20. decembrī plkst. 17.30 Baltijas-Vācijas Augstskolu birojā (Z. A. Meierovica bulvārī 12, Rīgā) notiks zinātniskais vakars Valsts un ģimene – viens veselums vai pretmeti?.

Tajā uzstāsies Erdmūte Albere (Erdmut Alber, Baireitas Universitāte) ar vieslekciju Afrikāņu paplašinātā ģimene – Eiropas iztēle un asoc. prof. Klāvs Sedlenieks (Rīgas Stradiņa universitāte) ar prezentāciju 200 gadu ilgā “teju izirusī” ģimene Eiropā.

Dalība pasākumā ir bez maksas.

zinatniskais-vakars_valsts_un_gimene_20.12.2022.png

Paplašinātā ģimene bieži vien tiek uzskatīta par vissvarīgāko institūciju Āfrikā. Tāpat tiek uzskatīts, ka tā bija galvenā sociālās organizācijas kategorija pirmskoloniālajā Āfrikā. Erdmūte Albere lekcijā apstrīdēs šo plaši izplatīto antropoloģisko un socioloģisko pieņēmumu, apgalvojot, ka paplašinātās ģimenes kategoriju ieviesa Francijas koloniālās politikas veidotāji galvenokārt caur kodifikācijas un vietējās netiešās varas organizēšanas procesiem. Lekcijā E. Albere sniegs ieskatu radniecības ideju saistībā ar savu laikmetu un demostrēs to politisko ietekmi. Savukārt RSU asoc. prof. Klāvs Sedlenieks prezentācijā parādīs, ka kopš 19. gadsimta sākuma dažādi domātāji Eiropas un Amerikas intelektuālajā ainavā ir izveidojuši priekšstatu, ka ar radniecību saistītās struktūras un jo īpaši ģimene neizbēgami atrodas uz izmiršanas robežas. Viņš arī apgalvo, ka šīs teorijas pašas par sevi būtu jāinterpretē kā kultūras stāstījums, kas sakņojas konkrētā divu līmeņu radniecībā, kā tas ir Eiropas un Amerikas sabiedrībā.

Par lektoriem

Erdmūte Albere ir Baireitas Universitātes Sociālās antropoloģijas katedras vadītāja. Viņas galvenās pētniecības intereses ir savstarpējās attiecības starp radniecību un politiku, bērnību un paaudzēm.

Klāvs Sedlenieks ir RSU asociētais profesors un vadošais pētnieks. Viņa galvenās pētnieciskās intereses ir valsts antropoloģija, bet pēdējā laikā – radniecība kā mūsdienu valsts aspekts.

Pasākuma valoda ir angļu, taču pēc lekcijas visi dalībnieki aicināti turpināt diskusijas angļu, vācu vai latviešu valodā.

Pasākums tiek rīkots sadarbībā ar Latvijas Antropologu biedrību un Rīgas Stradiņa universitāti.

Norises vieta

Telpa
Baltijas-Vācijas Augstskolu birojā

Tā kā Rīgas Stradiņa universitāte ir publiska iestāde, pasākuma laikā jūs varat tikt fotografēts un/ vai filmēts. Fotogrāfijas un video var tikt publicēts universitātes mājaslapā, sociālajos medijos u. tml. Vairāk par savām tiesībām un iespēju iebilst pret šādu datu apstrādi varat uzzināt RSU Privātuma politikā. Ja iebilstat pret personas datu apstrādi, lūdzam par to informēt, rakstot uz rsuatrsu[pnkts]lv (rsu[at]rsu[dot]lv).

As Rīga Stradiņš University (RSU) is a public institution you could be photographed and/or filmed during the event. Your personal data might be used to further the interests of RSU, e.g. for marketing or communication activities (incl. social media coverage). Read more about your rights see the RSU Privacy Policy. Should you have any objections to your personal data being processed please inform us via e-mail at rsuatrsu[pnkts]lv (rsu[at]rsu[dot]lv).

Datums: