Integratīvas pieejas izveidošana kognitīvo spēju izvērtēšanā pacientiem ar centrālās nervu sistēmas (CNS) neirodeģeneratīvām saslimšanām

Projekta/līguma nr.
lzp-2022/1-0100
Projekta finansējums
300 000,00 EUR
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.04.2023. - 31.03.2026.

Projekta mērķis ir izstrādāt kognitīvo un uztveres mērījumu veikšanas rīku kopu, kas ļautu agrīni identificēt neirodeģeneratīvās slimības, pamatojoties uz dažādu eksperimentālu kognitīvo un uztveres mērījumu salīdzinājumu ar pacientu klīnisko stāvokli (kas tiktu izmeklēts ar standarta aprobētiem klīniskiem neiroloģiskiem testiem) un magnētiskās rezonanses (MR) mērījumiem.

Apraksts

Neirodeģeneratīvie traucējumi ir nopietnas centrālās neirālās sistēmas saslimšanas, kas galvenokārt skar vecāka gadagājuma cilvēkus visā pasaulē un izraisa nopietnus uztveres, kognitīvos un kustību traucējumus. Tas ievērojami samazina cilvēka dzīves kvalitāti un nereti izraisa arī smagu un neatgriezenisku invaliditāti. Atsevišķi neirodeģeneratīvie traucējumi ir neviendabīgi to klīniskajā izpausmē un pamatā esošajā fizioloģijā, lai gan tiem bieži ir pārklājošas pazīmes. Tāpēc diagnostikas precizitāte ir būtiska specifiskas ārstēšanas noteikšanai un pārraudzībai. Agrīna diagnostika un ārstēšana var efektīvi palēnināt vai apturēt šo slimību progresēšanu.

Galvenie pētījuma uzdevumi, ko paredzēts veikt projekta īstenošanas laikā:
a) izstrādāt neinvazīvu metožu (t. i., kognitīvo testu) kopu neirodeģeneratīvo slimību agrīno simptomu diagnosticēšanai;
b) izprast un identificēt vizuāli telpisko un verbālo apstrādes traucējumu neirālos korelātus, kas varētu būt diagnostiski informatīvi neirodeģeneratīvo slimību gadījumā.

Šā pētījuma inovatīvs metodoloģiskais risinājums:
(a) MR rezultātu sasaiste ar kognitīvo novērtējumu (vizuāli telpiskie un verbālie procesi), lai noteiktu agrīnos neirodeģeneratīvo slimību biomarķierus;
(b) veiksmīga (a) rezultāta gadījumā būs iespējams neinvazīvi diagnosticēt neirodeģeneratīvo slimību agrīnos simptomus, izmantojot (b.1.) vizuāli telpisko uztveres un verbālo procesu kognitīvo testu apkopojumu, kā arī (b.2.) mērot sakādiskos procesus vizuālās uztveres organizācijas (grupēšanas, segmentācijas un formas uztveres) kontekstā.

Šāda integratīva pieeja vēl nav ieviesta ne Latvijā, ne citur, bet varētu būt izšķiroša, lai nodrošinātu izrāvienu neirodeģeneratīvo slimību agrīnā diagnostikā, jo tā aptvertu un integrētu lielāko daļu kritisko jomu, kas ir atbildīgas par kognitīvajām un uztveres pamatfunkcijām.

Vizuālās organizācijas (grupēšanas un segmentēšanas) stimuli ir veidoti sadarbībā ar nozarē vadošiem speciālistiem no Sasari Universitātes Itālijā. Savukārt projekta kopējo datu statistiskā analīze daļēji tiks veikta sadarbībā ar pasaulē vadošiem speciālistiem no Ferāras Universitātes Itālijā.

Sasniedzamie rezultāti

Četri oriģināli zinātniskie raksti WoS/SCOPUS datubāzēs iekļautajos žurnālos, dalība vismaz astoņās starptautiskajās zinātniskajās konferencēs, trīs datu kopas, sekmīgi aizstāvēts viens maģistra darbs un viens promocijas darbs projekta tematikā, izstrādātas vadlīnijas jomas speciālistiem neirodeģeneratīvu saslimšanu agrīnai diagnostikai, sagatavots un iesniegts projekta pieteikums starptautiskā vai nacionālā pētniecības un attīstības projektu konkursā.