Pārlekt uz galveno saturu

Cilvēka C hepatīta vīrusa patogenitātes saistība ar vīrusa RNS atkarīgās RNS polimerāzes fermentatīvajām īpašībām

Projekta/līguma nr.
lzp-2020/2-0376
Projekta finansējums
100 389,00 EUR
Projekta vadītājs
Juris Jansons
Projekta īstenošana
01.12.2020. - 31.12.2021.

Mērķis

Šī projekta mērķis ir noteikt NS5B ģenētiskās mainības ietekmi uz vīrusa polimerāzes aktivitāti no HCV pacientiem un saistīt atradumus ar slimības klīniskajam īpašībām.

Apraksts

Hronisks C hepatīts (HCV) visā pasaulē skar 70 miljonus cilvēku, kas izpaužas kā aknu fibroze, ciroze, hepatocelulāras karcinomas un ārpus aknas traucējumi. Slimības gaita ir atkarīga no daudziem faktoriem, ieskaitot vīrusa replikācijas spēju, kas ir atkarīga no nestrukturālu olbaltumvielu saskaņotas darbības. NS5B, no vīrusa RNS atkarīga RNS polimerāze veic vīrusu RNS sintēzi. HCV ir ļoti mainīgs, cirkulējot vairākās kvazisugās. Augsta kvazisugu daudzveidība ir saistīta ar nelabvēlīgu slimības progresēšanu.

Pētījums ir balstīts uz 32 genomu NS5B sekvencēm no pacientiem ar patoloģisku un pastāvīgi normālu aknu enzīmu līmeni. Mēs:

  1. klonēsim viņu cDNS eikariotu ekspresijai un noteiksim to ekspresijas līmeņus;
  2. novērtēsim NS5B fermentatīvo aktivitāti in vitro eikariotu šūnās, izmantojot reportiera testu;
  3. novērtēsim NS5B variantu aktivitāti in vivo, izmantojot to reakcijas produktu spēju aktivēt I tipa interferona promoteri;
  4. identificēsim aminoskābju motīvus, kas nosaka augstu NS5B aktivitāti;
  5. noteiksim NS5B variantu aktivitātes korelāciju ar aknu enzīmu līmeni un fibrozes rādītājiem attiecīgiem HCV pacientiem.

Tādējādi tiks identificēti ar vīrusa replikācijas spēju saistīti HCV klīniskās gaitas molekulārie identifikatori. Šī informācija būtu izmantota hroniska HCV personalizētai ārstēšanai

Projekta aktualitātes

Seminārs Molekulārā virusoloģija un molekulārā onkoloģija

Aicinām piedalīties seminārā "Molekulārā virusoloģija un molekulārā onkoloģija", kurš notiks ceturtdien, 25. novembrī, plkst. 17.00 Zoom platformā. 

Seminārs tiks veltīts onkoģenēzes molekulāro mehānismu pētījumiem. Tiks apspriesti onkogēniem vīrusiem (C hepatīta vīruss, cilvēka papilomas vīruss, cilvēka imūndeficīta vīruss) veltīto eksperimentālo darbu rezultāti, kā arī modernas metodes, ko pielieto audzēja veidošanā iesaistīto imūnsistēmas šūnu pētījumos.

Pieteikšanās un informācija par semināru angļu valodā - Program
 

Informācija ievietota 24.11.2021