Pārlekt uz galveno saturu
Skolēniem

Šogad Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Ēnu dienā 14. februārī vairāk nekā 50 skolēnu no dažādām Latvijas skolām ēnoja RSU docētājus, dekānus, pētniekus un ārstus, kā arī muzeja, Valodu centra, Ķīnas studiju centra, sabiedrisko attiecību un mārketinga speciālistus. Kopumā RSU ēnotājiem bija piedāvātas 30 vakances, uz kurām pieteicās vairāk nekā 200 skolēnu.

Tradicionāli vislielākā interese bija par ķirurga profesiju, un skolēniem bija iespēja ēnot daudzus pazīstamus ķirurgus – prof. Haraldu Plaudi, prof. Arvīds Irmeju, asoc. prof. Zenonu Narbutu, Vadimu Suhorukovu, Normundu Sikoru, Jāni Pavāru, Jāni Vilmani un Andreju Brikunu, iepazīstoties ar viņu darbu operāciju zālē un pie pacientiem.

Kā ik gadus, arī RSU anatomikumu apmeklēja daudz skolēnu un ēnoja direktori un Morfoloģijas katedras vadītāju prof. Māru Pilmani, Antropoloģijas laboratorijas vadītāju asoc. prof. Silviju Umbraško un docenti Ilvu Duļevsku, iepazīstot gan medicīnas studentu ikdienu nodarbībās un lekcijās, gan gūstot ieskatu tādās medicīnas jomās kā anatomija, histoloģija un fiziskā antropoloģija.

Lai labāk iepazītu komunikācijas jomu, Sabiedrisko attiecību nodaļas un mārketinga speciālistu ēnotāji veidoja reportāžu par Ēnu dienu un piedalījās fokusgrupas aptaujā. “Šī bija mana pirmā Ēnu diena. Uzzināju daudz ko jaunu par komunikācijas jomas profesijām, un tagad skaidri zinu, ka studēšu sociālās zinātnes,” atzīst Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas 10.a klases skolniece Paula Eleonora Lunte.

RSU Anatomijas muzeja ēnas iepazinās ar muzeja tapšanu no krājuma glabātāja skatupunkta un izveidot savu sirsnīgo Valentīndienas preparātu no cūkas sirds, ņemot vērā, ka viens no muzeja galvenajiem uzdevumiem šobrīd ir kolekcijas restaurācija. Ēnotāja Sabīne Aleksejenoka no Ventspils vidusskolas 10. klases par savu pieredzi stāsta: "Šī Ēnu diena patiešām bija ļoti aizraujoša. Interesantākais, manuprāt, bija cūkas sirds izpēte un tās šūšana. Iesaku visiem skolniekiem, kuri interesējas par medicīnu vismaz vienu reizi ēnot RSU muzejā, jo tur ir iespējams apskatīt īstus orgānus un kaulus, un pārliecināties, ka tas neizraisa nepatiku un tiešām ieinteresēs."

Vislielākais ēnotāju skaits šogad bija no Rīgas vidusskolām. Ēnu dienai bija pieteikušies skolēni no visas Latvijas; īpaši aktīvi bija jaunieši no Daugavpils, Valmieras, Ogres, Ventspils un Jelgavas.

Ēnu dienu katru gadu februārī rīko biznesa izglītības biedrība Junior Achievement-Young Enterprise Latvija, kurā tradicionāli piedalās arī RSU. Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum.