Skolēniem

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Jauno mediķu akadēmiju šogad absolvējuši 105 vidusskolēni, 12 nodarbību ciklā iepazīstot ārsta profesiju un pārliecinoties, vai medicīna ir īstais karjeras aicinājums.

Jaunieši guva ieskatu anestezioloģijā, intensīvajā terapijā, dzemdniecībā, traumatoloģijā, ķirurģijā un citās, apvienojot teorētiskās nodarbības ar praksi gan Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā, gan Anatomijas un antropoloģijas institūtā jeb anatomikumā.

Šosezon nodarbības risinājās no oktobra līdz maijam, un tās regulāri apmeklēja ap 140 jauniešu no visas Latvijas. Kaut arī lielākā daļa akadēmijas dalībnieku ir rīdzinieki, sestdienās uz nodarbībām brauca jaunieši arī no attālām Latvijas pilsētām – Ludzas, Mazsalacas, Ventspils, Liepājas, Daugavpils u. c.

Lekcijas lasīja un praktiskās nodarbības vadīja pieredzes bagāti RSU mācībspēki un Latvijas medicīnas nozares labākie praktiķi, piemēram, Medicīnas fakultātes Ortopēdijas katedras vadītājs asoc. prof. Andris Jumtiņš, Morfoloģijas katedras vadītāja prof. Māra Pilmane, asoc. prof. Silvija Umbraško, Anestezioloģijas un reanimatoloģijas katedras vadītājs prof. Indulis Vanags, Oftalmoloģijas katedras vadītāja prof. Guna Laganovska, Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras asist. Artūrs Ancāns, Bērnu ķirurģijas katedras vadītājs prof. Aigars Pētersons, Iekšķīgo slimību katedras docente Larisa Umnova, Ķirurģijas katedras vadītājs asoc. prof. Genādijs Trofimovičs, Dzemdniecības un ginekoloģijas katedras vadītāja prof. Dace Rezeberga, Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras asist. Raimonds Karls u. c. Tāpat nodarbības vadīja arī jaunie, tikko universitāti beigušie ārsti rezidenti, kuriem mācību process ir svaigā atmiņā.

Ludzas pilsētas ģimnāzijas 12. klases skolniece Vita Trone ir no tiem jauniešiem, kuri Jauno mediķu akadēmiju apmeklēja, jo vēlas studēt RSU Medicīnas fakultātē. Vita atklāj, ka viņai vislabāk patikusi lekcija un praktiskā nodarbība anatomikumā, kur skolēniem bija iespēja apskatīt arī anatomisko, embrioloģisko preparātu un mulāžu kolekciju.

Jauno mediķu akadēmiju par labu karjeras izvēles palīgu atzīst arī pirmās sezonas absolvente, tagadējā RSU Medicīnas fakultātes pirmā kursa studente Zane Zarembo: "Lai gan viss eksaktais mani aizrāva jau vidusskolā, par medicīnu kā īsto karjeras izvēli nedaudz šaubījos. Jauno mediķu akadēmija ļāva gūt nepieciešamo priekšstatu gan par nozari kopumā, gan par studenta un ārsta dzīvi. Nodarbības ir smalki konstruētas – tās māk aizraut, rodas vēlme lasīt, iesaistīties, uzzināt un ar uzzināto dalīties."

Jauno mediķu akadēmija ir RSU Medicīnas fakultātes īstenots nodarbību cikls, kas ieviests 2014./15. mācību gadā un vidusskolēnu vidū kļuvis plaši atzīts. Vakantās vietas, kurām pieteikties jaunieši tiek aicināti septembra beigās, parasti tiek aizņemtas pāris stundu laikā.