Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Doktorantiem
Pētniecība
Rezidentūra

Vertikāli integrēto projektu (VIP) vadītāji aicina savām komandām pieteikties jaunus dalībniekus!

Pašlaik palikušas brīvas vietas tikai VIP Sabiedrības veselība.

Par VIP komandas dalībnieku var pieteikties jebkurš RSU students no visām programmām, tostarp doktoranti un rezidenti. Galvenais nosacījums ir interese par komandas pētījuma tematu, vēlme aktīvi darboties un veikt pašam savus pētījumus.

Izlasi aprakstu par katru komandu un piesakies!

  • Iegūsi pieredzi pētniecības veikšanā
  • Veiksi pētniecības aktivitātes attiecīgās jomas ekspertu uzraudzībā
  • Sagatavosi zinātnisko rakstu vai piedalīties konferencēs ar saviem vai komandas pētījuma rezultātiem
  • Varēsi tupināt pētniecisko darbu par izvēlēto tematu ilgtermiņā
  • Sastapsi komandas biedrus ar līdzīgām interesēm no citām nozarēm
  • Lietderīgi pavadīsi laiku

Pieteikties vip "sabiedrības veselība" (līdz 15.02. plkst. 12)

Saņemsi atbildi vienas nedēļas laikā pēc pieteikšanās beigām. Galvenais vērtēšanas kritērijs – motivācija būt daļai no izvēlētās komandas.

vip_logo_krasains.jpg

VIP PSIHOLOĢISKĀ PALĪDZĪBA UN PAŠPALĪDZĪBA
Pieteikšanās beigusies. Komanda jau nokomplektēta.
  • Komandas vadītāja: profesore Kristīne Mārtinsone

Komandu darbības mērķis ir sniegt iespēju dažādu studiju programmu studējošajiem apgūt kompetenci starpdisciplināri sadarboties pētniecības darba realizēšanā un organizēšanā, tostarp pētījumu rezultātu izplatīšanā, psiholoģiskās palīdzības jomās.

  • Pieteikties aicināti 
    • doktoranti, kuru pētnieciskais darbs saistīts ar dotajām tēmām,
    • dažādās studiju programmās studējošie.

Grupa: Profesionālā darbība un pašpalīdzība pārmaiņu laikā (prof. K. Mārtinsone)

Šajā grupā sadarbojas motivēti studējošie, kuri vēlas attīstīt savas pētniecības, laika plānošanas, sadarbības komandā un prezentēšanas prasmes, izstrādājot savu bakalaura vai maģistra darbu. Aktualizēsim tēmas par profesionālo darbību. Grupa ir slēgta, jauni dalībnieki šajā semestrī netiek uzņemti. 

Grupa: Ekopsiholoģija: dabas un cilvēka mijattiecības (I. Griškeviča)

Arvien vairāk pētījumu norāda uz dabas resursu terapeitisko ietekmi uz mentālo veselību. Šajā grupā aicināti pievienoties tie, kurus interesē jauns virziens pētniecībā - cilvēka un dabas mijattiecības. Līdzšinējie pētījumi demonstrē, cik lielā mērā attiecības ar dabu ir saistītas ar mentālo veselību un kognitīvajām funkcijām. Ir konstatēts, ka dabas deficīta traucējumi var būt saistīti ar trauksmi, paaugstinātu stresu, u.c.. Šobrīd attīstās virkne dabā balstītu  intervenču saistībā dabu. Tiek prognozēts, ka līdz 2050. gadam divas trešdaļas cilvēces dzīvos urbānā vidē. Jautājums par dabas lomu sabiedrības veselības politikā būs arvien aktuālāks.

Grupa: Dzīvesspēka un sociāli emocionālās veselības rādītāji dažādās vecuma un profesionālajās grupās. Pozitīvās psiholoģijas intervences metodes. Labizjūtas konstrukts psiholoģijā (doc. G. Svence)

Pieteikties aicināti studējošie, kas vēlas apgūt Latvijā jau adaptētos instrumentus par dzīvesspēku un par sociāli emocionālo veselību, kā arī adaptēt citas ar minētajiem konceptiem saistītās metodes. Grupā būs iespējams pētīt arī labizjūtas konceptu.

Grupa: Uzvedības un emocionālo traucējumu klīniskā izvērtēšanas instrumenta izstrāde pusaudžiem (lekt. Z. Gulbe, doktorante L. Nauzere)

Šajā darba grupā ir plānots papildināt un kartēt pēc noteiktiem kritērijiem jau izveidoto apkopojumu par esošiem pasaules praksē pielietojamiem instrumentiem un intervencēm, kas paredzēti pusaudžu uzvedības un emocionālo traucējumu novērtēšanai, izstrādāt teorētisko pamatojumu, kas saistīts ar pusaudžu psihisko veselību un balstīts ICD-11. Analizēsim arī klasifikatoru saturu DSM-5, SFK, lai veidotu skalas, formulētu pantus, veiktu to aprobāciju, pilotpētījumu. Tēmas ietvarā tiks skarti arī digitalizācijas aspekti.

Būtisks studējošā iekļaušanas VIP grupā kritērijs: Argumentēta motivācija un ieinteresētība tēmas izpētē un apguvē, kā arī izpētes instrumentārija izveidē;  savas pētniecības intereses pamatota saskaņa ar VIP grupas fokusu.

Grupa: Pašpalīdzība un kompetence digitālā laikmetā (asist. A. Ozola)

Šajā komandā kopīgi meklēsim atbildes uz jautājumiem par to, kā digitālā transformācija maina darbam nepieciešamās kompetences un ikdienu psiholoģiskās palīdzības sniedzējiem – psihologiem, mākslas terapeitiem – un viņu klientiem / pacientiem. Iespējamās ievirzes pētījumiem: psiholoģiskās palīdzības sniedzēju digitālā kompetence, digitāla intervence kā pašpalīdzības un labbūtības resurss, digitālpratības un iekļaujošas pilsētvides ietekme uz labbūtību un veselību. Aicināti pieteikties studējošie, kuri vēlas pilnveidot pētniecības prasmes ceļā uz kursa, bakalaura vai maģistra darbu, iesaistoties atbalstošā komandā.

VIP SABIEDRĪBAS VESELĪBA
  • Komandas vadītāja: doc. Aija Bukova-Žideļūna
  • Pieteikties aicināti:
    • Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes studenti;
    • Medicīnas fakultātes studenti.
  • Komandas maksimālais dalībnieku skaits: 9

Plānotie darba uzdevumi

Studiju kurss Sabiedrības veselība  ir jauns VIP, kura ieviešana uzsāksies 2023./2024.gada pavasara semestrī. VIP Sabiedrības veselība ir paredzēts RSU dažādās programmās studējošajiem, lai veidotu praktiskās iemaņas pētniecības darba organizēšanā un realizācijā. Galvenie pētniecības darba uzdevumi būs saistīti ar Sabiedrības veselības institūtā aktuālajiem īstenotajiem pētījumiem.

1. tēma: populācijas novecošana;
2. tēma: pusaudžu veselība;
3. tēma: infekcijas slimības;
4. tēma: starptautiskā sadarbība pētniecībā. 

VIP dalībnieki veiks literatūrā pieejamo publikāciju analīzi, piedalīsies populāciju pētījumu instrumentu sagatavošanas darbu dažādos posmos, iesaistīsies datu vākšanā un apstrādē, kā arī iepriekš apkopotu datu apkopošanā. Komandas dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar sabiedrības veselības pētniecības darbu, dažādiem izmantotajiem datu veidiem un gūt pieredzi starptautiskas sadarbības veidošanā sabiedrības veselībā.
 
VIP ietvaros veidotās iestrādnes varēs izmantot publikāciju veidošanā, kā arī pētniecības, t.sk., bakalaura darbu izstrādē nākotnē.

VIP kursa norise

Praktiskais darbs paredzēts mazās apakšgrupās, organizējot kopīgas tikšanās atbilstoši grafikam (laiks tiks saskaņots), pārējo laiku aktīvi komunicējot attālināti. Pirmā tikšanās norisināsies: 2024. gada 22. februārī plkst plkst.17.30.

VIP studējošo tikšanās vieta: Sabiedrības veselības institūts, Kronvalda bulvāris 9, Rīgā
 

VIP DZĪVĪBAI BĪSTAMĀS SLIMĪBAS JAUNDZIMUŠAJIEM: PEDIATRIJA
Pieteikšanās beigusies. Komanda jau nokomplektēta.
  • Komandas vadītāji: doc. Liene Smane, prof. Dace Gardovska

VIP realizācijā piedalīsies Bērnu ķiruģijas katedra, Bioloģijas un mikrobioloģijas katedra, Onkoloģijas institūts un Rīgas Tehniskā universitāte.

  • Pieteikties aicināti:
    • doktoranti, kuru pētnieciskais darbs saistīts ar dzīvībai bīstamām slimībām jaundzimušajiem;
    • rezidenti (pediatrijā un pediatrijas apakšspecialitātēs);
    • Medicīnas fakultātes studenti;
    • Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes studenti;
    • Laipni aicināti ikviens, kuru interesē bīstamās slimības jaundzimušajiem tēmas izpēte.
  • Komandas maksimālais dalībnieku skaits: 9

Paredzamie darba uzdevumi (mazākās apakšgrupās par izvēlēto tematu)

1. grupa. Klīnisko pazīmju un laboratoro izmeklējumu izpēte jaundzimušajiem ar dzīvībai bīstamām slimībām (1.grupa tiks dalīta apakšgrupās).
Grupas dalībnieki veiks literatūrā pieejamo publikāciju analīzi par dzīvībai bīstamām slimībām jaundzimušajiem. Komandas dalībnieki iekļaus "Bērnu kliniskā universitātes slimnīcā" laikā un priekšlaikus dzimušos bērnus ar dzīvībai bīstamām slimībām, kā arī atbilstoši kritērijiem iekļaus pacientus kontroles grupā. Komandas dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar klīnisko darbu nodalā.
Iegūtos rezultātus būs iespēja publiskot konferencēs un zinātniskajos rakstos. 

2. grupa. Biomarķieru izpēte neinvazīvi iegūstamajā materiālā agrīnai slimības diagnostikai un gaitas izvērtēšanai (2. grupa tiks dalīta apakšgrupās).

Daudzu slimību laboratorai diagnostikai stacionārā tiek pielietotas invazīvas metodes bioloģiskā materiāla iegūšanai, kas daudzos gadījumos jaundzimušajiem un īpaši neiznēsātiem bērniem ir izmantojamas ierobežotā daudzumā, tāpēc ir svarīgi pētīt biomarķierus neinvazīvi iegūstamajā bioloģiskajā materiālā. Komandas dalībnieki veiks gan literatūras analīzi, gan praktiski pietalīsies bioloģiskā materiāla vākšanā un biomarķieru rezultātu analīzē. Komandas dalībniekiem būs iespēja iepazīties agan ar klīnisko darbu, gan dažādām laboratorijām un modernām tehnoloģijas iespējām. 
Iegūtos pētījuma rezultātus būs iespēja publiskot konferencēs un zinātniskajos rakstos.

VIP kursa norise

Praktiskais darbs paredzēts mazās apakšgrupās atbilstoši izvēlētajam tematam, organizējot kopīgas tikšanās atbilstoši grafikam (laiks tiks saskaņots), pārējo laiku aktīvi komunicējot attālināti. 
Darba veikšanas bāze: RSU Pediatrijas katedra, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Vienības gatve 45.

VIP ERGONOMISKĀS DARBA VIETAS VESELĪGĀ VIDĒ: IEKŠTELPU GAISA KVALITĀTE
Pieteikšanās beigusies. Komanda jau nokomplektēta.
  • Komandas vadītāji: prof. Ivars Vanadziņš, doc. Žanna Martinsone
  • Pieteikties aicināti:
    • doktoranti, kuru pētnieciskais darbs saistīts ar aptauju veidošanu, aptauju veikšanu, datu analīzi, cilvēku uzvedības, attieksmes un rīcības izpēti, kā arī vides veselības un drošības jautājumu  izpēti;
    • rezideni (aroda medicīnas, ģimenes medicīnas, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas specialitātē);
    • medicīnas fakultātes studenti;
    • fizioterapijas un rehabilitoloģijas, psiholoģijas un veselības komunikācijas studenti;
    • Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes studenti;
    • socioloģijas studenti.
  • VIP komandā laipni aicināti visi, kuriem interesē vides un darba vides drošības un veselības, iekštelpu gaisa kvalitātes un ķīmisko vielu iedarbības izpētes jautājumi
  • Komandas maksimālais dalībnieku skaits: 10

Paredzamie darba uzdevumi (mazākās apakšgrupās par izvēlēto tematu)

1. tēma. Iekštelpu gaisa kvalitātes novērtējums darba vidē, mājokļos un publiskās ēkās. Dalībnieki piedalīsies iekštelpu gaisa kvalitātes novērtējumā: 1) mājokļos, kur iespējams veikt mērījumus, eksperimentus; 2) darba vidē, monitorējot CO2, termālā komforta rādītājus u.tml.; 3) publiskās ēkās, piemēram, skolās, slimnīcās, monitorējot CO2, termālā komforta rādītājus u.tml. Dalībniekiem būs iespēja plānot pētījumu, veikt mērījumus un analizēt datus, kā arī visus apkopojums prezentēt zinātniskās konferencēs, kā arī apkopot publikācijās.   

2. tēma. Mēbeļu radītā gaisa piesārņojuma novērtējums: aldehīdi. Dalībnieki veiks: eksperimentu ar materiālu testēšanu, izmantojot speciāli aprīkotu kameru; gaisa kvalitātes mērījumus aldehīdu noteikšanai testēšanas kamerā (dažāda veida materiāliem, dažāda ilguma ekspozīcijas); iespējamās ietekmes uz veselības stāvokli novērtējums – aprēķini. Dalībnieki gatavos rezultātu analīzi, apkopojumu, kas tiks formēts kā zinātniskais raksts.

3. tēma. 3D printeru radītais iekštelpu gaisa piesārņojums. Dalībnieki piedalīsies eksperiments 3D printeru biroja telpā/telpās (dažāda veida 3D printeri) plānošanā un organizēšanā. Tiks veikti iekštelpu gaisa kvalitātes mērījumi (daļiņu skaita/masas koncentrācijas noteikšana, gaistošo organisko savienojumu noteikšana, putekļu daļiņu ķīmiskā sastāva novērtējums u.c., kā arī sagatavota un veikta aptauja un biroja darbinieku veselības stāvokļa novērtējumam. Darba rezultāti: visu datu analīze un apkopojums, kas tiks formēti atbilstoši zinātniskā raksta prasībām.

4. tēma. Ķīmisko produktu dzīves cikls un vides veselība: sabiedrības izpratne, attieksme un rīcība. Dalībnieki izstrādās aptauju par ķīmisko produktu dzīves ciklu, izvēli, sastāvu,  u.c. jautājumiem, kā arī tiks veidoti situācijas uzdevumi, kas palīdzēs izprast respondentu attieksmi un rīcību. Dalībnieki arī veikts mājsaimniecībās izmantojamo ķīmisko vielu netiešās ietekmes uz cilvēku un vides veselību novērtējumu, analizējot ķīmisko vielu toksicitāti un vides datus, lai uzskatāmi parādītu rīcības sekas. Iegūtie rezultāti tiks izmantoti, lai mērķtiecīgi sagatavotu materiālus (arī mācību) sabiedrības izpratnes līmeņa un sociālās atbildības paaugstināšanas veicināšanai.

5. tēma: Darba vides riski un apstākļi. Komanda veiks datu apkopojumu no jau veiktām aptaujām (4 šķērsgriezuma pētījumi ar identisku aptauju), izskatot interesējošos darba vides un drošības jautājumus. Rezultāti tiks apkopoti pārskatos un zinātniskajā rakstā un/vai bakalaura/maģistra darba tēmā/-ās.

Iegūtos pētījumu rezultātus būs iespēja publiskot konferencēs un zinātniskajos rakstos.

VIP kursa norise

Praktiskais darbs paredzēts mazās apakšgrupās atbilstoši izvēlētajam tematam, organizējot kopīgas tikšanās atbilstoši grafikam vienu reizi divās nedēļās (laiks tiks saskaņots), pārējo laiku aktīvi komunicējot attālināti.

Darba veikšanas bāze: RSU zinātniskais centrs Kleisti Rīgā, Rātsupītes ielā 5, vai RSU Aroda un vides medicīnas katedras telpās Rīgā, Baložu ielā 14.
 

VIP ERGONOMISKĀS DARBA VIETAS VESELĪGĀ VIDĒ: ERGONOMIKA
Pieteikšanās beigusies. Komanda jau nokomplektēta.
  • Komandas vadītāja: asoc. prof. Jeļena Reste
  • Pieteikties aicināti:
    • doktoranti, kuru pētnieciskais darbs saistīts ar muskuloskeletālo veselību un fizioloģiju, biomehāniku un muskuloskeletālo slimību profilaksi;
    • rezidenti (aroda medicīnas, ģimenes medicīnas, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas specialitātē);
    • Medicīnas fakultātes studenti;
    • Veselības komunikācijas studenti;
    • fizioterapijas, veselības sporta un rehabilitoloģijas studenti,
    • Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes studenti.
  • Laipni aicināti ikviens, kuru interesē ergonomika, biomehānika un ar darbu saistīto veselības traucējumu profilakse.
  • Komandas maksimālais dalībnieku skaits: 10

Paredzamie darba uzdevumi (mazākās apakšgrupās par izvēlēto tematu)

1. grupa. Ar darbu saistīto un ergonomisko faktoru izraisīto rokas funkcionālo traucējumu agrīnas atpazīšanas iespēju izpēte. Komandas dalībnieki veiks praktisku pētījumu ar digitālās infrasarkanās digitālās termogrāfijas, virsmas elektromiogrāfijas un dinamometrijas pielietojumu, lai noskaidrotu, kā mainās roku muskuļu spēks un funkcionālais stāvoklis atkarībā no dažādiem ergonomiskiem faktoriem. Būs nepieciešams izpētīt literatūru, veikt mērījumus, apkopot datus, kā arī būs iespēja prezentēt tos konferencēs, veidot publikācijas vai savu pētniecisko darbu.
 
2. grupa. Datorpeles un klaviatūras ergonomisko aizvietotājierīču ietekmes izpēte uz lietotāju rokas veselību. Komandas dalībniekiem būs nepieciešams piedalīties praktisko mērījumu organizēšanā un veikšanā ar virsmas elektromiogrāfiju un plaukstas kustību analizatoru, apstrādāt iegūtus rezultātus, analizēt un apkopot literatūras avotu datus; varēs piedalīties konferencēs, arī  izstrādāt savu pētniecisko darbu.  

3. grupa. Mazkustīguma un to veicinošu/mazinošu faktoru izpēte. Komandas dalībniekiem būs nepieciešams piedalīties iepriekš veiktās aptaujas datu analīzē, apkopošanā un publikācijas sagatavošanā, kā arī praktiskajos mērījumos ar portatīvajiem 3D kustību analizatoriem, apstrādāt iegūtus rezultātus, analizēt un apkopot literatūras avotu datus; prezentēt rezultātus konferencēs, varēs izstrādāt arī savu pētniecisko darbu.

Iegūtos pētījumu rezultātus būs iespēja publiskot konferencēs un zinātniskajos rakstos.

VIP kursa norise

Praktiskais darbs paredzēts mazās apakšgrupās atbilstoši izvēlētajam tematam, organizējot kopīgas tikšanās atbilstoši grafikam vienu reizi divās nedēļās (laiks tiks saskaņots), pārējo laiku aktīvi komunicējot attālināti.

Darba veikšanas bāze: RSU zinātniskais centrs Kleisti Rīgā, Rātsupītes ielā 5, vai RSU Aroda un vides medicīnas katedras telpās Rīgā, Baložu ielā 14.

Sadarbības VIP studiju kurss Rīgas Tehniskajā universitātē

Aicinām RSU studējošos pieteikties arī sadarbības VIP studiju kursam Indoor Air Tracker Rīgas Tehniskajā universitātē.

Komandas mērķis ir izveidot efektīvu iekštelpu gaisa kvalitātes mērītāju, kas nodrošinātu arī gaisa attīrīšanu un dezinfekciju.

Komandas uzdevumi

  • Testēt izstrādāto risinājumu kontrolētā vidē.
  • Veikt iekštelpu gaisa kvalitātes monitoringu, kā arī sagatavot zinātnisku rakstu kopā ar VIP projekta mentoriem.
  • Veikt iekštelpu gaisa kvalitātes monitoringu, lai novērtētu PM2,5 un PM10 koncentrāciju

Iespējas

  • Veikt izstrādātas sistēmas gaisa plūsmas simulācijas, izmantojot šķidrumu un gāzu plūsmu modelēšanas programmatūru.
  • Tiks nodrošināta iespēja piedalīties kādā no nozares vadošajām konferencēm (ROOMVENT 2024, BuildSim utt.) vai tiks piedāvātas prakses vietas.

Meklējam ziņkārīgus studentus robotikas, 3D skenēšanas un iekštelpu gaisa kvalitātes jomā.

Komandas vadītāji: prof. Anatolijs Borodiņecs (RTU), prof. Žanna Martinsone (RSU)

Pieteikšanās līdz 31.janvārim, reģistrējoties VERTICALLY INTEGRATED PROJECT: Application Form for Spring Semester 2024 (google.com).

RSU vertikāli integrētie projekti tiek īstenoti projektā Pārvaldības procesu pilnveide un studiju programmu satura modernizācija Rīgas Stradiņa universitātē (Nr. 8.2.3.0/18/A/011).

rsu_nap_esf.jpg