Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem

Students ir ne tikai jauns cilvēks, kurš nesen  izraudzījies nākotnes profesiju un ir gatavs ar nepacietību uzsūkt zināšanas un prasmes, kuras piedāvā studiju process. Students ir arī līdzvērtīgs partneris, ar kuru konsultēties dažādos studiju procesa pilnveidošanas, studiju programmu uzlabošanas, sadzīves apstākļu un infrastruktūras izmaiņu vai citos universitātes attīstības jautājumos. Bez studentu izvērtējuma nav iespējama neviena nozīmīga Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) attīstības programmas īstenošana. Par to liecina RSU Studentu pašpārvaldes 25 gadu ilgā pieredze un stabilās tradīcijas.

RSU rektors prof. Aigars Pētersons uzskata, ka studenti ar savu tiešumu un atklātību ne tikai norāda uz nepilnībām, bet arī sniedz patiesi nozīmīgus priekšlikumus, kas palīdz universitātei vienmēr izvēlēties īsto ceļa karti, lai sasniegtu izvirzītos mērķus. "Jau otro gadu pēc kārtas RSU ir atzīta par augstskolu ar labāko reputāciju Latvijā, kas nebūtu iespējams bez studentu atbalsta, ikdienas iesaistes lēmumu pieņemšanā un universitātes studiju procesa pilnveidošanā," uzsver profesors Aigars Pētersons.

Nozīmīgs piemērs studentu un universitātes vadības sadarbībai ir aizvadītā gada novembrī parakstītais nodomu memorands (turpmāk tekstā –memorands), kura 17 punktu izpildes gaita ir reāls sadarbības kontroles mehānisms. Daži no memorandā minētajiem uzdevumiem ir īstenojami īsākā laika posmā, dažiem nepieciešams ilgāks laiks, tomēr to apkopošana vienotā dokumentā liecina, ka stāsts par konsultāciju nozīmi nav tikai tukši vārdi. 

RSU Studentu pašpārvaldes priekšsēdētāja Linda Skulme uzskata, ka memorands ir pareizais mehānisms, kā apkopot studentiem svarīgos RSU attīstības jautājumus, sekot to izpildes gaitai un meklēt cēloņus, ja kāda mērķa sasniegšana vai izpilde kavējas. Vairāki no studentiem aktuāliem jautājumiem jau ir atrisināti. Piemēram:

  • RSU bibliotēka strādā katru dienu divdesmit četras stundas, kas dod iespēju ikdienas darbos aizņemtam studentam izvēlēties sev izdevīgāko apmeklējuma laiku.
  • Ir sakārtots jautājums par vienotiem uzņemšanas kritērijiem rezidentūrā, studentu priekšlikumi ir ņemti vērā, izstrādājot jauno Iekšējās kārtības noteikumu redakciju.
  • Ir izstrādāta pieteikšanās sistēma studentu pieejai Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā papildu treniņiem ārpus studiju grafika, izmantojot simulatorus un mulāžas.
  • Anatomikums studentiem ir pieejams arī brīvdienās.
  • No nākamā rudens pārbaudījumi tiks iesniegti anonīmi, izmantojot īpašus identifikācijas numurus, bet no 1. janvāra būs jauna, vieglāk uztverama un pilnīgāka e-studiju platforma.
  • Tika izveidots jauns amats – veselības studiju prorektors, kura uzdevums ir pārvaldīt visas veselības aprūpes programmas, kā arī nodrošināt komunikāciju ar Latvijas un citu valstu slimnīcām.

Linda Skulme uzsver, ka studenti ir pārstāvēti vadošajās RSU struktūrās, kā Senātā vai Satversmes sapulcē, un piedalās rektorāta un Dekānu padomes sēdēs. "Tā noteikti nav tikai formāla klātbūtne, bet gan rūpīga gatavošanās, iepazīšanās ar tēmām un dokumentiem, aktuālu jautājumu sagatavošana un iesniegšana, kā arī rūpīga sekošana studentu ierosinājumu tālākai virzībai," stāsta Studentu pašpārvaldes priekšsēdētāja. 

Studentu viedoklis RSU tiek uzklausīts ne tikai sanāksmēs, bet arī veicot dažādas aptaujas. Piemēram, nesen bija aptauja Vietējo un ārzemju studentu komunikācija RSU. Tā kā RSU ir līderis Baltijā ārvalstu studentu skaita ziņā, jautājums par šo studentu iekļaušanos ne tikai studiju procesā, bet arī ikdienā un sadzīvē ir aktuāls. Aptauja liecināja, ka no aptaujātajiem 89 % latviešu studentu un 98 % ārzemju studentu ir ieinteresēti biežākā saskarsmē, ko veicina ne tikai dažādi draudzības pasākumi, bet arī apvienotās latviešu un ārvalstu studentu grupas.

Studentu viedokļa uzklausīšanu un iesaisti lēmumu pieņemšanā kā nozīmīgu vērtē RSU Doktorantūras nodaļas dekāne prof. Sandra Lejniece. Kā spilgtu savstarpējās komunikācijas un viedokļu saskaņošanas rezultātu profesore Sandra Lejniece min 5. un 6. kursu medicīnas studentu iesaisti doktorantu pētījumos. "Sākot projektu, bija bažas, vai studenti būs ieinteresēti doktorantu darbā, taču prakse parādīja, ka studentu vēlmes pat pārsniedz iesaistes iespējas, tādēļ tiek meklēti jauni veidi, lai arvien vairāk studentu varētu palīdzēt doktorantiem pētījumos un labāk iepazītos ar doktorantūras būtību un piedāvātajām iespējām," stāsta profesore S. Lejniece.

RSU Studentu pašpārvaldes vīzija paredz, ka pienāks diena, kad visi RSU īstenotie procesi un sasniegtie rezultāti būs atbilstoši ikkatra studenta interesēm. Līdzšinējā 25 gadu pieredze liecina, ka šī vīzija ir sasniedzama.