Konferences, semināri
Pētniecība

Tuvojoties RSU Zinātnes nedēļas 2023 tēžu iesniegšanas termiņam (20. janvāris), nolēmām aplūkot dažas jau iesniegtās pērles un izcelt dažu, mūsuprāt, aizraujošāko zinātnisko darbu tēmas.

Zinātnes nedēļas mugurkauls – medicīnas jautājumiem veltītā konference Knowledge for Use in Practice – šķērsos pašreizējās medicīnas zināšanu robežas molekulārā līmenī, aplūkojot tādus jautājumus kā MikroRNS un pieeja omega-3 polinepiesātināto taukskābju daudzuma palielināšanai kardiometabolisko slimību ārstēšanai zinātniskajos darbos ar nosaukumu MiRNAs as potential biomarkers in myalgic encephalomyelitis / chronic fatigue syndrome un A novel approach to increase Omega-3 polyunsaturated fatty acids for cardiometabolic disease management.

• Savukārt inovatīvas tehnoloģijas intensīvās terapijas jomā tiks analizētas zinātniskajos darbos Prediction of sepsis using machine learning methods on MIMIC-III database un Blood purification using the AN69ST hemofilter as a treatment modality for critically ill septic patient.
  • Pēc aizvadītā gada COVID-19 tematikai veltītās konferences joprojām ir daudz pandēmijas laikā radītu zināšanu. Par šo tematu iesūtīti darbi ar nosaukumu Burnout and symptoms of depression during COVID-19 pandemic in Latvian medical residents un The role of matrix metalloproteinase 8 in the acute COVID-19.
  • Konferencei iesniegti arī darbi ar nedaudz provokatīviem nosaukumiem, piemēram, Obstetrician / gynaecologists’ and midwives‘ view on Caesarean section by maternal request. Has anything changed over 17 Years?
  • Gaidāma arī aizraujoša diskusija par reto slimību gadījumiem, kurā tiks aplūkota Menetrijē slimība, sinonazālā olfaktoriskā neiroblastoma, atipisks Minhauzena sindroms un idiopātiska plaušu fibroze ar primāro Šēgrena sindromu.

Sabiedrības veselības tēmai veltītajā konferencē Society. Health. Welfare tiks apspriestas būtiskas problēmas, ar kurām saskaras mūsdienu veselības aprūpes sistēmas, kā arī apskatīti instrumenti šo problēmu mazināšanai. Lūk, daži iesniegto zinātnisko darbu nosaukumi: Process flows of an emergency department – How process modeling and simulation can help improve the efficiency and quality of patient care, Assessment of readiness of Latvian health care system for the implementation of value based health care approach un Interaction between physical and psychoemotional load for operating unit health staff.

• Zinātnes nedēļa ir starptautisks pasākums, tāpēc sabiedrības veselības problēmas pasaulē tiks aplūkotas darbos ar nosaukumu Challenges in preventive health care for children up to age 1 in Bulgaria, Community pharmacy policy reform in Nova Scotia, Canada during COVID-19 un Older adults’ digital inclusion: new challenges for Lithuanian social policy.

Jāpiemin arī sociālās zinātnes, kas ir neatņemama Rīgas Stradiņa universitātes sastāvdaļa. Sociālo zinātņu konference PLACES sniegs savu artavu, apskatot aktuālus jautājumus tiesībās, politikā, ekonomikā un citās jomās. Konferencei iesniegti zinātniskie darbi ar tādiem aizraujošiem nosaukumiem kā Legal aspects of informed consent and personal autonomy in clinical trials involving artificial intelligence, Latvian doctors and medical Students on assisted dying, “Positive criminology: an innovative approach to crime prevention in Latvia un Dynamics of populist parties in European Union countries from 2013 to 2022.

Zinātnes nedēļas ietvaros norisināsies arī izglītības tehnoloģijām veltītā konference University Teaching and Learning, kurā netrūks darbu ar intriģējošiem nosaukumiem, piemēram, Is artificial intelligence, including Chat GPT and others, a professor's assistant or a threat in the process of legal education, Training of military medics at Rīga Medical Institute for the needs of the Soviet Army (1950–1990) un Technical innovations for a successful simulated hospital.

Šeit uzskaitīta tikai neliela daļa no šāgada Zinātnes nedēļas konferencēm iesniegtajiem darbiem. Visi darbi ir vērtīgi un nozīmīgi gan universitātei, gan  zinātnes pasaulei. Nekavējieties un iesniedziet savas tēzes līdz 20. janvārim!

Visas pieņemtās tēzes tiks publicētas brīvpieejas žurnāla Medicina pielikumā. Labāko zinātnisko darbu autori saņems finansiālu atbalstu pilnteksta darba par attiecīgo tēmu publicēšanai recenzētā brīvpieejas žurnālā.