Pārlekt uz galveno saturu
RSU zinātnes sinapses
Pētniecība

Ar inovatīvu, starptautiskā pētījumā PERFORM izstrādātu testu turpmāk būs iespējams precīzāk noteikt drudža iemeslu bērnam, tādējādi izvēloties pareizāko un mazajam pacientam nekaitīgāko ārstniecības metodi. Pētījums tika īstenots piecus ar pusi gadus Eiropas Savienības (ES) programmā Horizon 2020, un tajā bija iesaistītas desmit Eiropas valstis, arī Latvija, un Gambija, Taivāna, Nepāla. Kopējais finansējums – 18 miljoni eiro.

Vadošais pētījuma partneris bija Londonas Impērijas koledža, kuru pārstāvēja profesors Maiks Levins, savukārt Latvijas puses projektu vadīja RSU asociētā profesore Dace Zavadska, kurai jautājam par pētījuma gaitu un praktiskajiem ieguvumiem.

dace_zavadska.jpgRSU Pediatrijas katedras asociētā profesore Dace Zavadska

Kā pētījuma rezultāti palīdzēs mazajiem pacientiem?

Lielākais ieguvums ir iespēja ātri identificēt precīzu diagnozi un sākt atbilstošu terapiju.

Pētījuma laikā mēs izstrādājām vairākus biomarķierus, kas ļaus asinsanalīžu testēšanas laikā pēc iespējas precīzāk noteikt, vai drudža iemesls ir vīrusa vai baktēriju ierosināta infekcija.

Atkarībā no konkrētā saslimšanas un infekcijas veida cilvēkam vieni gēni ieslēdzas un citi izslēdzas, ko var atklāt, izmantojot biomarķierus.

Analizējot šo procesu, ir iespējams noteikt saslimšanas iemeslu.

Cik plašs bija pētījums?

Kopumā visās pētījumā iesaistītajās valstīs tika iesaistīti 6600 bērni, kuriem bija drudzis. Viņu vidū 5,5 tūkstoši bija no uzņemšanas nodaļām, 725 – no intensīvās terapijas nodaļas un vairāki citi mazie pacienti, kuriem drudzis bija bīstamā kombinācijā ar citām saslimšanām.

Ar vecāku atļauju testā tika izmantoti jau ieplānoto asinsanalīžu paraugi. Asinis netika ņemtas īpaši šim pētījumam, lai neapgrūtinātu nedz pacientu, nedz medicīnas personālu.

Vai tests ir ilgstošs un sarežģīts?

Nē, tas ir ātrs un vienkāršs! Divas minūtes ilgst testa sagatavošana, un aptuveni stundu notiek pats process. Tātad īsā laikā ir iespējams noteikt, piemēram, kuram no pacientiem ir īpaši bīstamā bakteriālā infekcija, lai savlaicīgi sāktu atbilstošu terapiju, izmantojot arī antibakteriālos medikamentus. Pētījums pierādīja, ka līdz šim izmantojamo antibiotiku spektrs bieži ir pārāk plašs.

Tuvākajā laikā tiks izstrādāti eksprestesti pie pacienta gultas, kuru laikā pavisam ātri un viegli mediķiem būs norādes par iespējamo drudža iemeslu.

Pacientus ar infekcijas slimībām varētu sadalīt trīs lielās grupās – ar vīrusa saslimšanu, kuriem antibiotikas nelieto, smagi slimos, kuriem saslimšana uzreiz ir skaidra, un it kā tādu vidus posmu, kuram uzreiz grūti noteikt drudža iemeslu. Pētījums vairāk ir domāts tieši šai pēdējai grupai.

Šis pētījums bija starptautisks…

Jā! Pamatā šis ir Eiropas pētījums. Partneri klīniskajā sadaļā veic vienādus uzdevumus, tikai dažādos reģionos atšķiras infekcijas un pacienti. Ja runājam, piemēram, par Āfrikas kontinentu, tad daudzās tā valstīs ir plaši izplatīta malārija, tuberkuloze un citas smagas slimības. Tādēļ mūsu uzdevums bija izstrādāt salīdzinoši lētu un viegli lietojamu testu.

Šis projekts ir vērsts ne tikai uz palīdzību pašmāju pacientiem, bet arī uz starptautisko sadarbību. Tas nedrīkst būt bagāto valstu tests.

Projekta īstenošanas laikā mēs asins paraugus sūtījām uz Nīderlandi vai Angliju, bet turpmākā procesā testi tiks veikti uz vietas Latvijas klīnikās. Vienā no mūsu sūtījumiem kopā bija pat 150 litri analīžu, protams, pa stobriņam katram pacientam.

Jāuzsver, ka līdz šim kopumā par projektu ir bijušas aptuveni desmit zinātniskās publikācijas, un vairākas no tām ir ierosinājuši tieši Latvijas pētnieki.

perform_projekta_petnieku_tiksanas.jpgProjekta PERFORM dalībnieku tikšanās Rīgā, viesnīcā "Bergs", 2018. gada septembrī

Kāds būs pētījuma turpinājums?

2019. gadā tika uzsākts nākamais Apvāršņa 2020 projekts – DIAMONDS. Tā ietvaros esošā pētnieku konsorcija turpina risināt uzdevumus, kas saistīti ar personalizētas medicīnas ieviešanu ikdienā ES veselības aprūpes sistēmās, lai diagnosticētu un ārstētu izplatītākās infekcijas un iekaisuma slimības.

Jau nākamajā gadā Latvijā un vēl sešās valstīs būs pilotprojekts, kura laikā uz vietas klīnikās tiks veiktas asins paraugu analīzes, tātad – pats testēšanas process, un asinis nekur netiks sūtītas.

Mērķis ir panākt, ka tests ir iekļauts ikdienas izmeklējumu klāstā un tiek veikts uz vietas, piemēram, Bērnu slimnīcā.