Pārlekt uz galveno saturu

Dziļās mašīnmācīšanās pieeja osteoporozes atpazīšanai ar konusa staru datortomogrāfiju

Projekta/līguma nr.
lzp-2021/1-0031
Projekta finansējums
299 999,70 EUR, 103925 EUR ir RSU finansējuma daļa
Projekta vadītājs
Kaspars Sudars (Elektronikas un datorzinātņu institūts), asoc.prof. Anda Slaidiņa
Projekta īstenošana
03.01.2022. - 30.12.2024.

Mērķis

Projekta mērķis ir izstrādāt inovatīvu osteoporozes riska noteikšanas metodi sejas un žokļu rajona konusa staru datortomogrāfijas izmeklējumos un novērtēt tās efektivitāti, izmantojot “no gala līdz galam” dziļās mašīnmācīšanās pieeju jeb mākslīgo intelektu.

Apraksts

Konusa staru datortomogrāfija (KSDT) ir neinvazīvs izmeklējums, ko plaši pielieto zobārstniecībā. Projektā piedāvātā pieeja radīs uz mākslīgā intelekta balstītu metodi, lai ātrāk un precīzāk atklātu palielinātu osteoporozes risku sievietēm. Tas veicinās savlaicīgu šīs slimības ārstēšanas uzsākšanu un osteoporostisku lūzumu novēršanu. Projekts sekmēs personālās medicīnas, medicīnas un IKT sektora izaugsmi. Projektā sadarbosies medicīnas eksperti no Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un dziļās mašīnmācīšanās pētnieki no Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI). RSU pētnieki izveidos pētāmo pacientu datu kopu. Plānots 220 pacientiem veikt KSDT un osteodensitometrijas izmeklējumus. Tiks veikti dažādi kaula kvalitātes un radioloģiskā kaula blīvuma mērījumi apakšžoklī un kakla skriemeļos. Iegūtos rezultātus tālāk izmantos EDI, lai veidotu automātisku uz datorredzi balstītu semantiskās segmentācijas, klasifikācijas un izskaidrošanas metodi osteoporozes riska noteikšanai. Kvantitatīvās vērtības būs iegūto KSDT un osteodensometrijas izmeklējumu indikatīvās robežvērtības. Projekta rezultātā tiks sagatavoti 3 zinātniskie raksti, 3 prezentācijas starptautiskām konferencēm un izstrādātas vadlīnijas zobārstiem par osteoporozes riska noteikšanu, izmantojot KSDT.

Aktivitātes

2023. gada marts

25. martā Latvijas Zobārstu asociācijas sēdē dr. L. Neimane (attēlā) uzstājās ar ziņojumu par ostoporozes riska noteikšanu zobu, sejas un žokļu radioloģisko izmeklējumu attēlos. Profesore norādīja uz būtisko, kam jāpievērš uzmanība zobārstu ikdienas praksē, lai pamanītu osteoporozes risku pēcmenopauzes vecuma sievietēm.

Vairāk

neimane_zinojums_25032023.png

2022. gada oktobris

6.–8. oktobrī notikušajā Eiropas Galvas un kakla radiologu asociācijas ikgadējā sapulcē ar mutiskiem ziņojumiem uzstājās Zobārstniecības fakultātes piektā kursa studentes Anastasija Beibakova un Laura Jakaite.
ESHNR 2022 Book of Abstracts. Insights Imaging 13 (Suppl 3), 157 (2022)
https://doi.org/10.1186/s13244-022-01285-6

2022. gada jūnijs

3.–4. jūnijā Rīgā notika starptautiskais apvienotais 16. Rīga–Rostoka simpozijs un 10. Baltijas sejas, žokļu un plastistikas ķirurgu asociācijas kongress Jaunākās tehnoloģijas mutes, sejas un žokļu ķirurģijā. Tajā ar ziņojumu Ostoporozes identificēšana konsika stara datora tomogrāfijas izmeklējumos izmantojot dziļo mašīnapmācību uzstājās RSU asoc. prof. dr. Laura Neimane (attēlā).

https://pdfhost.io/v/PNkkCSPRa_RigaRostock_2022_abstracts_01062022

neimane_riga_rostoka_2022.jpg

2022. gada maijs

RSU Stomatoloģijas institūtā tika aizvadīta projekta darba grupas sanāksme.

projekta_grupa_si_maijs2022.jpg

No kreisās: Ivars Namatēvs, Oskars Radziņš, Anda Slaidiņa, Laura Neimane, Kaspars Sudars

2022. gada februāris

RSU Stomatoloģijas institūtā tika aizvadīta projekta darba grupas sanāksme.

projekta_grupa_si_feb2022.jpg

No kreisās: Oskars Radziņš, Ivars Namatēvs, Laura Neimane, Kaspars Sudars, Anda Slaidiņa