Jauna pieeja auglības novērtēšanai Latvijā un Igaunijā (NOVAFERT)
Mērķis
Apraksts
Katrs sestais pāris jeb 15% reproduktīvā vecuma pāru saskaras ar kādu no neauglības izpausmēm. Uzlabota medicīniskā palīdzība pāriem, kuri saskaras ar grūtībām ieņemt bērnu, varētu palīdzēt uzlabot zemo dzimstību.
Neauglība ietekmē abus dzimumus un var rasties dažādu iemeslu dēļ. Sievietēm neauglību var izraisīt slimības, piemēram, endometrioze un policistisko olnīcu sindroms (PCOS), kas bieži ir saistīti ar ģenētiskiem faktoriem. Priekšlaicīga olnīcu mazspēja (POI), kas izraisa ovogoniju (olšūnu priekšteču) zudumu līdz 40 gadu vecumam, ietekmē 4% sieviešu (Golezar S et al. 2019) un bieži tiek saistīta ar ģenētiskiem variantiem. Saskaņā ar Igaunijas datiem, vīriešu neauglību var izraisīt dažādas slimības, un vīriešu neauglība, kurā spermatozoīdu nav vai tie ir ļoti maz, ietekmē 2% no visiem vīriešiem un bieži rodas ģenētisku variantu/ mutāciju dēļ (Punab et al 2017).
Neauglības ārstēšana ir sarežģīts un dārgs process, kuru ietekmē neauglības iemesls. Diagnostika ietekmē ārstēšanas lēmumus un piemērotākās ārstēšanas izvēli. Izvēles iekļauj in vitro apaugļošanu (IVF) ar paša pāra vai donoru dzimumšūnām, kā arī embriju ģenētiskā pārbaudi, ja pastāv ģenētiski riski. Izpratne par neauglības cēloņiem ne tikai palīdz veidot ārstēšanas protokolu, bet arī mazināt turpmākos neauglības saistīto slimību riskus un novērst ģenētisko slimību nodošanu nākamajai paaudzei, uzsverot personalizētas aprūpes nozīmi.
NOVAFERT projektā tiks izstrādāti divi jauni ģenētiskie testi, lai noteiktu sieviešu un vīriešu neauglības, ģenētiskos faktorus. Šie molekulārie testi nodrošinās vienotu testu neauglības diagnostikai, aptverot dažādus gēnu un genoma mutāciju veidus, sākot no atsevišķiem nukleotīdu izmaiņām līdz lielām strukturālām hromosomu anomālijām (Volozonoka L. et al. 2022, Oud MS. et al. 2018). Precīza ģenētisko cēloņu identificēšana palīdzēs pielāgot personalizētu neauglības aprūpi pāriem, nodrošinot iespējas izvēlēties IVF ar savām vai donora dzimumšūnām, embriju un/vai augļa ģenētisko testēšanu, adopciju vai citas ģimenes veidošanas iespējas. Turklāt indivīdiem, kuriem ir identificētas neauglību izraisošas ģenētiskās izmaiņas, tiks nodrošināta ģenētiskā konsultēšana par šo variantu pārmantošanos, iespējamiem riskiem pēcnācējiem un pieejamajām ģimenes plānošanas iespējām.
Projekta galvenais ieguvējs būs Igaunijas uzņēmums Celvia, kura pakalpojumu portfeli papildinās šie ģenētiskie testi, nodrošinot personalizētāku neauglības aprūpi. Pašlaik trūkst diagnostikas rīku, lai atklātu neauglības ģenētiskos cēloņus. Celvia piedalās projektā, nodrošinot biznesa un tehnoloģiju zināšanas, kā arī starptautisko klientu tīklu, lai veicinātu pētījumu rezultātu ieviešanu klīniskajā praksē un komercializāciju.
Jaunie ģenētiskie testi tiks izstrādāti sadarbībā ar akadēmisko partneri RSU. Kā zinātiskā institūcija, RSU ir ieinteresēta zināšanu apmaiņā un savu ekspertīžu piedāvāšanā industrijai, tādējādi pievienojot vērtību saviem pakalpojumiem. RSU ir unikāls partneris Baltijas valstīs Celviai, pateicoties plašajām zināšanām medicīniskajā ģenētikā, genomikā un bioinformātikā, kā arī unikālajai pieredzei neauglības ģenētiskā testa prototipa izstrādē .
Papildus NOVAFERT projektam šis projekts nodrošina pamatu turpmākai sadarbībai un kopīgām pētniecības un attīstības aktivitātēm starp Celvia un RSU.
Projekta aktivitātes
- Ētisko jautājumu risināšana un pētījuma biobankas izveide.
- Sieviešu un vīriešu neauglības testu prototipu izstrāde.
- Testu validācija un vadlīniju izstrāde ģenētiskajai konsultēšanai.
- Projekta rezultātu komunikācija, izplatīšana un pilotkomercializācija.
Projekta partneri
- Celvia (iepriekš Veselības tehnoloģiju kompetenču centrs) – vadošais partneris (Tartu, Igaunija)
- Rīgas Stradiņa universitāte, partneris (Riga, Latvia)
Vairāk informācijas par Interreg Igaunijas-Latvijas programmu 2021-2027, šeit.
Projekta jaunumi
