Pārlekt uz galveno saturu

VPP.jpg

ddvvi.png

Aicinām piedalīties pētījumā!
Lūdzu, izlasiet šo informāciju, lai uzzinātu,
kāpēc tas tiek veikts un ko paredz dalība tajā!

Kas ir cilvēku biomonitorings

Cilvēki ik dienas ir pakļauti dažādu ķīmisku vielu iedarbībai. Šīs ķīmiskās vielas var atrasties apkārtējā vidē, patēriņa produktos, pārtikā, dzeramajā ūdenī, kā arī darba vidē. Cilvēka biomonitorings ietver paraugu savākšanu no cilvēkiem (piemēram, asins, matu, siekalu vai urīna) un interesējošo ķīmisko vielu rādītāju līmeņa noteikšanu tajos. Mūsu pētījuma mērķis ir, izmantojot cilvēka bioloģiskos paraugus, izprast šādu ķīmisko vielu iedarbību uz cilvēkiem, ar to saistītos veselības riskus, kā arī uzlabot ķīmisko vielu risku pārvaldību.

Par pētījumu

Pētījuma Latvijas cilvēka biomonitoringa programmas izveide – HBM4LV (projekta/līguma nr. VPP-VM-Sabiedrības_Veselība-2023/4-0001) ilgtermiņa mērķis ir iegūt zināšanas, kas ļautu veidot pierādījumos balstītu cilvēka biomonitoringa sistēmu Latvijā, ņemot vērā starptautisko pieredzi un pielāgojot to nacionālajām vajadzībām. Pētījumu ir apstiprinājusi Rīgas Stradiņa universitātes Ētikas komiteja, un tas atbilst Vispārējās datu aizsardzības regulas prasībām (ES) 2016/679 (GDPR). Pētījumu pēc LR Veselības ministrijas pasūtījuma īsteno Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Darba drošības un vides veselības institūts. To finansē Eiropas Savienība un Latvijas valsts valdība, un tā norises laiks ir no 2023. gada decembrim līdz 2025. gada decembrim.

Kādus dalībniekus meklējam

Mēs aicinām piedalīties jebkuru Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 gadiem līdz 75 gadiem.

Kas jādara, lai piedalītos pētījumā

Ja nolemsiet piedalīties, tad, lūdzu, aizpildiet aptaujas anketu par sevi. Jūs apstiprināsiet savu piekrišanu, aizpildot un parakstot piekrišanas veidlapu. Pēc tam pētnieki sazināsies ar jums, lai jūs varētu elektroniski atbildēt uz jautājumiem par sevi, savu dzīvesveidu, uzturu, paradumiem, darbu, hobijiem un citiem jautājumiem, kas varētu ietekmēt to, vai esat pakļauts kādu ķīmisko vielu iedarbībai. Pēc tam jums vajadzēs doties uz laboratoriju, kur nodosiet šādus analīžu paraugus:

  • urīna paraugus;
  • no rokas vēnas vairākus asins paraugus.

Dažus (ne visus) dalībniekus vēlēsimies iesaistīt arī vides paraugu paņemšanā (putekļi, dzeramais ūdens, augsne), bet par to ar potenciālajiem dalībniekiem sazināsimies atsevišķi.

Kas notiks ar paraugiem, datiem un rezultātiem

Mēs aizvietosim jūsu personīgo informāciju, piemēram, vārdu un uzvārdu ar kodu, lai aizsargātu jūsu privātumu, un pārsūtīsim paraugus uz specializētām laboratorijām analīzei vai uzglabāsim tos savās telpās, lai analīzes veiktu vēlākā periodā. Jūsu paraugi tiks analizēti, lai noteiktu dažādu ķīmisko vielu (piemēram, pesticīdu, metālu, noturīgo organisko piesārņotāju) vai to metabolītu iedarbību uz jūsu organismu. Urīna un asins paraugi var tikt testēti papildus uz dažādiem bioķīmiskajiem parametriem, iekaisuma marķieriem vai citiem rādītājiem, kas jau agrīni var liecināt par ķīmisko vielu iedarbību uz cilvēku veselību. Jūsu paraugos netiks analizēts alkohola, recepšu medikamentu vai nelegālu narkotisku vielu saturs.

No jums un citiem dalībniekiem iegūtos datus anonīmā veidā glabās un izmantos pētniecības nolūkiem, un tie var tikt kombinēti ar citiem datiem no dažādiem avotiem. Jūsu anonimizētie paraugi tiks uzglabāti biobankā RSU Zinātnes centrā, Darba drošības un vides veselības institūta telpās, lai tos varētu izmantot turpmākos biomonitoringa pētījumos ķīmisko vielu iedarbības izpētē, kuri būs saņēmuši ētikas komitejas atļauju.

Jūsu personiskie rezultāti par noteiktiem metāliem un citām ķīmiskām vielām tiks nodoti jums tikai gadījumā, ja norādīsiet, ka vēlaties tos saņemt, tomēr vēlamies brīdināt, ka rezultātu sagatavošanas process ir ilgs un sarežģīts process, jo mērījumus veiks starptautiski atzītas šauri specializētas laboratorijas ārzemēs.

Kā tiks garantēts dalībnieku privātums

Pētījums ievēro Eiropas Datu aizsardzības regulu. Mēs garantējam jūsu anonimitāti, aizstājot jūsu vārdu, uzvārdu ar kodu un aizsargājot visus elektroniskos un papīra pierakstus pret nesankcionētu piekļuvi. Publicētajos pētījuma ziņojumos nebūs informācijas, kas varētu identificēt jūs. Trešās personas nevarēs piekļūt jūsu personiskajiem rezultātiem, ja vien jūs tam nepiekritīsiet. Ja jums ir kādi jautājumi vai problēmas saistībā ar datu aizsardzību, sazinieties ar mūsu datu aizsardzības speciālistu pa e-pastu personu[pnkts]datiatrsu[pnkts]lv vai tālruni 67409144.

Kādu labumu sniedz piedalīšanās pētījumā

Pētījums palīdzēs identificēt nozīmīgākos pesticīdu, metālu un noturīgo organisko piesārņotāju avotus un iedarbības ceļus Latvijas iedzīvotāju vidū, kā arī noskaidrot šo vielu koncentrācijas Latvijas iedzīvotāju bioloģiskajos paraugos. Projektā iegūtās zināšanas un dati tiks izmantoti, lai izstrādātu rekomendācijas Latvijas cilvēka biomonitoringa sistēmas izveidei un ieviešanai. Par dalību projektā nav paredzēta atlīdzība.

Vai un kā iespējams atteikties no dalības

Jūs varat jebkurā laikā atsaukt dalību šajā pētījumā, rakstot RSU Darba drošības un vides veselības institūta pētniekiem epastā biomonitoringsatrsu[pnkts]lv. Mēs paturēsim tiesības izmantot visus paraugus, kas savākti pirms atsaukšanas, konfidenciālā veidā.

Cik izmaksās dalība pētījumā

Jums nebūs nekādu izmaksu. Arī pētījuma īstenotāji jums nemaksās par dalību pētījumā. Jūsu dalība pētījumā notiks jūsu izvēlētajā laikā.

Ar ko kontaktēties, ja neesat drošs par kaut ko, vai arī vēlaties iegūt papildu informāciju par pētījumu

Ja jums rodas kādas neskaidrības vai ir nepieciešama papildu informācija, lūdzam sazināties ar RSU Darba drošības un vides veselības institūta pētniekiem, rakstot uz biomonitoringsatrsu[pnkts]lv