Pārlekt uz galveno saturu
Starptautiskā sadarbība
Studentiem
ĀSN

Latvija ar savu novietojumu, vēsturi un ekspertiem ir īpaši saistoša visiem, kurus interesē ārlietas, saka maģistra studiju programmas International Governance and Diplomacy (Starptautiskā pārvaldība un diplomātija) studente Luīza Sofija Lēnīsa (Louisa Sophie Lönnies). Bakalaura studiju pieredzi smēlusi Ķelnē kopā ar vairākiem simtiem kursabiedru, Luīza ar baudu stāsta par mazajām studentu grupām, interaktīvajām studiju metodēm un ļoti personisko mācībspēku attieksmi. 

LouisaSophie_Diplomacy_first_day.JPG

Luīzas kursabiedri ir no Indijas, Armēnijas, Gruzijas, Lielbritānijas, Kamerūnas un Latvijas. Viņi ir pirmais programmas "International Governance and Diplomacy" "sasaukums" RSU. Foto pirmais no kreisās ir šīs studiju programmas vadītājs doc. Māris Andžāns, bet Luīza ir ceturtā no kreisās

Luīza un viņas kursabiedri no Indijas, Armēnijas, Gruzijas, Lielbritānijas, Kamerūnas un Latvijas ir pirmais jaunās studiju programmas International Governance and Diplomacy "iesaukums". Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) jau gadiem ir starp izglītības eksporta līderiem Baltijas valstīs – ceturtā daļa augstskolas studentu nāk no ārvalstīm, visvairāk no Vācijas, Zviedrijas, Somijas, Norvēģijas un Itālijas. Taču līdz šim RSU ārvalstīs lielākoties bijusi pazīstama ar medicīnas un zobārstniecības studiju programmām. Līdz ar International Governance and Diplomacy startu RSU nu ir paplašinājuši studiju klāstu angļu valodā ar pirmo sociālo zinātņu studiju programmu un šo virzienu turpina attīstīt, patlaban veidojot saturu jaunai maģistra studiju programmai Transition and Russia Studies

Maza valsts – cits skatpunkts

"Puse no maniem kursabiedriem ir no Latvijas. Viņi izvēlējušies studēt angliski, lai labāk sevi sagatavotu starptautiskai karjerai. Otra puse nāk no dažādām pasaules malām. Turklāt jomas, ko viņi pārstāv, ir tik dažādas – mums ir filologi, vēsturnieki, kā arī biznesu un mediju menedžmentu izstudējušie. Tas viss pilnveido kopskatu un izpratni par lietām, ko studējam," stāsta Luīza. Viņa pati iepriekš Ķelnē ieguvusi bakalaura grādu ekonomikā, pa vidu bagātinādama šīs studijas Erasmus+ apmaiņā Madridē. Jau tad Luīza sākusi apzināti izvēlēties starpdisciplinārus studiju kursus, kur ekonomika mijas ar politiku. 

Sākot domāt par studijām maģistrantūrā, Luīzai bija skaidrs, ka viņa studēs starptautiskās attiecības un diplomātiju, turklāt darīs to ārpus Vācijas. Viņa ļoti mērķtiecīgi pētīja iespējas un nonāca līdz RSU programmai: "Tobrīd man vajadzēja iegūglēt, kur atrodas Latvija. Neslēpšu – es ļoti maz zināju par Eiropas austrumu daļu."

LouisaSophie_DiplomacySaeima.JPG

Vizīte Saeimā

Toties kā Vācijas pilsētas Āhenes iedzimtā Luīza lieliski zina, cik ļoti dzīve pierobežā bagātina skatījumu uz daudziem jautājumiem. Āhene ir Vācijas vistālāk rietumos novietotā pilsēta, teju uz pašas robežas ar Nīderlandi un Beļģiju. Tā ir pievienotā vērtība, jo redzesleņķis ir bagātīgāks, pilnvērtīgāks. "Latvija no starptautisko attiecību aspekta ir īpaša ar to, ka ir maza valsts, kas atrodas uz ES ārējās robežas, turklāt kaimiņos lielvarai," stāsta Luīze, kura nesen apguvusi studiju kursu par mazām valstīm starptautiskajā sistēmā. Viņa ar sajūsmu stāsta par saviem docētājiem, kas ir ārpolitikas eksperti ar starptautisku pieredzi.

Mācībspēki, kuri atbalsta un iedvesmo

Luīzu RSU sajūsmina ne vien studiju saturs, bet arī formāts. Atšķirībā no studijām Vācijā viņu Rīgā vispirms pārsteidzis tas, ka starp docētājiem un studentiem nepastāv stingra hierarhija – attiecības nav tik distancētas, un tas veicina diskusiju kultūru, lai arī noteiktajā studiju jomā esi jaunpienācējs. Palīdz arī tas, ka grupa ir neliela un docētāji var investēt savu laiku katrā studentā. "Ķelnē studijas norisinājās lielākoties lekciju formātā, kur auditorijā vienkopus bija 200 – 300 studentu. Pirmā saruna ar kādu no maniem docētājiem bija, kad sāku rakstīt bakalaura darbu, bet šeit jau pirmajā studiju nedēļā izjutu tik daudz atbalsta, palīdzības, konsultāciju – pieeja ir ļoti individuāla!" viņa stāsta. Luīza atzinīgi novērtē arī moduļu sistēmu, kas nozīmē, ka vienlaikus šīs programmas studenti apgūst vienu studiju priekšmetu, toties dara to intensīvi un ļoti koncentrēti – aptuveni četru nedēļu garumā. Tas ļauj dziļāk pievērsties vienai tēmai un vienlīdzīgi izretināt darba apjomu, nekrītot panikā divreiz gadā eksāmenu laikā.

Luiza_Sofija_Lenisa.jpg

Pie lielākajiem šībrīža studiju izaicinājumiem Luīza pieskaita prāvo eseju apjomu. Lai spētu pamatot savu skatījumu rakstiski, arī jālasa ir daudz. Visproduktīvāk viņai tas izdodas kādā no Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasītavām. “Tur ir ļoti mierīgi, turklāt skats pāri Daugavai uz Vecrīgu ļoti iedvesmo,” piebilst studente. 

Rīgu par piemērotu vietu savai maģistrantūrai izvēlējies arī Luīzas draugs, ar kuru kopā viņi ieradās Latvijā augusta izskaņā. Viņš izvēlējās studijas Rīgas Juridiskajā augstskolā, un drīzumā jau būs tās absolvents. Par tālākiem plāniem Luīza vēl neņemas spriest, taču par to, ka maģistra grāds starptautiskajās attiecībās un diplomātijā būs atspēriens viņas karjerai, studente nešaubās, jo "starptautiskās attiecības paver daudz iespēju. Es vēlētos savu nākotni saistīt ar starptautiskajām organizācijām, vēlams, nevalstiskajā sektorā. Vairāk par monetāro aspektu mani motivē vērtības. Varbūt tas izklausīsies pārlieku ambiciozi, bet man gribētos sniegt savu artavu, lai šī pasaule kļūtu labāka."

Plašāka informācija par studiju programmu
International Governance and Diplomacy (Starptautiskā pārvaldība un diplomātija)

Angļu valodā
Latviešu valodā