Pārlekt uz galveno saturu

Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) pirmo reizi norisināsies zinātniski praktiskā konference sporta psiholoģijā Mūsdienu sporta psiholoģija: pētniecība, inovācijas un profesionālā prakse, pulcējot psihologus, pētniekus, trenerus, sportistus, studentus, sporta nozares profesionāļus un interesentus. Konference veltīta sportistu psiholoģiskajai sagatavotībai, mentālajai veselībai, starpdisciplinārai sadarbībai un zinātniski pamatotu metožu ieviešanai sporta praksē.

Mg. psych. Beate Evelīna Dišlere, RSU doktorante, Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras docētāja, pētnieka pienākumu izpildītāja valsts pētījumu programmas Sports projektā:

“Šī konference radās no vēlmes satuvināt sporta psiholoģijas zinātni un praksi — radīt telpu, kur vienuviet satiekas pētnieki, psihologi, treneri un sportisti, lai runātu par to, kas patiesībā notiek sporta vidē.

Mums ir svarīgi ne tikai dalīties ar jaunākajiem pētījumiem, bet arī runāt par reālo pieredzi, mentālo veselību, sadarbību komandā un psiholoģiskās sagatavotības nozīmi sportista attīstībā. Konference ir veidota kā dialogs – starp valstīm, disciplīnām un profesionālajām lomām – ar mērķi stiprināt pierādījumos balstītu pieeju sportā. Aicinu konferencē piedalīties ikvienu, kam ir interese un vēlme pilnveidot sporta psiholoģijas jomu, lai kopīgi stiprinātu sportistu veselīgu izaugsmi, veicinātu sporta vides ilgtspēju un aktualizētu psiholoģijas nozīmi tajā.”

23. aprīlis būs veltīts sporta psiholoģijas pamattēmām — mentālajai veselībai un stipro pušu pieejai sportā. Dienu atklās Mg. psych. Beate Evelīna Dišlere, pievēršoties mentālās veselības riska faktoriem, psiholoģisko grūtību spektram un atbalsta stratēģijām sportā. Savukārt prof. Charles Martin-Krumm (Francija) vadīs meistarklasi Strengths Use in Sports, aktualizējot stipro pušu identificēšanu un izmantošanu sportistu snieguma un labbūtības veicināšanā.

24. aprīlis fokusēsies uz sporta psiholoģijas praksi un pētniecību Latvijā. Profesionālās prakses pieredzes sadaļā PhD Gundega Ulme dalīsies pieredzē par psihologa darbu Paralimpiskajās spēlēs, savukārt paneļdiskusijā sportisti, treneri un psihologi analizēs sadarbības modeļus sporta vidē un sporta psiholoģijas nozīmi ikdienas treniņu un sacensību procesā. Dienas turpinājumā notiks tematiskā zinātniskā sesija, kurā tiks prezentēti valsts pētījumu programmas Sports projekta Inovācijas, metodikas un rekomendācijas sporta nozares attīstībai un pārvaldībai Latvijā (VPP-IZM-Sports-2023/1-0001) un starptautiskā pētniecības projekta No novērošanas līdz rīcībai: garengriezuma un starpkultūru skatījums uz sportistu psiholoģisko adaptāciju sporta sezonas laikā rezultāti, kā arī Jauno pētnieku un studentu forums, veicinot jauno speciālistu iesaisti nozares attīstībā.

25. aprīlis būs veltīts starptautiskajai perspektīvai un profesionālajai pieredzei. Starptautisko vieslektoru plenārsesijā uzstāsies asoc. prof. Radu Predoiu, doc. Alexandra Predoiu un prof. Monica Stănescu (Rumānija), pievēršoties treneru personības dimensijām, komunikācijas nozīmei sportā un emocionālās inteliģences nozīmei sportistu attīstībā. Dienas otrajā daļā notiks simpozijs par psiholoģiskās sagatavošanas treneru praktisko pieredzi darbā ar sportistiem, akcentējot zinātnes un prakses integrāciju sporta psiholoģijā.

Konference veicina dialogu starp pētniecību un praksi, stiprina profesionālo sadarbību un aktualizē sporta psiholoģijas nozīmi sportistu ilgtspējīgā attīstībā.

Konference tiek īstenota Erasmus+ projektā sadarbībā ar School of Practising Psychologists (École de Psychologues Praticiens, Francija) un National University of Physical Education and Sports (Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport, Rumānija).

Dalība konferencē bez maksas gan klātienē (RSU galvenajā ēkā), gan attālināti.

Programma (var tikt precizēta)

Pievienoties konferencei attālināti

23.04.
Dzirciema ielā 16, Hipokrāta auditorijā
15.00–15.45Atvērtā lekcija Mg. psych. Beate Evelīna Dišlere Mentālā veselība sportā: riska faktori, psiholoģisko grūtību spektrs un atbalsta stratēģijas
16.00–17.00Masterclass by Prof. Charles Martin-Krumm (France) Strengths Use in Sports
Meistarklase notiks angļu valodā. Dalība tikai klātienē B korpusā, 408. telpā.
Reģistrēšanās meistarklasei – obligāta
24.04.
Konsula ielā 21, 204. telpā
12.00–12.20Konferences atklāšana
12.20–12.35Lekt. PhD Gundegas Ulmes profesionālās prakses pieredzes stāsts Psihologs paraolimpiskajās spēlēs
12.45–14.45

Diskusija Sporta psiholoģija praksē: sadarbība starp psihologu, treneri un sportistu
Pieredzes stāsti no psihologiem, treneriem un sportistiem par sporta psiholoģijas aktualitāti praksē

Dalībnieki

  • Psihologi Gundega Ulme un Lāsma Lapiņa
  • Sportisti Linda Meijere, Katrīna Gaidule, Gustavs Ozoliņš un Rainers Rullers
  • Treneri Agnese Caune un Mārtiņš Rubenis
14.45–15.20Pārtraukums
15.20–17.10

Tematiskā zinātniskā sesija Valsts pētījumu programmas un starptautiskā pētniecības projekta rezultātu prezentācijas

Projekti

  • Inovācijas, metodikas un rekomendācijas sporta nozares attīstībai un pārvaldībai
    B. E. Dišlere – Jauno sportistu mentālās veselības indikatori sacensību sezonas sākumā
    S. Bartušēvica – Vizuāli telpiskās spējas bērniem ar un bez garīgās attīstības traucējumiem
    A. Dūte – Selektīvās uzmanības un uzmanības noturības attīstīšana pusaudžu basketbolistiem jauktajā realitātē intervences izstrāde un pilotpētījums
    S. Pleinica – Jauktās realitātes intervence pusaudžu basketbolistu selektīvās uzmanības un uzmanības noturības attīstīšanai
  • No novērošanas līdz rīcībai: garengriezuma un starpkultūru skatījums uz sportistu psiholoģisko adaptāciju sporta sezonas laikā
    K. Volgemute, K. Ansons – No profilēšanas uz monitorēšanu sportistu psiholoģiskās adaptācijas novērtēšanā
25.04.
Konsula ielā 21, 204. telpā
12.00–14.00Starptautisko vieslektoru plenārsesija
Asoc. prof. Radu Predoiu (Rumānija) Personality of Elite Sports Coaches – Explicit and Implicit Dimensions
Doc. Alexandra Predoiu (Rumānija) When Words Shape Movement: Communication Types in Physical Education and Sport
Prof. Monica Stănescu (Rumānija) The Relationship Between Emotional Intelligence, Self-Esteem, and Motor Development in Junior Footballers from a Montessori Sports Club
14.30–16.00

Simpozijs Prakstiskā pieredze darbā ar sportistiem

Dalībnieki

  • G. A. Blumbergs – No domāšanas un darīšanas uz būšanu un jušanu: sporta psihologa pieredzes stāsts 1:1 darbā ar sportistiem
  • K. Ansons – Psiholoģisko prasmju treniņu ietekme uz amatieru riteņbraucēju sniegumu
  • J. Ābele – U-16 vieglatlētu iekšējās runas prasmes pilnveide fiziskās pašefektivitātes un snieguma paaugstināšanai
  • V. Bule – Apzinātības tehniku ietekme uz ķermeņa apzinātību un funkcionālajām spējām fitnesā (20-27 gadus veciem pieaugušajiem)
  • K. Krejčī – Integratīva pieeja psiholoģiskajā sagatavošanā darbā ar pusaudžu vecumposma sportistiem no dažādām valstīm
16.00–16.10Konferences noslēgums

Reģistrācija sertifikāta saņemšanai par apgūto akadēmisko stundu apjomu

Sadarbības partneri

Konferences organizatori

Organizatoriskā komiteja

  • Asist. p. i. Mg. psych. Beate Evelīna Dišlere, komitejas vadītāja

Organizatoriskā komiteja

  • Prof. Dr. paed., Mg. psych. Žermēna Vazne
  • Doc. PhD Katrīna Volgemute
  • Lekt. PhD Gundega Ulme

Starptautiskie konsultanti / viesprofesori

  • Prof. Charles Martin-Krumm (École de Psychologues Praticiens, Francija)
  • Asoc. prof. Radu Predoiu (National University of Physical Education and Sport of Bucharest, Rumānija) 
  • Doc. Alexandra Predoiu (National University of Physical Education and Sport of Bucharest, Rumānija)
  • Prof. Monica Stănescu (National University of Physical Education and Sport of Bucharest, Rumānija)

Organizatoriskais atbalsts

  • Asist. p. i. Laima Dance
  • Ieva Ērgle
  • Robija Vīksne

rsu_vpupk_konference-sporta-psihologija_1200x630px.jpg