Hipotalamiskie mehānismi, kas saistīti ar augstas kaloritātes intervenci ALS gadījumā (HiCALS)

Projekta/līguma nr.
ES RTD/2023/17
Projekta finansējums
1 275 477,00 EUR, no kura RSU budžets 299 167,00 EUR
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.06.2023. - 31.05.2026.

Pētīt, kā augstas kaloritātes diēta ietekmē hipotalāma mehānismus amiotrofās laterālās sklerozes (ALS) pacientiem.

Apraksts

Tiek uzskatīts, ka augstas kaloritātes diēta var ievērojami pagarināt ALS slimnieku dzīvildzi, it īpaši tiem, kuriem slimība progresē ātri. Projekta ietvaros tiks pētīts, vai augstas kaloritātes diētas efektivitāte saistās ar centrāliem hipotalāma līmeņa efektiem un vai tā ir saistīta ar hipotalāma traucējumu korekciju, kas izraisa hipermetabolismu un ALS slimību. Pētījumā tiks analizēts hipotalāma atrofijas un neironu deģenerācijas līmenis ALS slimniekiem, kā arī tiks izvērtēts, vai jau esošā hipotalāma atrofija ietekmēs augstas kaloritātes diētas efektivitāti un vai konkrēts lipidomiskais profils saistās ar hipotalāma neiropeptīdu modifikācijām un dzīvildzes pagarināšanos. Pētījumā tiks izmantoti gan cilvēku paraugi no klīniskajiem pētījumiem, gan eksperimentālie ALS peles modeļi, lai analizētu augstas kaloritātes diētas ietekmi. Tiks izmantota vienas šūnas transkriptoma profilēšana, lai identificētu hipotalāma signālceļus, ko ietekmē augstas kaloritātes diēta, un ķīmijģenētika, lai modulētu šos signālceļus un izpētītu to ietekmi uz diētas efektivitāti.

Projekta vadošais partneris

• Ulmas Universitāte, Vācija