Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem

“Rīgas Stradiņa universitāti nav iespējams absolvēt, izpildot vienīgi minimumu. RSU pieprasa intensīvu darbu un kvalitāti, jo prasību latiņa ir augsta. Tajā pašā laikā RSU iemāca strādāt ātri un efektīvi, kas ļaut ietaupīt laiku un atvieglo mācību procesu,” stāsta Eiropas studiju fakultātes bakalaura programmas Starptautiskais bizness un ilgtspējīga ekonomika trešā kursa studente Annamarija Pumpura (attēlā).

annamarija_pumpure_0.jpg

Kaktusi kā zīme par pareizās augstskolas izvēli

Savu universitāti Annamarija sāka meklēt jau 10. klasē un labi zināja, ka studēt vēlas Latvijā. Meiteni jau vidusskolā interesēja bizness un finanses, un šādas studiju iespējas bija izvēles grozā. Sākumā tajā gan nebija Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), kas tradicionāli vairāk saistījusies ar medicīnu nevis biznesu. Tomēr reiz Jaunā gada svinībās Annamarija iepazinās ar kādu RSU studentu, kurš tik krāsaini un aizrautīgi raksturoja studijas ekonomikas un biznesa jomās, ka spēja ieinteresēt par studijām RSU.

Kopumā visus trīs vidusskolas gadus topošā studente domājusi un vērtējusi dažādos augstskolu piedāvājumus Latvijā, vēlreiz un vēlreiz rūpīgi izcilājot iespējas. Izvēle par labu RSU tika pieņemta tikai pēdējā naktī pirms dokumentu iesniegšanas. Nākamajā rītā, pirmo reizi ienākot RSU, Annamarija ieraudzīja izteiksmīgus kaktusus. Šie augi meitenei sevišķi patīk, tādēļ tie lika pasmaidīt un viesa cerību, ka universitātē tiks pavadīti zinībām piesātināti, krāšņi un skaistu atmiņu pilni gadi. Cerības piepildījās.

Piedāvājuma sarežģītais labirints

Studijām bija jābūt ne tikai teorētiskām, bet arī praktiskām, iekļaujot mūsdienu biznesa vidē pieprasītās zināšanas un iemaņas.

Tas nozīmē, ka vismaz daļai docētāju jābūt no biznesa un finanšu jomām, kā arī praktiski jādarbojas sevis pārstāvētajā nozarē. Kā uzsver studente, RSU to nodrošina, jo liela daļa docētāju ne tikai pārstāv uzņēmumus, bet ir arī to vadītāji vai pat īpašnieki.

Piemēram, grāmatvedību mācījusi docētāja Iveta Magone, kura, balstoties uz savu plašo pieredzi nozarē, spējusi salīdzinoši īsā kursa laikā sniegt noderīgas, praktiskas un ikdienā pielietojamas zināšanas. Annamarijas studiju biedrs pēc šā kursa pabeigšanas sāka darbu ar grāmatvedību saistītā amatā. 

Kopumā visvairāk interesējuši kursi, kurus līdz studijām RSU nav bijusi iespēja apgūt. Daudzo izcilo docētāju vidū Annamarija īpaši izceļ Anželiku Berķi-Bergu, kura mācīja finanšu pamatus, Rinaldu Muciņu, kurš iepazīstināja ar tiesību teorijas pamatiem, Normundu Gūtmani, kurš mācīja augstāko matemātiku un Kristīni Blumfeldi-Rutku, kura vadīja starptautiskā mārketinga kursu. Vēlāk sekoja uzņēmumu vadība, biznesa ētika, dažādas mūsdienīgas tehnikas, kuras var izmantot koučinga sfērā un, protams, arī ilgtspēja, kas ir pieminēta programmas nosaukumā.

annamarija_pumpure_1.jpg

Muzicējot RSU Studējošo pašpārvaldes Gada balvas pasniegšanas ceremonijā 2021. gadā

Kas svarīgāks – peļņa vai ilgtspēja?

Studente atbild, ka uz šādu provokatīvu jautājumu tiešas un īsas atbildes nav, jo abas mūsdienās ir cieši saistītas. Ilgtspēja nozīmē gan uzņēmuma spēju pastāvēt ilgtermiņā, gan tā balstīšanos uz trim pīlāriem – sabiedrību, ekonomiku un vidi.

“Pasaule mainās, tādēļ šodien, neņemot vērā sabiedrības intereses un vides aizsardzību, piemēram, ES īstenoto Eiropas zaļo kursu, ir grūti runāt par veiksmīgu biznesu, kurā ir tikai viens atskaites punkts – peļņa,” uzskata Annamarija.

Praktiskās nodarbības palīdz gan studentiem, gan uzņēmumiem

Viens no praktisko mācību uzdevumiem bija analizēt noteiktu Latvijas un pasaules uzņēmumu biznesa un finansiālo informāciju, lai izdarītu secinājumus, izstrādātu priekšlikumus, kurus prezentēt šiem uzņēmumiem. Tādejādi ir abpusējs ieguvums: studenti trenē savas analītiskās spējas, bet uzņēmumi gūst jaunas idejas vai vismaz skatījumu uz sevi no malas, kas nereti atšķiras no iekšējā redzējuma.

Kā stāsta Annamarija, RSU pilnveidojot kursus un programmu, regulāri tiek apzināti un ņemti vērā studentu viedokļi.

Studijas ir ne tikai latviešu, bet arī angļu valodā, kas bija papildu arguments programmas izvēlē.

Kā ikdienā izmantot RSU gūtās zināšanas?

Annamarija ne vien studē RSU, bet arī strādā uzņēmumā Printseekers, kurā ir iespēja izmantot universitātē gūtās zināšanas. Darbs saistīts ar lieliem ārvalstu sadarbības partneriem, tādēļ lieti noder zināšanas par organizācijas vadību, biznesa psiholoģiskajiem aspektiem un citas prasmes, turklāt uzņēmums darbojas nepārtrauktā attīstības procesā un uzklausa darbinieku ierosinājumus. Annamarija atzīst, ka vairāki viņas priekšlikumi ir ņemti vērā, plānojot uzņēmuma nākotni.

Runājot par turpmākajiem plāniem, pašreizējā situācijā katrs ir nedaudz piesardzīgs, arī Annamarija. Viņa apsver studiju turpināšanu saistītā virzienā, kā arī plāno veiksmīgi pielietot iegūtās zināšanas profesionālajā darbībā.

annamarija_pumpure_printseekers.jpg

Annamarija kopā ar Printseekers kolēģiem