Pārlekt uz galveno saturu
Darbiniekiem
Pētniecība

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) zinātnieki asoc. prof. Daces Zavadskas un asoc. prof. Gunta Kareļa vadībā ir sākuši pētījumu, lai noskaidrotu, kā veidojas antivielas pēc vakcinācijas pret ērču encefalītu ar divām dažādām vakcīnām.

Pētnieki īpaši aicina pieteikties cilvēkus, kas vecāki par 60 gadiem: "Mēs ļoti gaidām seniorus, kuri nav iepriekš vakcinēti pret ērču encefalītu, kā arī nav slimojuši ar šo slimību. Pētījuma dalībnieki gūs iespēju bez maksas saņemt pirmo vakcināciju kursu pret ērču encefalītu. Tas veidots no trim devām ar licencētu vakcīnu TicoVac vai Encepur saskaņā ar apstiprināto tradicionālo vakcinācijas shēmu. Galvenais ieguvums, piedaloties šajā pētījumā, ir iespēja pasargāt sevi no saslimšanas ar ērču encefalītu."

Būtisks faktors dalībai pētījumā ir kopējais veselības stāvoklis, piemēram, cilvēks neslimo ar onkoloģiskām saslimšanām, nesaņem glikokortikosteroīdus vai imūnsistēmu supresējošus medikamentus. Tāpat svarīgi, lai pēdējo 28 dienu laikā nebūtu piesūkusies ērce un lai 28 dienu laikā pirms pētījuma sākšanas nebūtu saņemta cita vakcinācija.

"Mūsu mērķis ir izpētīt imunitātes jeb aizsardzības mērogu un nianses pēc vakcinācijas, izmantojot specifisku antivielu neitralizācijas testu, ko veiksim Austrijā," norāda asoc. prof. Dace Zavadska. "Tikai neitralizācijas tests spēj objektīvi parādīt, cik antivielu pēc vakcinācijas pret ērču encefalītu tiešām ir funkcionējošas un spēj vai spēs neitralizēt vīrusu, ja piesūksies inficēta ērce. Diemžēl Latvijā šāds tests nav pieejams, lai gan, kā novērots, Latvijas iedzīvotājiem patīk zināt savu antivielu daudzumu pēc vakcinācijas pret ērču encefalītu. Tādējādi klīniskā pētījuma laikā dalībnieki ne tikai saņems vakcināciju pret ērču encefalītu bez maksas, bet arī uzzinās, kāds ir precīzs aizsardzības līmenis pret šo saslimšanu."

Saslimšana ar ērču encefalītu smagā formā var nozīmēt ārstēšanos stacionārā un ilgstošu rehabilitāciju. Arī vieglā formā pārslimots ērču encefalīts var atstāt sekas un būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti: var būt slikts miegs, garastāvokļa izmaiņas, atmiņas traucējumi un koncentrēšanās grūtības. "Iegūtos datus nākotnē varēsim izmantot, lai sabiedrībai precīzāk skaidrotu ar vakcināciju saistītos jautājumus, tādējādi pasargājot sabiedrības locekļus no inficēšanās ar ērču encefalītu," skaidro asoc. prof. Karelis.

Klīniskais pētījums tiks veikts Rīgā (ceļa izdevumi nokļūšanai uz medicīniskajām vizītēm tiks apmaksāti). Tajā piedalīsies aptuveni 400 bērnu un pieaugušo. Viena dalībnieku grupa tiks vakcinēta ar TicoVac vakcīnu, savukārt otra – ar Encepur. Abas ir Latvijā apstiprinātas vakcīnas. Dalība šajā klīniskajā pētījumā ilgs apmēram četrus gadus, paredzot iespēju no tā izstāties jebkurā laikā. Šo četru gadu laikā katram dalībniekam plānotas astoņas medicīniskās vizītes.

Pētījumu veic RSU, iegūstot Zāļu valsts aģentūras un Ētikas komitejas atļauju. Pieteikties un gūt detalizētāku informāciju var pie pētījuma koordinatores Daces Bantauskas, zvanot 67014785, 27861983 vai rakstot uz e-pastu dace[pnkts]bantauskaatrsu[pnkts]lv (dace[dot]bantauska[at]rsu[dot]lv) un norādot savu tālruni un vēlamo vakcinācijas vietu (GK Neiroklīnikā, Brīvības gatvē 410, vai RSU ambulancē, Dzirciema ielā 16).

Atgādinām, ka ērču encefalīts ir viena no būtiskākajām sabiedrības veselības problēmām Latvijā. Ņemot vērā augsto saslimšanas gadījumu skaitu, ērču aktivitāti un to inficētību ar ērču encefalīta vīrusu, Latvija ierindojas starp tām valstīm Eiropā, kur ir palielināts risks saslimt gan tās iedzīvotājiem, gan ieceļotājiem.