Atzinība
Sabiedrības veselība

Sabiedrības veselības institūta vecākā laborante Jekaterina Kozačenko guvusi atzinību par labāko prezentāciju Ukrainas Veselības ministrijas organizētajā kongresā The 84th All-Ukrainian scientific medical students’ and young scientists’ congress "The Medicine of the ХХІ century" (with international participation), kas norisinājās šā gada 13.–14. aprīlī.

donetsk_kozacenko_13042023.jpg

Kongresā piedalīties tika aicināti studenti un jaunie zinātnieki no visas pasaules, lai dalītos ar saviem pētījumiem 15 ar veselības aprūpi saistītu sekciju ietvaros. Jekaterinas tēzes Recommendations for girls to be vaccinated against HPV in Latvia: the role of social factors tika izvēlētas mutiskai prezentācijai epidemioloģijas, infekciju slimību un laboratorās diagnostikas sekcijā.

Dzemdes kakla vēža incidence Latvijā šobrīd ir augstākā Eiropā. Vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV) ir efektīvs veids, kā pasargāt sevi no konkrētā vēža attīstības, tomēr izvēli par tās veikšanu nereti ietekmē ne vien veselības aprūpes speciālistu rekomendācijas, bet arī ģimenes locekļu un draugu uzskati. Darba mērķis bija izpētīt sociālo faktoru saistību ar sniegtajām rekomendācijām veikt vakcināciju pret CPV. Pētnieciskajā darbā analizēti dati no pētījuma Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums 2018, ko realizē Slimību profilakses un kontroles centrs.

Tika secināts, ka sievietes savām vai savu paziņu meitām vakcinēties iesaka divreiz biežāk nekā vīrieši. Pozitīva saikne novērojama arī attiecībā uz izglītības līmeni, respektīvi, cilvēki ar augstāku izglītības līmeni vakcinēties rekomendē biežāk. Lielākā daļa aptaujas dalībnieku, kuri par vakcināciju pret CPV nebija dzirdējuši, dzīvo lauku reģionos un ir ar zemāku ienākumu līmeni. Saistība novērojama arī attiecībā uz regulārām pārbaudēm pie ginekologa – sievietes, kuras pēdējo trīs gadu ietvaros veikušas dzemdes kakla skrīninga testu, vakcinēties iesaka biežāk. Līdz ar to var apgalvot, ka sociāli demogrāfiskie un ekonomiskie faktori, kā arī regulāras pārbaudes pie ginekologa ir saistītas ar cilvēku ieteikumiem attiecībā uz vakcināciju pret CPV.

Īpašu pateicību pētniece velta savai zinātniskajai vadītājai doc. Inesei Stars par sniegto palīdzību konferences prezentācijas tapšanā.