12. jūnijā no plkst. 13 līdz 17 Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Senāta zālē, Dzirciema ielā 16, notiks otrā diskusija valsts pētījumu programmas Sabiedrības veselība projektā Ģimenes ārstu dzīvesspēka veicināšana Latvijā: izaicinājumi un risinājumi.
Šoreiz uzmanības centrā būs jautājums par jauno speciālistu piesaisti darbam reģionos un viņu noturēšanu ģimenes medicīnā pēcdiploma posmā.
Diskusijas dalībnieki
Diskusijas laikā dalībnieki tiks iepazīstināti ar projektā iegūtajām atziņām, kā arī notiks viedokļu apmaiņa starp dažādu jomu pārstāvjiem – studentiem, pasniedzējiem, veselības politikas veidotājiem un ārstiem. Noslēgumā paredzēta kopīga ieteikumu formulēšana valsts politikas dokumentiem un turpmākai rīcībai jauno ārstu piesaistes reģioniem veicināšanai un noturēšanai profesijā primārajā veselības aprūpē Latvijā.
“Lai izprastu iespējas piesaistīt jaunos speciālistus darbam reģionos un veicinātu viņu noturēšanos ģimenes medicīnā pēc studijām, projektā esam veikuši apjomīgu kvalitatīvo izpēti. Intervijās ar studentiem, rezidentiem un jaunajiem ārstiem visos Latvijas reģionos atklājas konkrēti izaicinājumi un motivējošie faktori, kas ietekmē karjeras izvēles. Tāpat uzklausīti arī pašvaldību, valsts institūciju un profesionālo asociāciju pārstāvji, lai izvērtētu pašreizējo situāciju.
Tālākā diskusija par rekomendācijām ir nepieciešama, lai kopīgi izsvērtu, kuras no iezīmētajām pieejām būtu attīstāmas un pilnveidojamas,”
diskusijas aktualitāti uzsver profesore Ilze Grope, vadošā pētniece, RSU Rezidentūras nodaļas dekāne un Medicīnas fakultātes Pediatrijas katedras docētāja.
Par projektu
Efektīva primārā veselības aprūpe ir pamats augstas veiktspējas veselības sistēmai, taču Latvijā, īpaši reģionos, vērojami būtiski izaicinājumi ģimenes ārstu piesaistē un noturēšanā. Tāpēc 2024. gada 1. septembrī tika sākta valsts pētījumu programmas Sabiedrības veselība projekta īstenošana ar mērķi stiprināt ģimenes ārstu tīklu un nodrošināt ilgtspējīgu cilvēkresursu piesaisti veselības aprūpes sektoram. Projektā pēta gan studējošo motivāciju, gan valsts īstenoto pasākumu efektivitāti, kā arī piedāvās pierādījumos balstītas rekomendācijas un analīzi par potenciālo atbalsta mehānismu ietekmi uz valsts budžetu.
Turpmākie projekta pasākumi: 3. oktobrī notiks izstrādāto rekomendāciju apspriešana, bet 14. novembrī – projekta noslēguma konference RSU.
Par VPP Sabiedrības veselība
Valsts pētījumu programma (VPP) ir nozares ministrijas valsts pasūtījums, kuru īsteno pētniecības ietvaros, lai radītu jaunas zināšanas, prasmes un inovācijas, attīstītu jaunus produktus, procesus un pakalpojumus nozaru problēmu risināšanai un stratēģisko attīstības mērķu sasniegšanai, kā arī atbalstītu valsts politikas prioritāšu īstenošanu, aktīvi izmantojot pētniecības rezultātus politikas izstrādei, un nodrošinātu pētniecības pamanāmību sabiedrībā, kā arī stiprinātu saikni starp pētniecību un prioritārām valsts politikas jomām.
Par VPP Sabiedrības veselība īstenošanu atbild Veselības ministrija. VPP projektu konkursu, nodrošinot starptautisku ārējo ekspertīzi projektu izvērtēšanā, organizē un īsteno Latvijas Zinātnes padome.
Projekta līguma nr. VPP-VM-Sabiedrības_Veselība-2024/1-0002.
Norises vieta
Tā kā Rīgas Stradiņa universitāte ir publiska iestāde, pasākuma laikā jūs varat tikt fotografēts un/ vai filmēts. Fotogrāfijas un video var tikt publicēts universitātes mājaslapā, sociālajos medijos u. tml. Vairāk par savām tiesībām un iespēju iebilst pret šādu datu apstrādi varat uzzināt RSU Privātuma politikā. Ja iebilstat pret personas datu apstrādi, lūdzam par to informēt, rakstot uz rsursu[pnkts]lv (rsu[at]rsu[dot]lv).
As Rīga Stradiņš University (RSU) is a public institution you could be photographed and/or filmed during the event. Your personal data might be used to further the interests of RSU, e.g. for marketing or communication activities (incl. social media coverage). Read more about your rights see the RSU Privacy Policy. Should you have any objections to your personal data being processed please inform us via e-mail at rsursu[pnkts]lv (rsu[at]rsu[dot]lv).