Pētniecība
Starptautiskā sadarbība
Sabiedrības veselība

Sievietes veselība ir viena no sarežģītākajām medicīnas nozarēm, kas mūsdienās izpelnās arvien lielāku medicīnas profesionāļu un vispārējās sabiedrības ievērību. Saskaņā ar jaunākajiem The Lancet Global Health žurnālā publicētajiem datiem Baltijas valstīs saslimstība un mirstība no dzemdes kakla vēža diemžēl ir viena no augstākajām Eiropā. Publicētā informācija liecina, ka nepieciešami jauni, inovatīvi risinājumi dzemdes kakla vēža problemātikas risināšanā.

Šā gada februārī EEA Financial Mechanism 2014–2021 Baltic Research Programme ietvaros Latvijā Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības institūts (SVI) sāka projektu Dzemdes kakla vēža ierobežošana: inteliģenti un personalizēti risinājumi vēža skrīningam, kura mērķis ir veikt pētījumu, lai identificētu tās sieviešu grupas, kurām ir paaugstināts risks attiecībā uz dzemdes kakla vēža attīstību, un izstrādāt atbilstīgu mākslīgā intelekta tehnoloģiju personalizētam dzemdes kakla vēža skrīningam. Projekta plānotais ilgums ir četri gadi.

Pirmā projekta partneru tikšanās notika 5. februārī Tallinā, Igaunijā. Sanāksmē piedalījās pārstāvji no visām projekta partnerorganizācijām – Tartu Universitātes, Norvēģijas Vēža reģistra, Rīgas Stradiņa universitātes un Lietuvas Veselības Zinātņu universitātes. SVI Tallinā pārstāvēja projekta vadītāja Anda Ķīvīte-Urtāne un pētnieces Una Kojalo un Jana Žodžika. Tikšanās laikā partneri iepazīstināja cits citu ar jaunākajiem epidemioloģiskajiem datiem par dzemdes kakla vēzi katrā projekta dalībvalstī, kā arī vienojās par projekta realizācijas laika plānu un atbildību sadalījumu.

cervical_cancer_meeting_tallinn_feb2020.jpg

Lai veicinātu sabiedrības interesi par projektu un atbalstu tā realizācijā, visa ar projektu saistītā aktuālā informācija tiks publiskota projekta Facebook lapā. Drīzumā tiks izveidota arī projekta mājaslapa.