistītā patoloģija, tā sastopama 0,1 – 0,3 % iedzīvotāju un ir visbiežākais hiperkalciēmijas cēlonis. Šāda izpausme visbiežāk novērojama vienas EĶ adenomas – labdabīga audzēja – gadījumā.

Saslimšana ar primāru hiperparatireozi var radīt būtiskas izmaiņas organismā, kas saistītas ar lieku kalcija uzkrāšanos (piemēram, nierakmeņi), gan ar kaulu blīvuma izmaiņām – osteoporoze, kā arī var ietekmēt organisma darbību šūnu līmenī (kalcija kanāli).

Sekundāras un terciāras hiperparatireozes gadījumā palielinās EĶ pie izteiktām vielmaiņas izmaiņām – izteikta D vitamīna deficīta, nieru mazspējas pacientiem, tostarp, kad ir nieru aizstājterapija.

Visbiežāk kā pirmo izmeklēšanas metodi EĶ patoloģiju diagnostikā lieto ultrasonogrāfiju (US). Pamatojoties uz tās relatīvi mazajām izmaksām, pieejamību un jonizējošā starojuma neesamību, tai ir liela nozīme šo patoloģiju atšķirību atklāšanā. 

Viena no primāru un sekundāru EĶ veidojumu ārstēšanas metodēm ir operācija, līdz ar to precīza lokalizācija pirms operācijas ir absolūti nepieciešama, lai veiktu adekvātu ķirurģiskās pieejas plānošanu un efektīvu ārstēšanu.

Mūsdienas, lai uzlabotu konvencionālās ultrasonogrāfijas precizitāti, papildus arvien vairāk tiek izmantotas inovatīvas metodes: US elastogrāfija un kontrasta ultrasonogrāfija (CEUS).

Latvijas zinātnieki ir izpētījuši šo jauno diagnostikas metožu iespējas EĶ veidojumu raksturošanā, izmantojot audu blīvuma mērīšanu (elastogrāfija) un kontrasta ultrasonogrāfija (CEUS) –

pacientam caur venozo katetru ievada kontrastvielu, ar ultrasonogrāfiju pēta kontrastvielas krāšanos un izskalošanos no epitēlijķermenīšiem, lai varētu raksturot veidojuma tipu.

Ultrasonogrāfijai ar kontrastvielu ir būtiskas priekšrocības – tā tiek izvadīta ar izelpoto gaisu caur plaušām, līdz ar to tās izmantošana ir droša visās vecuma grupās, arī grūtniecēm, bērniem un cilvēkiem ar hronisku nieru mazspēju.

Pētījumā zinātnieki ar lielāku precizitāti varēja noteikt EĶ patoloģijas tipu, un minētajām metodēm ir būtiska nozīme turpmākās ārstēšanas un ķirurģiskās pieejas izvēlē, tādēļ plānota aktīva pētniecība arī turpmāk.

kontrasta_us_ceus_izmeklejums.pngKontrasta ultrasonogrāfijas izmeklējums epitēlijķermenīša adenomai

Zinātnieki aicina Latvijas iedzīvotājus pievērst uzmanību savam veselības stāvoklim, kalcija un parathormona līmenim asinīs, un izmaiņu gadījumā vērsties pie speciālistiem, lai varētu veikt atbilstošu mūsdienīgu izmeklēšanu un uzsāktu savlaicīgu ārstēšanu.

Projekts realizēts Latvijas Zinātnes padomes grantā: lzp-2020/2-0297 Multiparametru ultrasonogrāfijas korelācija ar scintigrāfijas un pēcoperācijas histoloģijas atradi pacientiem ar primāru hiperparatireozi.