Atzinība

Ceturtdien, 12. maijā, P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā tika pasniegta ievērojamā ķirurga Paula Stradiņa balva. To par izciliem pētījumiem medicīnas vēsturē vai ievērojamu veikumu praktiskajā medicīnā ik gadu piešķir Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) un Latvijas Zinātņu akadēmija. P. Stradiņa 120. jubilejas gadā balva ir piešķirta RSU profesoram, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītājam Aigaram Pētersonam (attēlā pa labi) par inovatīvu metožu ieviešanu bērnu ķirurģijā un bērnu traumatisma profilaksē Latvijā.

aigars-petersons-stradina-balva-rsu04.jpg

Tradicionālajā akadēmiskajā uzrunā balvas pasniegšanā profesors pievērsās sarežģītākajam no bērnu ķirurģijas aspektiem – jaundzimušo ķirurģijai. Viskomplicētākās jaundzimušo ķirurģijā ir barības vada problēmas, un statistika par operācijas veiksmīgi pārcietušajiem mazuļiem ir viens no rādītājiem, pēc kuriem var vērtēt bērnu ķirurģijas kvalitāti valstī kopumā.

"Šī balva ir izcila atzinība visai bērnu ķirurģijas nozarei. 1965. gadā, kad Latvijā pēc barības vada operācijas izdzīvoja pirmais mazulis, no vadošajām klīnikām bijām atpalikuši par vairākām desmitgadēm. Šajā ziņā patlaban esam sasnieguši tādu pašu līmeni kā Zviedrija, Somija, Vācija un ASV – no operētajiem bērniem izdzīvo 90–95 %," norāda prof. Aigars Pētersons.

aigars-petersons-stradina-balva-rsu17.jpg

Profesors studējis Rīgas Medicīnas institūta (pašreiz – Rīgas Stradiņa universitāte) Pediatrijas fakultātē. A. Pētersons 1991. gadā ieguva medicīnas doktora (tēma – Barības vada deformēšanās un sabrukums) un 1996. gadā habilitētā medicīnas doktora (Bērnu gremošanas trakta dobjo orgānu biomehāniskās, bioķīmiskās un strukturālās izpētes ķirurģiskie aspekti) grādu. Profesors ir 420 zinātnisku publikāciju un četru izgudrojumu autors, un kopš 2000. gada ir Latvijas Ķirurģijas žurnāla (Acta Chirurgica Latviensis) zinātniskais redaktors.

Profesors A. Pētersons ir mācību grāmatas Bērnu ķirurģija un monogrāfijas Bērnu ķirurģija primārās aprūpes ārstam autors, European Journal of Pediatric Surgery redkolēģijas loceklis kopš 2006. gada. Profesors vada praktiskās nodarbības un lasa lekcijas Medicīnas fakultātes studentiem un medicīnas rezidentiem un kopš 2008. gada ir RSU Doktorantūras nodaļas dekāns. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīniku profesors vada kopš 1997. gada.

Lasiet arī šā gada sākumā RSU mājaslapā publicēto interviju ar profesoru Aigaru Pētersonu!