Pārlekt uz galveno saturu

Baltijas Antropoloģijas vasaras skola - Globālās un lokālās pārtikas piegādes ķēdes: ēdiena suverenitāte un klimata izmaiņas

Projekta/līguma nr.
925/2022/2.2-14 / 2022/9
Projekta finansējums
4 970,00 EUR
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.06.2022. - 15.10.2022.

Mērķis

Līdzšinējie antropologu pētījumi atklāj pārtikas piegādes ķēžu neiedomājami sarežģīto struktūru un daudzdimensionālus izaicinājumus, kā arī problēmas, kuras nav iespējams atrisināt vienas disciplīnas ietvaros. Baltijas Antropoloģijas Vasaras skola kalpos kā pamats un atspēriena punkts tik ļoti nepieciešamiem turpmākajiem pētījumiem. Vasaras skola pulcēs studentus un zinātniekus no Vācijas, Baltijas un citām valstīm, kas pārstāv dažādas disciplīnas - sociālo antropoloģiju, socioloģiju, etnoloģiju, pārtikas tehnoloģiju u.c.

Vasaras skolas mērķis ir ienest antropoloģijas teorijas, metodes un zināšanas šajā laukā, kā arī iedrošināt jauno zinātnieku paaudzi nebaidīties risinat sarežģītas problēmas, darī to vadoties pēc principa – domāt globāli, rīkoties lokāli.

Papildus mērķis ir ieinteresēt mērķauditoriju veikt pētījumus laukā, jo pagaidām to ir maz, bet esošie izaicinājumu un problēmas, t.sk. pārtikas drošības jautājumi arvien saasinās.

Lai sasniegtu izvirzītos mērķus, tiek plānoti šādi pasākumi:
• caur lekcijām, diskusijām, semināriem un grupu darbu ļaut bakalaura, maģistra un doktorantūras studentiem radīt idejas, reflektēt un apjaust savu iespējamo pozīciju laukā,
• rosināt dalībniekiem domāt par izaicinājumiem un atrast veidu kā būt mediatoriem starp dažādiem viedokļiem un pusēm, kas bieži nonāk savsatrpējās kolīzijās,
• caur lauka darbu un etnogrāfiskiem pētījumiem pārbaudīt un testēt antropoloģijas piedāvātās metodes un rīkus.

Vasaras skolas plānotie ieguvumi dalībniekiem:
• kontakti un komunikācija starp studentiem, zinātniekiem un institūcijām no Vācijas, Baltijas un citām valstīm, rosinot turpmāku sadarbību pētniecībā un it īpaši pārtikas antropoloģijas jomā,
• iedvesma un idejas trupmākajiem pētījumiem par pārtikas piegādes ķēdēm un citām saistītām tēmām sabiedrības labumam Latvijā un Baltijas valstīs kopumā,
• noderīgas zināšanas politikas veidotājiem un NVO sektoram, risinot pārtikas suverenitātes jautājumus.

Apraksts

Vasaras skolas tradīcija un 2022.gada tēma

Baltijas Antropoloģijas Vasaras skolas tradīcija aizsākās 2013.gadā, tās organizētāji ir antropoloģijas programmu studenti un absolventi. Vasaras skolas ir atvērta vide zināšanu un pieredzes apmaiņai par antropoloģiskiem apsvērumiem dažādu problēmjautājumu risināšanā, veicina starpnozaru diskusijas par antropoloģisko teoriju un metožu pielietošanu akadēmiskajos un lietišķajos pētījumos, kā arī praksē. Vasaras skola ir starptautisks pasākums reizi divos gados, kas augusta beigās Latvijā ierasti pulcē ap 40 līdz 70 dalībnieku un augsti kvalificētus lektorus no dažādām valstīm. Vasaras skola katru reizi tiek veltīta citai antropoloģijas apakšnozarei vai sabiedrībā aktuālai tēmai, to apskatot no antropoloģiskas perspektīvas, vienlaikus cenšoties izvērst starpdisciplināru diskusiju.

Šī gada tēma “Globālās un lokālās pārtikas piegādes ķēdes: ēdiena suverenitāte un klimata izmaiņas” ir fokusēta uz pārtiku un ēdiena ceļu no dobes līdz gala patērētājam. Tēmas aktualitāte īpaši izgaismojas Ukrainā – Eiropas “maizes klētī” – notiekošā kara kontekstā. Pārtikas piegādes ķēžu antropoloģiskā izpēte aptver visu pārtikas ieguves, ražošanas, apstrādes un pārstrādes diapazonu, sākot no vietējiem līdz pat globāliem procesiem. Pārtikas piegādes ķēžu izpēte ļauj pievērsties un pārdomāt mūsdienu problēmas, piemēram, politiski ekonomiskās pārmaiņas un vides krīzes, kā arī kustības, kas tās risina.

Kāpēc tas ir svarīgi un aktuāli?

Pasaules iedzīvotāju pabarošanas ir sarežģīts uzdevums. Tehnikās inovācijas un zinātnes atklājumi dažādās nozarēs, klimata ietekme un izmaiņas, enerģijas ierobežojumi, politikas,  ģeopolitiskie izaicinājumi, konkurence un citi faktori padara pārtikas ieguvi par arvien  kompleksāku un sarežģītāku sfēru. 

Papildus informācija

Baltijas Antropoloģijas Vasaras skolu finansiāli atbalsta Cēsu novada pašvaldība un Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs. Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja projektu finansiāli atbalsta Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests (DAAD) no Vācijas Ārlietu ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem. Informatīvo atbalstu Vasaras skolai sniedz Latvijas Antropologu biedrība. 

Baltijas Antropoloģijas Vasaras skolu organizē RSU Sociālās antroploģijas programmas vadītāja Ieva Puzo un studenti Liene Rācene-Riekstiņa, Egils Stūrmanis, RSU Sociālās antroploģijas programmas absolventi Ilze Mileiko, Līvis Lāma, Laura Cipruse, RSU Sociālās antroploģijas programmas absolvents un RSU Socioloģijas doktorantūras programmas Antropoloģijas novirziena students Mārtiņš Bitāns, LU antropoloģijas programmas absolvente Elizabete Grinblate.

Plašāka informācija par Baltijas Antropoloģijas Vasaras skolu: https://www.facebook.com/BSSoA